eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

2014-12-12 12:38

Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2014


Analizując rys. 10 zauważyć można że nastąpił znaczący wzrost czasu oczekiwania na wszystkie świadczenia z tej dziedziny. Najmniejszy wzrost czasu oczekiwania odnotowano w leczeniu uzależnienia od opioidów metadonem, czas ten wydłużył się bowiem o 0,3 mies. w porównaniu z poprzednim analizowanym okresem.

W neurologii dziecięcej zarówno jak i w psychiatrii, czas oczekiwania w porwaniu z czerwcem i lipcem br. na świadczenia zdrowotne wzrósł o 1,1 mies. Średni czas oczekiwania w dziedzinie neurologii dziecięcej wynosi 3,1 mies. i jest to najwyższa wartość z pośród wszystkich opublikowanych Barometrów WHC. Najdłużej bo aż ponad pół roku, świadczeniobiorca będzie musiał poczekać na rezonans magnetyczny (MRI) głowy, natomiast największy wzrost z poprzednim okresem, bo aż o 2,4 mies., obserwujemy w kolejce na badanie elektromiograficzne (EMG).

Poprawa dostępu


Największa poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych nastąpiła w dziedzinach stomatologii, hematologii i hematoonkologii oraz otolaryngologii dziecięcej. W dziedzinie stomatologii obserwujemy spadek średniego czasu oczekiwania o 1.9 mies., należy
jednak podkreślić, że na świadczenia z dziedziny stomatologii mimo to trzeba czekać średnio 9,3 mies.

fot. mat. prasowe

Ogólne zestawienie zmian w czasie oczekiwania (w mies.) w dziedzinie stomatologii

Lepszy niż poprzednio okazał się czas oczekiwania na usługi stomatologiczny.


W przypadku 8-letniego dziecka ze zbyt wąską żuchwą na wizytę u ortodonty oczekuje się średnio rok czasu, a następnie prawie 2 lata na leczenie aparatem ortodontycznym. Na wizytę u stomatologa i leczenie próchnicy pacjent poczeka niecałe 2 tygodnie (na przestrzeni 2014 r wartość ta utrzymuje się na podobnym poziomie). Znacznie skrócił się czas oczekiwania na wstawienie nowej protezy akrylowej i jest on najkrótszy na przestrzeni dwóch ubiegłych lat. Spośród 5 świadczeń zawartych w stomatologii aż w 4 obserwujmy spadek średniego czasu oczekiwania na świadczenia zdrowotne w porównaniu z okresem letnim, natomiast na leczenie aparatem ortodontycznym chory będzie musiał niestety poczekać o 3 mies. dłużej.

Obecny czas oczekiwania na świadczenia z dziedziny hematologii i hematoonkologii wynosi 1.9 mies. i jest on najkrótszy w 2014 roku. Obserwujemy również skrócenie się czasu oczekiwania z poprzednio badanym okresem o 1,3 mies. Poprawę w dostępności do świadczeń z zakresu hematologii i hematoonkologii odnotowano w szczególności w odniesieniu do wizyty u hematologa oraz immunochemioterapii. Czas oczekiwania na immunochemioterapię skrócił się w porównaniu do czerwca i lipca o miesiąc i obecnie wynosi ok. 2 tyg. (rys. 16). Imponująco jednak prezentuje się zmiana czasu oczekiwania na wizytę u hematologa z 6-letnim dzieckiem, w porównaniu z poprzednio badanym okresem ten czas skrócił się o 3 mies. i aktualnie wynosi 3 mies. Jest to najniższy wynik w 2014 roku, jednak porównując go z okresem października i listopada 2013 roku czas ten wydłużył się o 2 mies.

W porównaniu z okresem letnim obserwujemy również spadek w czasie oczekiwania na USG węzłów szyjnych (o 0,7 mies.) i aktualnie ten czas wynosi 0,2 mies. Również na badanie cytogenetyczne poczekamy o pół miesiąca krócej ( obecnie ok. 3 mies.). Na trepanobiopsję szpiku kostnego jednak będzie trzeba poczekać dłużej o 0.8 mies. i czas ten wyniesie aktualnie około 1,5 mies.

Poprawę dostępu do świadczeń zdrowotnych odnotowano również w dziedzinie otolaryngologii dziecięcej. Pacjenci na świadczenia zdrowotne poczekają o miesiąc krócej i czas ten wyniesie 2,3 mies. Jest to czas o 1,7 mies. krótszy niż rok temu.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: