Zarządzanie różnorodnością: nowe wyzwanie dla HR
2014-03-14 10:06
Firmy muszą inwestować w różnorodność © Jakub Jirsák - Fotolia.com
W ciągu kolejnych dwudziesty lat polski rynek pracy straci około cztery miliony osób, w tym również wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Starzenie się społeczeństwa stanie się kolejnym bodźcem zmuszającym działy HR do podejmowania nowych wyzwań. Nieodzowne staną się zakrojone na szeroką skalę poszukiwanianowych kanałów pozyskiwania kadr. A to bez wątpienia będzie się łączyć z koniecznością umiejętnego zarządzania różnorodnością.
Przeczytaj także: Specjaliści HR a portale społecznościowe
Potwierdzeniem powyższego może być między innymi zeszłoroczne badanie Economist Intelligence Unit (EIU) „Value based diversity. The challenges and strenghts of many”, z którego jasno wynika, że znakomita większość dyrektorów HR uważa, iż w nadchodzących latach sprawne zarządzanie różnorodnością stanie się nie tylko kluczowym czynnikiem dla budowania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy, ale i najpoważniejszą od ponad dekady próbą sił dla organizacji.83% respondentów przebadanych na potrzeby wspomnianego powyżej badania twierdzi, że posiadanie zróżnicowanego zespołu jest sposobem na bardziej efektywne pozyskiwanie klientów, a w efekcie na poprawę kondycji ekonomicznej firmy.
Z kolei zdaniem 82% dyrektorów HR, strategiczne zarządzanie różnorodnością może pomóc firmom w dostępie do szerokiej bazy najcenniejszych talentów, a także dostosować systemy HR do zmieniających się preferencji przedstawicieli pokolenia Y, którzy od kilku lat zaczynają wchodzić na rynek pracy .
fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com
Firmy muszą inwestować w różnorodność
Przejście w stronę gospodarki opartej na wiedzy nasiliło konkurencję o najlepszych specjalistów. Coraz mniejsze znaczenie ma to kim jest pracownik, ale co potrafi i jak szybko działa, zwłaszcza jeśli uwzględnimy niekorzystne prognozy dotyczące kurczącej się tzw. mobilnej grupy produkcyjnej (18 - 44 lata). Według prognozy ZUS, do 2035 r. zniknie z polskiego rynku pracy około 4 mln osób, w tym wysokiej klasy ekspertów z doświadczeniem. To zmusza organizacje do szukania nowych kanałów rekrutacji, także wśród dotąd pomijanych grup kandydatów. Zdaniem 82% dyrektorów HR, strategiczne zarządzanie różnorodnością może pomóc firmom w dostępie do szerokiej bazy najcenniejszych talentów, a także dostosować systemy HR do zmieniających się preferencji przedstawicieli pokolenia Y, którzy od kilku lat zaczynają wchodzić na rynek pracy .
- Dziś różnorodność w biznesie nie jest tylko kwestią demografii, ale i wyznawanych wartości oraz przekonań pracowników. Wiąże się z etyką pracy, stylem komunikowania się i skalą zaangażowania w życie organizacji poszczególnych osób. Pogodzenie różnorodnych postaw zespołu i czerpanie z nich korzyści dla organizacji to istotne zadanie menedżera – komentuje Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający w Luxoft Poland, polskim oddziale międzynarodowej firmy informatycznej, zatrudniającej ponad 7 tys. pracowników.
Świat uczy się różnorodności
Idea zarządzania różnorodnością (tzw. diversity management) sięga lat 60. XX w. i narodzin kontrkultury i antydyskryminacyjnych ruchów społecznych w Stanach Zjednoczonych. Jednak dopiero w latach 80. zaczęła być wykorzystywana w biznesie, zwłaszcza amerykańskim. Nadal jednak zarządzanie różnorodnością jest postrzegane przez wiele przedsiębiorstw jedynie jako atrakcyjny wizerunkowo dodatek. Jak wynika z raportu I Barometru Różnorodności (2013) , ogólnopolskiego badania na temat skali wykorzystania modelu zarządzania różnorodnością w biznesie, tylko 21% polskich firm wdraża tego typu rozwiązania, a 19% posiada formalne procedury, regulujące kwestie współpracy w zróżnicowanych zespołach. Autorzy raportu podkreślają jednak, że większość firm w Polsce miało już styczność z modelem diversity management. Niestety pojęcie to rozumiane jest niejednoznacznie i często stereotypowo. Zdaniem Karoliny Długosz, CSR Manager w Capgemini Polska, zarządzanie różnorodnością jest stosunkowo nowym systemem organizacyjnym w Polsce.
Przeczytaj także:
Jakie wynagrodzenia i trendy w dziale HR?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zarządzanie różnorodnością, rozwój firmy, HR, działy HR, Human Recources, diversity management
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)