eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMarketingowy Ranking Sieci Detalicznych X 2013

Marketingowy Ranking Sieci Detalicznych X 2013

2013-10-19 01:10

Marketingowy Ranking Sieci Detalicznych X 2013

Marketingowy Ranking Sieci Detalicznych X 2013 © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W tym roku sieci detaliczne nadspodziewanie dobrze radzą sobie na stagnacyjnym rynku, gdzie poziom rozproszonej konkurencji należy do najwyższych w Europie. Świadczy o tym wzrost marketingowych notowań większości z ocenianych sieci. Na czele handlowego peletonu niezmiennie znajdują się dyskonty, których kres panowania jest jeszcze bardzo odległy. Polscy sprytni klienci świetnie czują się w tych sklepach, które jednocześnie chcą być postrzegane zarówno jako najtańsze i najlepsze. Z kolei, hipermarkety przechodzą intensywny proces face liftingu z wyraźną skłonnością do zmniejszania powierzchni sprzedażowych, gdyż czasy rozkwitu handlowych molochów przechodzą już do historii.

Przeczytaj także: Marketingowy Ranking Sieci Detalicznych II 2013

Sklepy zwane do niedawna tradycyjnymi na potęgę przyłączają się do różnej maści sieci detalicznych. W Polsce mamy sieci sklepów własnych, franczyzowych, partnerskich, agencyjnych… Coraz częściej jednak kryterium podziału będzie prostsze – sieci będą dzieliły się na mocne i słabe. Grupy sprawnie zarządzane i mające silne zaplecze dystrybucyjne będą skutecznie konkurowały z dyskontami i supermarketami. Ich zasadniczą siłą będzie dogodna lokalizacja, co w odniesieniu do większości polskich konsumentów jest – obok cen – głównym kryterium wyboru miejsca zakupu.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Marketingowy Ranking Sieci Detalicznych X 2013

Na czele handlowego peletonu niezmiennie znajdują się dyskonty, których kres panowania jest jeszcze bardzo odległy. Polscy sprytni klienci świetnie czują się w tych sklepach, które jednocześnie chcą być postrzegane zarówno jako najtańsze i najlepsze.


W 14 edycji Marketingowego Rankingu Sieci Detalicznych pozycję lidera wzmocniła Biedronka, którą od hipermarketów Tesco dzieli już 1,5 punktu. Biedronka znajduje się nadal w fazie dynamicznego rozwoju, jednakże nad siecią zbierają się pierwsze chmurki. Problemem tej firmy jest utrata przewagi cenowej, która w ostatnich latach była wypisana na sztandarach tej sieci. Konsumenci uwierzyli wprawdzie w dobrą jakość biedronkowych produktów, ale coraz częściej dostrzegają, że nie są one już najtańsze. Jednym z głównych konkurentów lidera w zakresie cen jest Tesco, które za punkt honoru przyjęło przekonanie Polaków, że właśnie te sklepy są najtańsze. Menedżerowie tej sieci powinni jednak mieć świadomość, że polscy konsumenci są zaliczani do tzw. smart shoppers. Oznacza to przede wszystkim, że nie są oni wyłącznie fanami niskich cen, ale porównują koszt zakupu z jakością oferowanych produktów. Co więcej, coraz bardziej zwracają uwagę na wygląd i estetykę sklepu, a nawet zauważają jakość pracy personelu.

fot. mat. prasowe

Ranking Sieci Detalicznych, pierwsza "15"

W 14 edycji Marketingowego Rankingu Sieci Detalicznych pozycję lidera wzmocniła Biedronka, którą od hipermarketów Tesco dzieli już 1,5 punktu.


Z relacją ceny do jakości bardzo sprawnie radzi sobie dyskontowy Lidl, który po raz drugi w trzyletniej historii rankingu znalazł się na podium. Niemiecka sieć umie na tyle sprytnie zaaranżować ekspozycję produktową, że większość klientów traktuje placówki Lidla jak szanujące się supermarkety.

Auchan nadal jest cenowym liderem i cieszy się uznaniem polskich i przygranicznych klientów. Jednakże aktywność strategiczna tej firmy została w ostatnich miesiącach przyhamowana. Wynika to z planowanego „wchłonięcia” trzy razy większej sieci Real, co będzie przedsięwzięciem rynkowym o skali niespotykanej dotychczas na polskim rynku, a przypominającym pożeranie przez węża kilkakrotnie większego wołu.

fot. mat. prasowe

Hipermarkety, supermarkety

Auchan nadal jest cenowym liderem i cieszy się uznaniem polskich i przygranicznych klientów. Jednakże aktywność strategiczna tej firmy została w ostatnich miesiącach przyhamowana.


Kaufland jest siecią działającą zgodnie z rosyjską zasadą: „tisze jedziesz – dalsze budziesz”. Niby nic szczególnego jej nie wyróżnia, działa w mniejszych miastach, a jednak stanowi propozycję akceptowaną przez znaczną część polskich konsumentów. Sklepy są dostosowane wielkością do potrzeb lokalnych rynków, ceny są konkurencyjne, a oferta produktowa stanowi umiejętnie dobraną mieszankę marek własnych i wyrobów brandowych.

fot. mat. prasowe

Dyskonty, sklepy convenience

Niemiecka sieć umie na tyle sprytnie zaaranżować ekspozycję produktową, że większość klientów traktuje placówki Lidla jak szanujące się supermarkety.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: