eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOżywienie gospodarcze w UE będzie trwać

Ożywienie gospodarcze w UE będzie trwać

2014-05-07 12:11

Ożywienie gospodarcze w UE będzie trwać

Ożywienie gospodarcze w UE będzie trwać © RVNW - Fotolia.com

Recesja to przeszłość, a obecnie w Unii Europejskiej można już mówić wyłącznie o ożywieniu gospodarczym. Komisja Europejska prognozuje, że w bieżącym roku wzrost realnego PKB sięgnie 1,6 procenta w UE oraz 1,2 procenta w strefie euro i nadal będzie rosnąć.

Przeczytaj także: Rośnie unijna gospodarka. Ale jeszcze jest niestabilna

Jak mówi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, "obecne ożywienie gospodarcze jest trwałe. Deficyty zmniejszają się, inwestycje rosną, a co najważniejsze – zaczyna poprawiać się sytuacja na rynku pracy. Wysiłki reformatorskie, stale podejmowane przez państwa członkowskie i UE, przynoszą efekty."

Przeprowadzane obecnie zmiany strukturalne przypominają mi głębokie reformy gospodarcze, które przeprowadzono w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 90. i w późniejszym okresie, związane z wejściem tych krajów do UE dokładnie 10 lat temu. Ich doświadczenie pokazuje, jak ważne jest przeprowadzenie reform strukturalnych na wczesnym etapie i konsekwentne podążanie w obranym kierunku, na przekór problemom, które mogą się pojawić po drodze. Pamiętając o tych doświadczeniach, musimy kontynuować nasze wysiłki na rzecz tworzenia miejsc pracy dla Europejczyków i wzmocnienia potencjału wzrostu.

Stopniowe ożywienie wzrostu gospodarczego

Ogólnie rzecz biorąc oczekuje się, że w okresie objętym prognozą główną siłą napędową wzrostu gospodarczego stanie się popyt wewnętrzny. W miarę zwiększania się dochodów realnych dzięki obniżeniu się inflacji i ustabilizowaniu rynku pracy, do zwiększenia wzrostu gospodarczego powinny zacząć przyczyniać się wydatki konsumpcyjne. Kolejnym czynnikiem korzystnie wpływającym na wzrost jest ożywienie inwestycji, które powinny nadal rosnąć zarówno w zakresie wyposażenia, jak i w sektorze inwestycji budowlanych. W okresie objętym prognozą udział eksportu netto będzie się zmniejszać.

fot. RVNW - Fotolia.com

Ożywienie gospodarcze w UE będzie trwać

Jak wynika z wiosennych prognoz Komisji Europejskiej, ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej, która wyszła z recesji rok temu, będzie się nadal utrzymywać. W 2014 wzrost realnego PKB ma osiągnąć poziom 1,6 proc. w UE i 1,2 proc. w strefie euro i nadal zwiększać się w 2015 r., osiągając odpowiednio 2,0 proc. i 1,7 proc.


Stopniowy charakter ożywienia gospodarczego przypomina procesy, jakie obserwowano przy okazji wcześniejszych głębokich kryzysów finansowych. Mimo że warunki finansowania w ujęciu uśrednionym są korzystne, nadal istnieją znaczne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi oraz w zależności od wielkości przedsiębiorstw.

Warunki na rynku pracy zaczęły się poprawiać w 2013 r. W najbliższej przyszłości przewiduje się stworzenie większej liczby miejsc pracy oraz dalszy spadek stopy bezrobocia (do 10,1 proc. w UE i 11,4 proc. w strefie euro w 2015 r.).

Inflacja powinna pozostać na niskim poziomie, zarówno w UE (1,0 proc. w 2014 r., 1,5 proc. w 2015 r.), jak i w strefie euro (odpowiednio 0,8 proc. i 1,2 proc.).

Wskutek stałego wzrostu konkurencyjności cenowej w ostatnich latach w państwach najbardziej zagrożonych kryzysem zmniejszyły się deficyty obrotów bieżących. W kilku z tych gospodarek w latach 2014 i 2015 przewidywane są nadwyżki.

Oczekuje się dalszego obniżania deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. W 2014 r. powinien on zmniejszyć się do około 2,5 proc. PKB zarówno w UE, jak i w strefie euro. Stosunek zadłużenia do PKB osiągnie w tym okresie najwyższy poziom – prawie 90 proc. w UE i 96 proc. w strefie euro – natomiast w przyszłym roku przewidywany jest spadek tego wskaźnika.

Największym zagrożeniem dla perspektyw wzrostu gospodarczego jest ponowna utrata zaufania z powodu spowolnienia reform. Zwiększyła się również niepewność, jeśli chodzi sytuację zewnętrzną. Z drugiej strony, dalsze odważne reformy strukturalne mogą doprowadzić do większego niż prognozowane ożywienia gospodarczego.

Obecny rozwój cen jest wynikiem oddziaływania czynników zewnętrznych i trwającego procesu wdrażania dostosowań, jednak zbyt długi okres niskiej inflacji również niesie ze sobą pewne ryzyko. Stopniowe, opierające się na coraz szerszych podstawach ożywienie gospodarcze powinno jednak złagodzić to ryzyko.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: