Spam I 2014
2014-03-24 12:00
Spam świąteczny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Spam 2013
Oszuści nie zaprzestali również żerowania na śmierci Nelsona Mandeli i Ariela Sharona, w tym wysyłania fałszywych e-maili w imieniu żon przywódcy Republiki Południowej Afryki.Spam świąteczny
Koniec Świąt Bożego Narodzenia przeniósł uwagę spamerów na nadchodzące wydarzenia, a w szczególności Święto Zakochanych. Oprócz tradycyjnych wysyłek „kwiatowych” i propozycji romantycznej kolacji lub wycieczki angielskojęzyczny spam zawierał również reklamy oferujące raczej niekonwencjonalne prezenty, w tym prawdziwą gwiazdkę na niebie.
fot. mat. prasowe
Spam świąteczny
„Nigeryjskie” żony Nelsona Mandeli
Tragiczne wydarzenia z ostatnich miesięcy są aktywnie wykorzystywane przez „nigeryjskich” scammerów w oszukańczych wiadomościach e-mail. Na początku stycznia zmarł były premier Izraela Ariel Sharon i już tydzień później odnotowaliśmy masową wysyłkę żerującą na tej wiadomości. Jednak śmierć Nelsona Mandeli była wykorzystywana w o wiele większym stopniu. Pierwsze wysyłki ze wzmianką o śmierci byłego prezydenta Afryki Południowej pojawiły się w grudniu.
W styczniu, tak jak spodziewaliśmy się, pojawiły się nowe wiadomości e-mail. Powszechnie wiadomo, że Nelson Mandela był trzykrotnie żonaty i właśnie na tym żerowali spamerzy, aktywnie wykorzystując imiona jego żon, aby przekonać odbiorców do prawdziwości swoich historii.
Jeden z listów „nigeryjskich”, napisany rzekomo przez prawnika drugiej żony zmarłego prezydenta, Winnie Madikizela, nie zawierał żadnych szczegółów dotyczących współpracy. Informował jedynie, że Winnie i jej prawnik potrzebują pomocy w przejęciu ogromnej sumy pieniędzy oraz sztabek złota, a następnie zainwestowaniu tego bogactwa. Nadawcy twierdzili, że szukają porządnej osoby, która koniecznie musi być obywatelem obcego państwa. Wiadomość zawierała również numer telefonu komórkowego, którego należy użyć, aby odpowiedzieć na wiadomość i uzyskać więcej informacji. Co ciekawe, oszuści prosili odbiorcę o kontakt, nawet jeśli nie jest zainteresowany ofertą, twierdząc, że w takim razie będą starali się uzyskać pomoc od kogoś innego. Oszuści naturalnie liczyli na to, że chciwość odbiorcy przeważy nad zdrowym rozsądkiem.
fot. mat. prasowe
Spam wykorzystujący śmierć Mandeli
Kolejna masowa wysyłka pochodziła rzekomo od trzeciej żony Mandeli - Gracy Machel. Tym razem oszuści próbowali zyskać przychylność odbiorcy, serwując mu smutną opowieść o bojach toczonych w rodzinie Mandeli o jego miliony oraz chciwych krewnych, którzy gotowi są posunąć się do wszystkiego. Na potwierdzenie takich historii e-maile zawierały odsyłacz do artykułu prasowego, który pojawił się w znanej gazecie. Oszuści prosili o pomoc w przelewie pieniędzy „nieszczęsnej prezydentowej” oraz bezpieczne przechowanie ich na koncie odbiorcy.
fot. mat. prasowe
Kolejny spam wykorzystujący śmierć Mandeli
Systemy kamer monitoringowych
W styczniu miał miejsce wzrost ilości masowych wysyłek zawierających oferty zakupu i instalacji systemów monitoringowych przy użyciu kamer wideo na terenach prywatnych i komercyjnych. Takie oferty są dość typowe. Zasadniczo, mamy tu do czynienia z niechcianymi wiadomościami e-mail pisanymi w imieniu różnych firm specjalizujących się w systemach monitoringu wideo. Z reguły wiadomości te nie podają nazwy firmy w adresie nadawcy. Zamiast tego adres nadawcy zawiera jego imię lub nazwisko, które nie zawsze pokrywa się z podanym w wiadomości nazwiskiem menadżera.
fot. mat. prasowe
Spam dotyczący systemu kamer monitoringowych
Angielskojęzyczny spam na ten temat dotyczył głównie bezpieczeństwa osobistego i możliwości kontrolowania żony lub męża oraz pielęgniarek środowiskowych w prywatnych domach. Wiadomości te często zamiast kontaktowego numeru telefonu zawierały odsyłacz do strony dostawcy oraz sklepu internetowego sprzedającego kamery monitoringowe.
fot. mat. prasowe
Odsetek spamu w ruchu e-mail
W pierwszym tygodniu 2014 r. miał miejsce niewielki spadek odsetka spamu spowodowany zmniejszoną aktywnością spamerów podczas sezonu świątecznego. Spamerzy nadrobili jednak straty w drugim tygodniu stycznia - liczba wiadomości spamowych w tym okresie znacznie wzrosła. W drugiej połowie miesiąca sytuacja uległa normalizacji, a średni odsetek spamu dla stycznia wynosił 65,7% całego ruchu e-mail.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)