Gospodarka Chin 2014 wg Coface: wzrost sięgnie 7,4%
2014-10-16 12:48
Chińska gospodarka wzrośnie mniej niż prognozowano © Stephen Finn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Chińskie firmy to dobrzy kontrahenci
Rosnący odsetek kredytów zagrożonych i wzrost kosztów finansowania
Jak pokazują przeprowadzone przez Coface badania korporacyjnych zachowań płatniczych, w Chinach na początku 2014 roku mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem odsetka kredytów zagrożonych. Wzrost gospodarczy podlega stopniowej stabilizacji, jednak wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza mniejszych, znajduje się pod stale rosnącą presją spowodowaną zwiększającymi się kosztami finansowania i spowolnieniem dynamiki popytu.
„Wzrost liczby kredytów zagrożonych rodzi obawy o jakość rynku kredytowego, natomiast koszty finansowania stanowią powód do niepokoju dla wielu sektorów. Utrudniony dostęp do kredytów mają także małe przedsiębiorstwa. Obecnie, przy kontrolowanym poziomie inflacji, zakrojone na szeroką skalę cięcia stóp procentowych, mogłyby okazać się skutecznym środkiem umożliwiającym zmniejszenie ciążącej na spółkach presji finansowej i w konsekwencji realizację rządowego planu osiągnięcia 7,5-procentowego wzrostu PKB”, tłumaczy Rocky Tung, ekonomista Coface specjalizujący się w gospodarkach regionu Azji i Oceanii.
fot. Stephen Finn - Fotolia.com
Chińska gospodarka wzrośnie mniej niż prognozowano
Spowolnienie na rynku nieruchomości i nadwyżka zdolności produkcyjnych
W pierwszym półroczu 2014 r. obciążeniem dla chińskiej gospodarki okazał się przechodzący wówczas znaczne zawirowania rynek nieruchomości. Również w tym półroczu nie przewiduje się znaczącego odwrócenia niekorzystnego dla tej branży trendu. „Jeśli, do stale rosnącej presji cenowej i poziomu zadłużenia deweloperów, dołożyć olbrzymią liczbę nieruchomości, które rynek musi dopiero wchłonąć, to krótkoterminowe prognozy dla sektora rysują się w ciemnych barwach”, podkreśla Rocky Tung.
Udział sektora nieruchomości w chińskiej gospodarce jest jednak na tyle znaczący, że za wskazane uznaje się podjęcie działań mających uchronić tę branżę przed załamaniem. Średnioterminowe trendy nadal wyznaczać będą zamówienia rządowe wynikające z realizacji planu urbanizacji kraju, z przeniesieniem nacisku z wolumenu na jakość inwestycji.
Branżę metalową wciąż trawi problem nadwyżki zdolności produkcyjnych, zaś wyjątkowo słaby wzrost popytu, negatywnie wpływa na rentowność przedsiębiorstw. Spadek dynamiki popytu obserwujemy również w sektorze energetycznym, którego kondycję obrazuje zapotrzebowanie na węgiel. Trend ten wpisuje się w ogólne spowolnienie chińskiej gospodarki. Presja cenowa prowadzi do obniżenia rentowności firm i pogorszenia ich sytuacji finansowej, co w przyszłości może skutkować podwyższeniem poziomu ryzyka handlowego. Choć 2014 roku rysował się dla branży papierniczo-drzewnej optymistycznie, to sektor musiał wkrótce zmierzyć się z falą niskich cen, wywołaną spowolnieniem wzrostów po stronie popytu. Jednak determinacja, jaką wykazują władze w wysiłkach na rzecz konsolidacji sektora i ograniczenia produkcji sprawia, że dynamika relacji pomiędzy popytem a podażą może ulec poprawie w roku 2015 i w latach późniejszych.
fot. mat. prasowe
Barometr stanu poszczególnych sektorów chińskiej gospodarki
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)