Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2014
2014-10-29 14:35
Wzrost zatrudnienia napędzają firmy uslugowe © keepsmiling4u - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2014
Analiza przedstawionych danych dowodzi, że wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce nie tylko nie wyhamowuje, ale i nabiera tempa. Po nieco gorszych wynikach z I poł. roku, Nowoczesna Gospodarka odnotowała wzrost na poziomie 4,03 proc. , co stanowi poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. 2014 r. (↑ 3,72 proc.) oraz przed rokiem, w III kw. 2013 r. (↑ 3,92 proc.). 2014 rok jest również przychylny dla ogółu rynku. Od stycznia Główny Urząd Statystyczny odnotowuje wzrost zatrudnienia w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce, a zmiany in plus zostały utrzymane też w III kw. 2014 r. (↑ 0,7 proc.), przy średniej stopie bezrobocia na poziomie 11,5 proc.Z analizy zmian zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki wynika, że w III kw. 2014 r. prym wiodły przedsiębiorstwa usługowe, które odnotowały 4,37 proc. wzrost zatrudnienia, co stanowiło istotną poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. (↑ 3,64 proc.) oraz przed rokiem (↑ 2,85 proc.). Dla porównania, wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 3,42 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. O ile w firmach produkcyjnych na prowadzenie wysunęły się mniejsze przedsiębiorstwa (↑ 4,87 proc.), o tyle w firmach usługowych wyższy wzrost zatrudnienia zarejestrowały największe podmioty (↑ 4,46 proc.). Zestawienie danych z obu sektorów (średnia ważona) wskazuje na wyższy wzrost zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki zatrudniających do 500 pracowników. Przedsiębiorstwa te zwiększyły zatrudnienie o 4,39 proc., czyli o 0,54 punktu procentowego więcej w porównaniu do 3,85 proc. wzrostu odnotowanego w dużych firmach, zatrudniających powyżej 500 pracowników.
fot. keepsmiling4u - Fotolia.com
Wzrost zatrudnienia napędzają firmy uslugowe
– Sektor Nowoczesnej Gospodarki ponownie przekroczył 4 proc. granicę wzrostu zatrudnienia. Innowacyjne firmy poprawiły zatem swoje dotychczasowe wyniki, a przy tym wyprzedziły cały rynek. Wzrost ten wynika z bardzo prostego schematu – przedsiębiorstwa, które powierzają część obowiązków zewnętrznym specjalistom, mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, udoskonalać produkty czy usługi, pozyskiwać nowych klientów, a przy tym rozwijać biznes i zatrudniać specjalistów, którzy przyczynią się do dalszego wzrostu firmy.
Oprócz znacząco niższych kosztów, outsourcing jest po prostu narzędziem sterowania rozwojem firmy oraz jej innowacyjnością. Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki adaptują zachodnie wzorce biznesowe, gdzie outsourcing jest powszechny, dlatego systematycznie rosną, co każdorazowo znajduje odzwierciedlenie w naszych raportach. Czy jeśli ogół rynku zaimplementuje ten model, odnotujemy wzrosty zatrudnienia w całej gospodarce? Na pewno, ale to musi potrwać. Zmiany w biznesie to kwestia ewolucji, a nie rewolucji. Jednak ta ewolucja już trwa. Polskie firmy coraz bardziej się specjalizują, z większą odwagą pozyskują klientów zagranicą, koniunktura się poprawia, a bezrobocie spada.
Od początku roku GUS odnotowuje wzrost zatrudnienia – nieznaczny, ale in plus. Prognozy dla polskiej gospodarki są dobre. Jeśli tendencje się utrzymają, cały sektor przedsiębiorstw zakończy rok na plusie, choć Nowoczesna Gospodarka z pewnością jeszcze długo będzie wyprzedzać rynek przynajmniej o kilka długości – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.
OKIEM EKSPERTA:
Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska:
W Nowoczesnej Gospodarce prym nadal wiodą mniejsze firmy. Już czwarty kwartał z rzędu przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników odnotowały wyższy wzrost zatrudnienia niż największe podmioty. Zjawisko to wynika z elastyczności – im mniejsza firma, tym szybciej i efektywniej reaguje na sytuację rynkową. W obliczu dynamicznych zmian, wygrywa bowiem ten, kto jako pierwszy dostosuje swoją ofertę czy poziom zatrudnienia do wymogów klientów.
fot. mat. prasowe
Nowoczesna Gospodarka
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)