eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPodwyżka wynagrodzenia bez tabu

Podwyżka wynagrodzenia bez tabu

2014-10-08 11:40

Podwyżka wynagrodzenia bez tabu

62 procent polskich pracowników nigdy nie poprosiło o podwyżkę wynagrodzenia © Jeanette Dietl - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polacy nie potrafią rozmawiać o pieniądzach. To główny wniosek płynący ze sporządzonego na podstawie badania TNS raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, z którego wynika, że 62 procent polskich pracowników nigdy nie poprosiło szefa o podwyżkę wynagrodzenia. Dlaczego? 37 procent respondentów twierdzi, że taka rozmowa po prostu nie miałaby sensu.

Przeczytaj także: Podwyżka wynagrodzenia motywuje

Wzrost wynagrodzenia nie należy do często podejmowanych tematów zarówno przez pracowników, jak i ich przełożonych.
Prawie połowa pracujących Polaków (48%) nigdy nie uczestniczyła w rozmowie o podwyżce – czytamy w raporcie Pracuj.pl na podstawie badania TNS. Jedynie 38% respondentów zainicjowało taką rozmowę samodzielnie. Mimo że ponad 75% badanych uważa, że to pracodawca powinien zaproponować podwyżkę, jeśli pracownik na nią zasługuje, tylko 19% Polaków uczestniczyło w rozmowie o wzroście wynagrodzenia nie z własnej inicjatywy.

Wśród pracujących Polaków, 12% ubiegało się o wzrost wynagrodzenia w ciągu tego roku, a co dziesiąty prosił o podwyżkę ponad 3 lata temu. Jedną z głównych barier w podjęciu tematu jest brak wiedzy i punktu odniesienia. Jedna czwarta badanych odkłada rozmowę o podwyżce, ponieważ nie wie, czy na swoim stanowisku mogłaby zarabiać więcej, a 17% nie ma pewności, czy na nią zasługuje.

W ślad za sukcesem zawodowym


Do rozmowy o podwyżce Polaków motywują aspekty racjonalne, bezpośrednio związane z pracą zawodową. Najczęstszym impulsem do poruszenia tematu pensji jest wzrost zakresu obowiązków – deklaruje tak 54% badanych. Ponad ¼ respondentów wskazała także, że prosi o podwyżkę, kiedy dowie się, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej (27%). Motywacją do podjęcia tematu bywa też odniesienie sukcesu zawodowego (16%) i związane z nim poczucie, że zasługuje się na więcej. Potrzeby związane z życiem prywatnym i rozwojem osobistym rzadziej są motywatorem do rozmowy. Tylko 3% prosi o nią w sytuacji, gdy rodzi się dziecko lub kiedy zamierza wziąć kredyt.

fot. Jeanette Dietl - Fotolia.com

62 procent polskich pracowników nigdy nie poprosiło o podwyżkę wynagrodzenia

Uważają oni, że taka rozmowa nie miałaby sensu.


Jeśli o kwotach, to ostrożnie


Podobnie jak w przypadku inicjowania rozmowy, pracujący Polacy przyjmują bierną postawę w deklarowaniu kwoty, jaką chcieliby zarabiać, twierdząc, że brakuje im argumentów. Spośród osób, które rozmawiały kiedykolwiek o podwyżce, prawie 53% mówi wprost o swoich oczekiwaniach finansowych, a 37% woli poczekać na propozycję szefa. Mężczyźni częściej niż kobiety (58% wobec 47%) mówią o bezpośrednio o kwotach. Gotowi do mówienia wprost o tym, ile chcieliby zarabiać, są także młodsi pracownicy (18-29 lat – 63% oraz 30-39 lat – 60%).

fot. mat. prasowe

Polacy a podwyżka

Niemal 2/3 respondentów sondażu przyznaje, że nigdy nie zdarzyło się im rozmawiać o podwyżce.


W odpowiedzi na potrzeby wskazywane przez pracowników Pracuj.pl stworzył narzędzie, które ułatwi rozmowę z przełożonym o wynagrodzeniu. Serwis zarobki.pracuj.pl umożliwia sprawdzenie, czy nasza pensja jest odpowiednia do naszego doświadczenia i stanowiska.

Informacje o badaniu
Raport Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000). Metodologia: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: