Fundusze unijne nie dla małych firm
2014-02-20 12:46
Fundusze unijne nie dla małych firm © Kristin Gründler - Fotolia.com
Przeczytaj także: Handel i budownictwo to najpopularniejsze branże wśród mikrofirm
Deklaracje skorzystania z pomocy unijnej przez małe firmy są niższe niż w pierwszym badaniu, które zostało przeprowadzone w marcu 2013 roku. Wtedy chęć skorzystania z funduszy europejskich w latach 2014-20120 zadeklarowało 14,2 proc. małych firm. Pocieszający jest jedynie bardzo duży odsetek przedsiębiorstw, które jeszcze nie wiedzą, czy będą się starały o unijne pieniądze. W najnowszym badaniu było ich aż 68,5 proc. Całkowicie zdecydowanych, aby nie starać się o pieniądze z UE, jest 17,8 proc. firm.fot. mat. prasowe
Zainteresowanie małych firm środkami unijnymi
Najlepiej w handlu, najsłabiej w przemyśle
Najczęściej przedsiębiorcy we wszystkich sektorach gospodarki nie byli zdecydowani, czy będą starać się o dotacje w najbliższych latach. Największy udział deklaracji wskazujących na brak planowanej aktywności w zakresie pozyskiwania środków wystąpił w przemyśle, natomiast najchętniej sięgać po środki unijne będzie sektor handlu.
W przypadku firm działających w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie, które charakteryzowały się wysoką na tle innych sektorów aktywnością w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej w latach 2007-2013 (25 proc.), plany dalszego aplikowania o wsparcie zadeklarowała obecnie znacznie mniejsza grupa (8,3 proc.).
fot. mat. prasowe
Planowana aktywność w pozyskiwaniu środków z UE
Z jakich programów i na co fundusze europejskie?
Źródła finansowania, które będą się cieszyć największym zainteresowaniem firm ze wszystkich sektorów gospodarki, to: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Program Operacyjny Kapitał Ludzki oraz Regionalny Program Operacyjny (właściwy dla danego województwa). Z kolei firmy działające w sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa będą głównie starać się pozyskiwać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego (właściwego dla danego województwa).
Cele, na jakie przedsiębiorstwa planują pozyskać środki, związane są przede wszystkim z modernizacją i restrukturyzacją przedsiębiorstw oraz ze zwiększeniem poziomu zatrudnienia. Najczęściej przedsiębiorcy planują wykorzystać wsparcie na zakup środków trwałych, wdrożenie innowacji organizacyjnych, marketingowych oraz procesowych.
Małe firmy nie wiedzą o dotacjach – potrzebna kampania informacyjna
Małe firmy podkreślają, że na przeszkodzie w dostępie do funduszy UE stoją przede wszystkim: bardzo słaby dostęp do informacji o programach unijnych, brak wiary w możliwość uzyskania wsparcia od instytucji dysponującej środkami, brak możliwości uzyskania finansowania danej branży, brak środków finansowych na wymagany minimalny wkład własny, brak odpowiedniej pomocy (doradztwa), brak takiej potrzeby.
Słaba informacja o unijnych środkach i niski poziom zaufania do instytucji nimi dysponującymi to najważniejsze wyzwania dla urzędników na najbliższe lata finansowania.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)