Polscy przedsiębiorcy a weekend majowy 2014
2014-04-29 11:55
Przedsiębiorcy zadowoleni z nadchodzącej majówki © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy bez urlopu
W zasadzie nie biorąc żadnego urlopu (pracodawca ma obowiązek „zwrócić” pracownikowi wolny dzień za święto wypadające w sobotę) można w przyszłym tygodniu odpoczywać ciurkiem przez cztery dni. Dobierając trzy dni wolnego można przedłużyć sobie majówkę do 9 dni licząc z poprzedzającym ją weekendem. A gdyby jeszcze połączyć urlop ze Świętami Wielkanocnymi, można omijać miejsce pracy przez ponad dwa tygodnie. Z uwagi na to, że w takich okresach firmy często same nakłaniają pracowników do zbiorowego urlopu, ekonomiści postawili tezę, że na długich weekendach gospodarka traci. Konfederacja Lewiatan policzyła kiedyś, że straty te wynoszą 5 mld zł na każdy wolny dzień.Połowę polskiego PKB wytwarzają MŚP
Grupa Idea Banku sprawdziła jaką opinię na ten temat mają właściciele małych firm, czyli podmiotów, które według PARP wytwarzają 37,2% polskiego PKB (dane za 2011 r. dla firm mikro i małych; na wszystkie MSP przypada 47,3% polskiego PKB). Idea Bank przeprowadził badanie w dniach 10-16 kwietnia metodą sondażu telefonicznego na próbie 500 przedsiębiorców. Znakomita większość z nich (91%) prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.
Zdecydowane TAK dla długich weekendów
Gdyby na podstawie opinii tych osób rządzący chcieli decydować o liczbie długich weekendów, z pewnością nie powinni ich ograniczać. Aż 64% badanych opowiedziało się za utrzymaniem obecnej liczby dni wolnych od pracy. Kolejnych 11% chciało zwiększenia ich częstotliwości. Tylko co czwarty przedsiębiorca ocenił, że długich weekendów powinno być mniej.
fot. mat. prasowe
Czy liczba długich weekendów powinna ulec zmianie?
Taki wynik badania zdaje się podważać obiegową tezę, że długie weekendy szkodzą polskim firmom, a tym samym całej gospodarce. Dominujące wśród przedsiębiorców poparcie dla istnienia długich weekendów można po pierwsze uzasadnić tym, że dla wielu branż majówka nie jest wcale okresem martwym. Nie będzie zaskoczeniem wynik wskazujący, że dla firm z takich branż jak turystyka, gastronomia czy rozrywka nadchodząca majówka będzie czasem normalnej lub nawet wzmożonej aktywności. Podobnie jest w przypadku e-handlu, w którym istnienie wolnych dni ogranicza jedynie dostawy towaru. Na przerwę w pracy szykują się natomiast firmy produkcyjne.
fot. mat. prasowe
Planowana długość przerwy lub ograniczenia działalności podczas nadchodzącej majówki
Prawie połowa firm będzie pracować normalnie
Uśredniając otrzymane wyniki można powiedzieć, że dla największej grupy badanych - 45% - majówka nie będzie okresem ograniczonej aktywności. Tylko 5% przedsiębiorców deklaruje natomiast, że firma będzie wyłączona z działalności przez cały tydzień, czyli od 28 kwietnia do 4 maja. Pozostałe albo w ogóle nie planują wolnego, albo planują je w innej konfiguracji. Na ograniczenie aktywności rzadziej decydują się firmy, które niedawno rozpoczęły działalność (nie później dwa lata temu) i muszą jeszcze bardzo mocno walczyć o zdobycie pozycji na rynku. Widać też wyraźną zależność pomiędzy planowanym urlopem a liczbą kontrahentów. Na całkowite wygaszenie aktywności podczas majówki częściej decydują się firmy mające tylko jednego kontrahenta. W tej grupie znajdują się samozatrudnieni czyli osoby, których rytm pracy wyznacza nie tyle sam rynek, co firma, z którą współpracują.
fot. mat. prasowe
Długość przerwy lub ograniczenia aktywności
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)