Rynek biurowy w Warszawie VII 2014
2014-07-30 11:56
Warszawa © MaciejBledowski - Fotolia.com
Warszawski rynek biurowy cały czas się rozwija. Według najnowszej publikacji Savills, całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie przekroczyły w połowie 2014 r. 4.3 mln m2, a kolejne 602 000 m2 powierzchni biurowej znajduje się obecnie w budowie. Uruchomienie drugiej linii metra może sprawić, że w kręgu zainteresowania najemców znajdą się tereny położone przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie ceny najmu są zdecydowanie atrakcyjniejsze niż w centrum miasta.
Przeczytaj także: Rynek biurowy w Warszawie I kw. 2014
Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills w Polsce, mówi: Prognozy głównych wskaźników ekonomicznych są dla Polski korzystne w porównaniu ze średnimi europejskimi. Uważamy, że obecne tempo wzrostu rynku biurowego w Warszawie zostanie utrzymane w najbliższych latach, mimo iż zachwiana obecnie relacja pomiędzy popytem a podażą przełoży się na wysokość czynszów.Aktywność najemców zwolniła w pierwszej połowie 2014 r., popyt brutto został oszacowany na 259 100 m2, wykazując spadek o 22% rok do roku. Niemniej jednak, Savills prognozuje, że do końca roku całkowity wolumen transakcji najmu osiągnie pułap 600 000 m2. Już w początkowych tygodniach po zamknięciu pierwszej połowy roku doszło do finalizacji kilku dużych transakcji najmu powierzchni biurowych, które zostaną wykazane w statystykach za trzeci kwartał br. Savills zauważa, że, podczas gdy popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie zdominowany był w ostatnich miesiącach przez relokacje i ekspansje obecnych już przedsiębiorstw, to obecnie znane są już przykłady dużych centrów usług wspólnych, które lokują swoje siedziby w Warszawie, a nie jak dotychczas w miastach regionalnych. Tomasz Buras mówi: Ponieważ podaż nowej powierzchni biurowej przekracza poziom absorpcji, współczynnik wolnych powierzchni biurowych w Warszawie wzrasta, co z kolei przekłada się na silniejszą presję spadkową wywieraną na stawki czynszów.
fot. MaciejBledowski - Fotolia.com
Warszawa
Zgodnie z prognozami Savills, tegoroczna absorpcja netto osiągnie poziom około 207 000 m2, co przełoży się na wzrost średniego współczynnika pustostanów z obecnych 13.4% do 14.0% na koniec 2014 r.
Dorota Ejsmont, Associate Director w Dziale Powierzchni Biurowych Savills zauważa, że uruchomienie centralnego odcinka drugiej linii metra oraz ponowne otwarcie ulicy Prostej (planowane na ten rok) zwiększy zainteresowanie najemców projektami biurowymi zlokalizowanymi w pobliżu Ronda Daszyńskiego, w których stawki czynszów są niższe niż w budynkach w ścisłym centrum.
Savills wskazuje, że umowne stawki czynszów w najlepszych budynkach biurowych w centrum miasta pozostają nadal na poziomie około 22,00 EUR za m2/m-c, a w strefie południowo-zachodniej (Mokotów) na poziomie około 14.50-15.00 EUR za m2/m-c. Czynsze będą jednak spadać ze względu na rosnący współczynnik pustostanów i rosnącą popularność lokalizacji na obrzeżach centrum (Plac Unii, Dworzec Gdański, ul. Towarowa), gdzie czynsze są tylko nieznacznie wyższe niż na Mokotowie i dużo bardziej konkurencyjne w relacji do ścisłego centrum.
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe, Warszawa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)