eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy II 2014

Monitor Rynku Pracy II 2014

2014-04-10 12:08

Monitor Rynku Pracy II 2014

Polacy ruszyli na poszukiwanie lepszej pracy © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Poprzednia edycja "Monitora rynku pracy" wykazała znaczny wzrost optymizmu wśród polskich pracowników. Czy dobre nastroje sprzed kilku miesięcy przełożyły się na bieżącą sytuację? Można zakładać, że tak właśnie się stało. Wprawdzie najnowsza odsłona sondażu Instytutu Badawczego Randstad pokazała przede wszystkim, że Polacy niezwykle często zmieniali zatrudnienie, ale jednocześnie okazało się, że dla 80% badanych powodem tych zmian było przede wszystkim poszukiwanie lepszych warunków pracy i osobiste potrzeby zmiany, a nie - wyraźny zarysowany w ubiegłym roku - przymus, będący następstwem utraty poprzedniego pracodawcy.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XII 2013

Początek roku pod znakiem rotacji

Minione trzy miesiące przyniosły znaczące przyspieszenie rotacji pracowników na polskim rynku pracy. Wyniki najnowszego badania Instytutu Badawczego Randstad wskazują, że w tym okresie zmiana pracodawcy dotyczyła aż 24% polskich respondentów. W krajach europejskich, gdzie średnia wyniosła 18%, jedynie w Wielkiej Brytanii dynamika zmian była większa niż w naszym kraju. Na przestrzeni piętnastu edycji badania tak wysoki poziom zmian pracodawców miał miejsce dotąd jedynie dwukrotnie.

Jak komentuje Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad: „Początek roku to zwykle okres zwiększonego ruchu na rynku pracy, co łączy się z faktem uruchamiania przez firmy nowych budżetów i podejmowaniem decyzji o zmianach wynagrodzeń czy liczby etatów. Jednak obecne zwiększenie tempa rotacji na rynku było wyjątkowo wysokie i wiążemy je z generalną poprawą sytuacji na rynku i ośmieleniem pracowników do zmiany pracy.”

Ponad 50% osób rotujących na rynku pracy to osoby młode. W tym okresie zmienił pracę co trzeci respondent z grupy wiekowej od 18 do 25 lat (36%). Częściej zmiana dotyczyła kobiet niż mężczyzn.

„Najczęściej pracę zmieniają najmłodsi, czyli najmniej doświadczeni pracownicy – jest to stała tendencja obserwowana w badaniu. Takie osoby często dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy i jeśli zdobyte zatrudnienie ich nie satysfakcjonuje, a płaca nie wynagradza braku tej satysfakcji, to szukają nowego miejsca. Niekiedy też sami pracodawcy rezygnują z ich usług. – tłumaczy Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Polacy ruszyli na poszukiwanie lepszej pracy

W pierwszym kwartale roku Polacy zdecydowanie częściej zmieniali miejsce zatrudnienia – pokazują wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad.


Zmieniamy pracę, bo chcemy lepszych warunków zatrudnienia

Dla 49% respondentów decydujących się na zmianę pracy głównym powodem było polepszenie swoich warunków zatrudnienia. W stosunku do poprzedniego badania, jest to wzrost znaczenia tego czynnika o 12 punktów procentowych. Jest to też najwyższy zanotowany poziom wskazania polepszenia warunków materialnych jako powodu zmiany pracy w blisko czteroletniej historii badania w naszym kraju. Najczęściej była to przyczyna podawana przez osoby w wieku od 25 do 34 lat (77%) oraz starsze, w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat (61%).

W dalszej kolejności najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy było osobiste pragnienie zmiany (wzrost z 26% do 30%) oraz niezadowolenie z obecnego pracodawcy (spadek z 30% do 26% po 4 kwartałach stałego wzrostu niezadowolenia).

Co ważne, zdecydowanie maleje na znaczeniu wpływ zmian strukturalnych w firmach – obecnie tylko 17% badanych przyznało, że to właśnie utrata poprzedniego pracodawcy zmusiła ich do zmiany miejsca pracy. Tymczasem jeszcze przed rokiem, deklaracja ta dotyczyła blisko co trzeciego respondenta badania (31%, 1Q2013).

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy

W Polsce w ostatnim półroczu zmiana pracodawcy dotyczyła aż 24% respondentów. W tym okresie jedynie w Wielkiej Brytanii dynamika zmian była jeszcze większa.


Kajetan Słonina tłumaczy: „Obserwowana zmiana postawy pracowników jest silnie związana ze zmianami klimatu gospodarczego – firmy, w których pracują badani są w lepszej kondycji, a zagrożenie zwolnieniami strukturalnymi jest relatywnie niskie. W tej sytuacji pracownicy oczekują poprawy własnej sytuacji finansowej. Dokładnie to samo nastawienie obserwujemy w wynikach naszego największego badania pracowników - Randstad Award, w którym po raz pierwszy od trzech lat ankietowani Polacy powiedzieli, że w miejscu pracy liczy się przede wszystkim wynagrodzenie.”

fot. mat. prasowe

Główne powody rotacji na rynku pracy

Dla 49% respondentów decydujących się na zmianę pracy głównym powodem było polepszenie swoich warunków zatrudnienia. Jest to najwyższy odsetek dla tej odpowiedzi we wszystkich edycjach badania (wzrost z 37% do 49%).


Ograniczony zakres obaw, duża dostępność nowych ofert

W porównaniu do poprzedniego badania, aktualny poziom obaw Polaków o możliwość utraty pracy w kolejnych miesiącach nieznacznie wzrósł (31% vs. 27% w XII/13). Jednak w porównaniu z analogicznym kwartałem w roku 2013, obecny wynik oznacza spadek o 6 punktów procentowych. Również na tle krajów europejskich, mimo nieznacznie podwyższonego w tym kwartale poczucia ryzyka, jesteśmy dużo pogodniej nastawieni niż obywatele krajów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji gospodarczej, takich jak Grecja czy Hiszpania, gdzie ponad 40% i więcej obawia się utraty pracy.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Wśród polskich badanych 31% odczuwa duże lub umiarkowane poczucie ryzyka utraty pracy. W porównaniu do poprzedniego okresu jest to wzrost o 4% (31% z 27% w XII/2013).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: