Monitor Rynku Pracy II 2014
2014-04-10 12:08
Polacy ruszyli na poszukiwanie lepszej pracy © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XII 2013
Początek roku pod znakiem rotacjiMinione trzy miesiące przyniosły znaczące przyspieszenie rotacji pracowników na polskim rynku pracy. Wyniki najnowszego badania Instytutu Badawczego Randstad wskazują, że w tym okresie zmiana pracodawcy dotyczyła aż 24% polskich respondentów. W krajach europejskich, gdzie średnia wyniosła 18%, jedynie w Wielkiej Brytanii dynamika zmian była większa niż w naszym kraju. Na przestrzeni piętnastu edycji badania tak wysoki poziom zmian pracodawców miał miejsce dotąd jedynie dwukrotnie.
Jak komentuje Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad: „Początek roku to zwykle okres zwiększonego ruchu na rynku pracy, co łączy się z faktem uruchamiania przez firmy nowych budżetów i podejmowaniem decyzji o zmianach wynagrodzeń czy liczby etatów. Jednak obecne zwiększenie tempa rotacji na rynku było wyjątkowo wysokie i wiążemy je z generalną poprawą sytuacji na rynku i ośmieleniem pracowników do zmiany pracy.”
Ponad 50% osób rotujących na rynku pracy to osoby młode. W tym okresie zmienił pracę co trzeci respondent z grupy wiekowej od 18 do 25 lat (36%). Częściej zmiana dotyczyła kobiet niż mężczyzn.
„Najczęściej pracę zmieniają najmłodsi, czyli najmniej doświadczeni pracownicy – jest to stała tendencja obserwowana w badaniu. Takie osoby często dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy i jeśli zdobyte zatrudnienie ich nie satysfakcjonuje, a płaca nie wynagradza braku tej satysfakcji, to szukają nowego miejsca. Niekiedy też sami pracodawcy rezygnują z ich usług. – tłumaczy Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Polacy ruszyli na poszukiwanie lepszej pracy
Zmieniamy pracę, bo chcemy lepszych warunków zatrudnienia
Dla 49% respondentów decydujących się na zmianę pracy głównym powodem było polepszenie swoich warunków zatrudnienia. W stosunku do poprzedniego badania, jest to wzrost znaczenia tego czynnika o 12 punktów procentowych. Jest to też najwyższy zanotowany poziom wskazania polepszenia warunków materialnych jako powodu zmiany pracy w blisko czteroletniej historii badania w naszym kraju. Najczęściej była to przyczyna podawana przez osoby w wieku od 25 do 34 lat (77%) oraz starsze, w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat (61%).
W dalszej kolejności najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy było osobiste pragnienie zmiany (wzrost z 26% do 30%) oraz niezadowolenie z obecnego pracodawcy (spadek z 30% do 26% po 4 kwartałach stałego wzrostu niezadowolenia).
Co ważne, zdecydowanie maleje na znaczeniu wpływ zmian strukturalnych w firmach – obecnie tylko 17% badanych przyznało, że to właśnie utrata poprzedniego pracodawcy zmusiła ich do zmiany miejsca pracy. Tymczasem jeszcze przed rokiem, deklaracja ta dotyczyła blisko co trzeciego respondenta badania (31%, 1Q2013).
fot. mat. prasowe
Rotacje na rynku pracy
Kajetan Słonina tłumaczy: „Obserwowana zmiana postawy pracowników jest silnie związana ze zmianami klimatu gospodarczego – firmy, w których pracują badani są w lepszej kondycji, a zagrożenie zwolnieniami strukturalnymi jest relatywnie niskie. W tej sytuacji pracownicy oczekują poprawy własnej sytuacji finansowej. Dokładnie to samo nastawienie obserwujemy w wynikach naszego największego badania pracowników - Randstad Award, w którym po raz pierwszy od trzech lat ankietowani Polacy powiedzieli, że w miejscu pracy liczy się przede wszystkim wynagrodzenie.”
fot. mat. prasowe
Główne powody rotacji na rynku pracy
Ograniczony zakres obaw, duża dostępność nowych ofert
W porównaniu do poprzedniego badania, aktualny poziom obaw Polaków o możliwość utraty pracy w kolejnych miesiącach nieznacznie wzrósł (31% vs. 27% w XII/13). Jednak w porównaniu z analogicznym kwartałem w roku 2013, obecny wynik oznacza spadek o 6 punktów procentowych. Również na tle krajów europejskich, mimo nieznacznie podwyższonego w tym kwartale poczucia ryzyka, jesteśmy dużo pogodniej nastawieni niż obywatele krajów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji gospodarczej, takich jak Grecja czy Hiszpania, gdzie ponad 40% i więcej obawia się utraty pracy.
fot. mat. prasowe
Ocena ryzyka utraty pracy
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)