Nowe miejsca pracy dzięki współpracy z Europą Zachodnią
2014-06-22 00:19
Europa Wschodnia zyskała ponad 133 mld dolarów © nito - Fotolia.com
49 miliardów dolarów i 365 000 nowych miejsc - tyle zyskał nasz kraj dzięki bliskiej współpracy z Europą Zachodnią, w efekcie tego staliśmy się największym beneficjentem w naszym regionie. To jeden z wniosków płynących z badania „Valuing a close connection” (Wartość bliskich relacji) przeprowadzonego przez bank ING.
Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka rekrutuje wciąż skutecznie, lecz ostrożniej
Zapotrzebowanie konsumentów, przedsiębiorstw i rządów Europy Zachodniej spowodowało powstanie dodatkowych etatów w Polsce w okresie 1999-2012. Zwiększenie miejsc pracy do 365 000 było bezpośrednio lub pośrednio związane ze zwiększoną podażą z Europy Zachodniej. Większość stanowisk powstało w sektorze usług biznesowych, w handlu hurtowym i detalicznym. Zdecydowana większość miejsc pracy, około 322 tysięcy, została utworzona w sektorze usług.Europa Wschodnia zyskała ponad 133 mld dolarów
Według badania „Valuing a close connection” (Wartość bliskich relacji) przeprowadzonego przez bank ING, głównymi beneficjentami w Europie Środkowo-Wschodniej wzrostu popytu w Europie Zachodniej były Polska, Czechy, Węgry i Turcja.
Zapotrzebowanie Europy Zachodniej wygenerowało w Środkowej i Wschodniej Europie dodatkowe 133 miliardy dolarów, tym samym powiększając PKB do poziomu 175 miliardów dolarów, co stanowi 14,7% regionalnego PKB. Ponadto w Europie Środkowo-Wschodniej utworzonych zostało 0,5 mln miejsc pracy. Popyt z Europy Środkowej i Wschodniej stworzył natomiast 1,2 mln miejsc pracy w Europie Zachodniej w latach 1995 - 2012. Ten zwiększony popyt doprowadził do wzrostu produkcji i wartości dodanej na zachodzie kontynentu, tzn. stanowił wkład w PKB Europy Zachodniej w wysokości od 47 do 172 mld dolarów (1,2% PKB).
fot. nito - Fotolia.com
Europa Wschodnia zyskała ponad 133 mld dolarów
Rob Ruhl, Head of Business Economics Banku ING komentuje raport: “Istnieje wiele wątpliwości związanych z wartością umacniania więzi pomiędzy Europą Zachodnią i Środkowo–Wschodnią, raport przedstawia konkretne dowody na to, że zwiększona współpraca w przeszłości odegrała dużą rolę i zapewniła pozytywne wskaźniki oraz przedstawia optymistyczną prognozę na przyszłość. Inne przeprowadzone badania skupiały się jedynie na pojedynczych danych, takich jak bezpośrednie inwestycje zagraniczne, a my zdecydowaliśmy się podejść do tego zagadnienia kompleksowo”.
ING Connection Rate
Bank ING, dzięki współpracy z holenderskim Uniwersytetem w Groningen, stworzył nowy wskaźnik ekonomiczny o nazwie ING Connection Rate, który łączy w sobie wartości przepływu towarów i usług, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, kredytów bankowych, wyrażonych jako procent PKB. Badanie pokazuje, że dla Europy Zachodniej ING Connection Rate stanowił równoważność 20% PKB w 2012 roku. W Europie Środkowo-Wschodniej zaś, 65% PKB w tym samym roku.
Informacje o raporcie
Raport „Valuing a close connection” (Wartość bliskich relacji) to punkt zwrotny w badaniach, które mają za zadanie oceniać, jaką wartość ma ścisły związek gospodarczy pomiędzy Europą Zachodnią, a Europą Środkowo-Wschodnią, włączając Wspólnoty Niepodległych Państw. Raport dostarcza rozstrzygający dowód, że współpraca między regionami doprowadziła do wzrostu zatrudnienia, PKB i zwiększyła wartość kluczowych gospodarek w regionie od 1995 roku.
Przeczytaj także:
Nowoczesna gospodarka: zatrudnienie w małych firmach wyhamowało
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)