Rynek pracy 2014: plusy i minusy
2014-01-05 00:30
Rynek pracy 2014 © Creativa - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski rynek pracy: wyzwania 2014
PLUSYGOSPODARKA
2014 rok nie będzie gorszy od poprzedniego. Wzrost PKB zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej przełoży się na większą produkcję, a w raz z nią na utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Przyspieszenia nabierze także gospodarka europejska, zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów, Niemiec. Ożywienie gospodarcze będzie sprzyjało wzrostowi konsumpcji, a także powstaniu nowych inwestycji budowlanych. To dobra perspektywa zarówno dla polskiego eksportu, jak i Polaków planujących pracę za niemiecką granicą. Starania polskiego rządu w kierunku pozyskania nowych rynków eksportowych powinny wzmocnić rodzimą produkcję. Impulsem do wzrostu gospodarczego będą również środki unijne do wykorzystania na rozwój – ponad 70 mld euro dotacji do wydania w latach 2014-2020.
- To będzie dobry rok dla polskiej gospodarki. Na przyspieszeniu skorzystają nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy. Spodziewamy się, że rozpęd jakiego nabierze gospodarka w 2014 roku zaowocuje większym zapotrzebowaniem na nowych pracowników – prognozuje Tomasz Misiak, prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.
PŁACE
Jedyna pewna podwyżka, na którą mogą liczyć pracownicy, to wzrost płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2014 r. ma ona wynieść 1680 zł brutto, czyli o 80 zł więcej niż dotychczas. Podniesienie płacy minimalnej oznacza większe koszty dla pracodawców, a co za tym idzie ryzyko wyhamowania wzrostu zatrudnienia. Wysokość przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń, która jest regulowana tylko przez rynek, nie ulegnie poważniejszym zmianom. To nie oznacza, że pracodawcy nie będą poddani presji płacowej ze strony swoich pracowników. W badaniu przeprowadzonym przez Work Service blisko 40% ankietowanych pracowników deklarowało, że spodziewa się podwyżki, podczas gdy tylko 3% pracodawców planowało podnieść płace. Duży rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami pracowników a planami pracodawców dotyczącymi podwyżek płac może się przełożyć na spadek nastrojów społecznych w dalszych okresach. Brak podwyżek może też spowodować obniżenie motywacji wśród pracowników i mniejszą efektywność pracy.
- Oczekiwane podwyżki oraz podniesienie płacy minimalnej wpłyną na pobudzanie popytu detalicznego i umacnianie rodzimej gospodarki - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service S.A.
fot. Creativa - Fotolia.com
Rynek pracy 2014
ELASTYCZNOŚĆ
W 2013 r. przeprowadzonych zostało kilka zmian ustawodawczych, które zwiększą elastyczność zarządzanie personelem. Jedną z nich jest pakiet antykryzysowy umożliwiający pracodawcom rozliczenie czasu pracy w okresie 12 miesięcy, zamiast dotychczasowych 4 miesięcy. Pracodawcy i pracownicy mają większą wiedzę na temat możliwości, jakie daje praca tymczasowa i elastyczne formy zatrudnienia. Praca tymczasowa, a także zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin umożliwiają włączenie na rynek pracy takich grup społecznych, jak: matki wracające do pracy po urlopie macierzyńskim, studenci, bezrobotni, niepełnosprawni, osoby w wieku przedemerytalnym. Warto także zwrócić uwagę na zmianę mentalności pracowników spowodowaną wejściem na rynek nowego pokolenia – tzw. generacji Y. To osoby między 18-30 rokiem życia, które cenią sobie wolność i elastyczność wymiaru czasu pracy. Pracodawcy będą stopniowo zmieniać politykę personalną w firmach, aby dostosować systemy motywacyjne i warunki pracy do oczekiwań tego wymagającego pokolenia. Coraz częściej także będziemy obserwować odejście od etatowego czasu pracy, wraz z upowszechnianiem się systemu pracy projektowej. Pracodawcy łatwiej będzie kupić talent pracownika i konkretną umiejętność, którą wykorzysta do jednostkowego zadania, niż zaproponować etat w pełnym wymiarze godzin. Pracownik z kolei będzie doceniał możliwości dodatkowego zarobku u kilku pracodawców jednocześnie.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)