eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy XII 2014

Monitor Rynku Pracy XII 2014

2015-01-28 11:42

Monitor Rynku Pracy XII 2014

Większa dostępność ofert pracy © kebox - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Wraz z nadejściem nowego roku, na rynku pracy zakończył się marazm. Dynamika zmian przybrała tempa - można mówić o wzmożonych rotacjach między firmami oraz zwiększonej dostępności ofert pracy. Niepokojący wydaje się jednak fakt, że coraz więcej osób obawia się utraty zatrudnienia - czytamy w raporcie z najnowszej edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy X 2014

Dynamika rynku pracy bardzo wysoka – rotacja na poziomie 25%


Z nowym rokiem, nowym krokiem, a tym są z pewnością najświeższe doniesienia, zgodnie z którymi mamy obecnie do czynienia z utrzymującym się pozytywnym trendem dla gospodarki i spadkiem stopy bezrobocia. To wszystko znajduje pozytywne przełożenie na dynamikę rynku pracy. Bieżący sondaż Randstad pokazuje, że w minionym półroczu rzesza osób decydujących się na zmianę pracy wzrosła o 4 punkty procentowe, osiągając poziom 25 procent , co jest drugim, najlepszym wynikiem w ciągu 18 edycji badania. Zanotowany poziom rotacji jest również najwyższym w gronie badanych krajów Unii Europejskiej, gdzie średnia badanych krajów wynosi 18 procent i w porównaniu z poprzednim kwartałem jej poziom spadł o 2 p.p.

Dla 43% respondentów decydujących się na zmianę pracy główną przyczyną była chęć polepszenia swoich warunków zatrudnienia. W 2014 roku był to wyraźnie dominujący powód zmiany pracy. Zdecydowanie rzadziej, bo tylko dla 23%, zmiana miejsca zatrudnienia wynikała z kwestii resktrukturyzacji poprzedniej firmy.
„Według GUS, w grudniu 2014 roku sektor przedsiębiorstw zatrudniał o 1,1% ludzi więcej niż w grudniu 2013 roku – trzy lata czekaliśmy na taką dynamikę zatrudnienia. Mamy więc sygnał o wzroście popytu na pracowników, a choć w grudniu wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw liczony rok do roku był ponoć realnie największy od dziewięciu lat, to przecież wielu pracodawców przegapia to, że oszczędzając na pensjach traci ludzi. Stąd tylu zmieniających pracę, wśród których znowu wzmacniają się motywy związane z poprawą własnych warunków, większych możliwości i realizowaniem własnych ambicji.” – komentuje Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu rynekpracy.org.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy w Polsce

Liczba osób zmieniających pracę w Polsce, w stosunku do poprzedniego kwartału, wzrosła o 4 punkty procentowe osiągając poziom najwyższy w 2014 roku.



Pogodzeni ze zmianą pracy, ale niechętni do zmian?


Rosnąca dynamika na rynku pracy jest bezpośrednio powiązana z rosnącą dostępnością ofert pracy. Wyniki badania pokazują, że 75% badanych jest przekonanych, że w razie takiej konieczności, znajdzie nowe zatrudnienie w okresie najdalej 6 miesięcy i jest to jedno z najwyższych wskazań w krajach UE. Jednak przewidywania badanych odnośnie kolejnego półrocza pokazują, że gotowość do zmiany pracy nie rośnie tak mocno, jak można by się spodziewać. Obserwowany w badaniu indeks mobilności pokazujący otwartość do podjęcia nowej pracy utrzymuje się na podobnym poziomie już trzeci kwartał i wynosi 107 punktów.

fot. mat. prasowe

Szansa na znalezienie nowej pracy

Wiara Polaków w znalezienie porównywalnej pracy do obecnej wzrosła o 3 p.p. osiągając wartość jak na początku roku (65%).

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: