eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZima wg Polaków: kochamy i nienawidzimy

Zima wg Polaków: kochamy i nienawidzimy

2014-11-30 00:45

Zima wg Polaków: kochamy i nienawidzimy

Jakiej zimy oczekują Polacy? ©  ivan kmit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wszystkie prognozy wskazują, że prawdziwa zima lada dzień wkroczy do naszego kraju. A co na to Polacy? Jaki jest ich stosunek do tej pory roku? Odpowiedzi na te pytania poszukiwała platforma pogodowa Meteovista. Oto co wynika z jej analizy.

Przeczytaj także: Polacy a kupno opon zimowych

W kwestii zimy Polacy są podzieleni. Z sondażu przeprowadzonego przez Meteovista.pl wśród 700 Polaków wynika, że marzeniem 38 procent z nich jest zima z prawdziwego zdarzenia - surowa i biała. Niemal tyle samo respondentów (37 procent) deklaruje, że zimowych warunków nie chciałoby w ogóle widzieć. Kolejne 17 procent ma nadzieję, że kolejne miesiące nie przyniosą mrozów, a 3 procent najbardziej obawia się deszczu.

Reszta Europejczyków nie chce zimy


W przypadku Europejczyków zdecydowaną niechęć do zimy deklaruje 31 procent badanych. Szczególnie wrogo są do niej nastawieni mieszkańcy Anglii i Francji. Tym ostatnim trudno się dziwić - nawet niewielka ilość opadów śniegu jest w stanie sparaliżować ten kraj na długie godziny. Jednocześnie duża część Europejczyków (31%) wyczekuje prawdziwej zimy z opadami śniegu. Oprócz Polaków również Niemcy i Belgowie liczą na białą zimę z dogodnymi warunkami do jazdy na nartach. W przypadku zimowej aury Europejczyków nie zadowalają półśrodki. A tylko 20% osób potrzebuje łagodnej zimy bez mrozów. Ankietę przeprowadzono na liczbie 110 tysięcy Europejczyków.

fot. mat. prasowe

Idealna zima według Polaków

Surowa zima z dużą ilością śniegu - za taką opcją optuje 38 procent badanych.


2014 najcieplejszym rokiem w historii?


Jedynie bardzo silne mrozy w grudniu mogą zmienić dotychczasowe prognozy dotyczące 2014 roku jako rekordowo ciepłego. Temperatury we wrześniu 2014 na całym świecie osiągnęły najwyższe wartości w porównaniu z poprzednimi latami. Średnia temperatura globalna we wrześniu 2014 wynosiła 15,74°C i była najwyższa dla tego miesiąca w historii pomiarów. Nie tylko wrzesień był wyjątkowo ciepły w tym roku. Również maj, czerwiec i sierpień przyczyniły się do dotychczasowego bicia rekordu.

Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów był rok 2010 ze średnią temperaturą globalną 14,55°C. Średnia temperatura w zeszłym wieku wynosiła 13,9°C. Jedynym rokiem z poprzedniego wieku zaliczanym do najcieplejszej dziesiątki jest rok 1998. Najzimniejszym rokiem w zeszłym stuleciu był rok 1911 ze średnią temperaturą na świecie 13,46°C. Okres od stycznia do września 2014 jest o 0,68°C cieplejszy niż zazwyczaj. Dlatego też szansa na pobicie rekordu ciepła w tym roku jest bardzo duża.

fot. mat. prasowe

Średnia globalna temperatura powietrza (°C)

Najcieplejszym rokiem okazał się 2010


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: