Rynek biurowy w Warszawie II 2015
2015-02-17 13:46
![Rynek biurowy w Warszawie II 2015 [© pab_map - Fotolia.com] Rynek biurowy w Warszawie II 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Rynek-biurowy-w-Warszawie-II-2015-151464-200x133crop.jpg)
Biurowiec © pab_map - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek biurowy i inwestycyjny w Warszawie 2014
Jak czytamy w raporcie, wskaźnik pustostanów jest w stolicy coraz wyższy, jednak aktywność firm deweloperskich wydaje się nie maleć.“Prognozujemy, że do końca 2017 roku do użytku oddanych zostanie minimum 758 000 m kw. nowej powierzchni biurowej” - mówi Dorota Ejsmont, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych Savills.
Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podaje, że podaż nowej powierzchni biurowej w latach 2015 – 2017 może przekroczyć nawet milion metrów kwadratowych, z czego 758 000 m kw. jest już w budowie. Wzrost ten będzie miał negatywny wpływ na poziom pustostanów, który obecnie szacowany jest na 13,3% (stan na koniec 2014 r.) i wzrósł o 160 punktów bazowych rok do roku.
Analitycy Savills podkreślają, że siłą napędową dla nowych inwestycji pozostaje stabilny popyt na powierzchnie biurowe, który w ujęciu brutto od trzech lat przekracza 600 000 m kw. rocznie. Nowe umowy najmu stanowiły w zeszłym roku blisko 70% całkowitego popytu, podczas gdy pozostałe 30% to odnowienia i renegocjacje umów. Udział umów przednajmu był relatywnie niski i stanowił zaledwie 15% całkowitego popytu. Wśród umów przednajmu znajdowało się jednak kilka dużych transakcji.
fot. pab_map - Fotolia.com
Biurowiec
Do końca 2017 roku do użytku oddanych zostanie minimum 758 000 m kw. nowej powierzchni biurowej - prognozuje Savills.
Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills w Polsce komentuje:
“Największą umową podpisaną w zeszłym roku na warszawskim rynku biurowym, była umowa przednajmu zawarta między Raiffeisen Polbank i deweloperem Golub GetHouse w budynku PRIME Corporate Center. To przykład zakończonego sukcesem powrotu dewelopera, który przez kilka lat nie był aktywny na warszawskim rynku.”
Savills wykazuje, że popyt na powierzchnie biurowe jest niższy w obrębie Centralnego Obszaru Biznesu. Znaczna część popytu jest przesunięta w kierunku obrzeży centrum, ze względu na budowę nowych projektów biurowych oraz powrót na rynek powierzchni w istniejących budynkach, których jakość nie odbiega od nowopowstających. Wzrost podaży w tym obszarze będzie miał z pewnością duży wpływ na poziom czynszów, który obecnie wynosi 22,00 – 23,00 EUR/m kw./m-c w ścisłym centrum i do 14,00 – 15,50 EUR/m kw./m-c poza centrum.
Analitycy Savills zauważają, że jest kilka bardzo prestiżowych budynków biurowych, zlokalizowanych w najlepszych punktach centrum miasta, o wysokim standardzie wykończenia, gdzie poziom czynszów ofertowych nadal utrzymuje się na poziomie 24,00 – 25,00 EUR/m kw./m-c, niemniej jednak, transakcje przy tym poziomie czynszów możliwe są jedynie w przypadku mniejszych powierzchni. Z drugiej strony, jest też kilka starszych biurowców, oferujących dobrej jakości powierzchnię, a przede wszystkim świetną lokalizację, gdzie czynsze transakcyjne kształtują się na poziomie 19,50 EUR/m kw./m-c lub nawet niżej, w zależności od wielkości transakcji.
Sytuacja na warszawskim rynku biurowym jest odwrotna w stosunku do obecnych trendów na wiodących rynkach Europy Zachodniej, gdzie podaż nowej powierzchni jest ograniczona, a kurcząca się dostępność biur powoduje wzrost stawek czynszów.
![Popyt na biura w Warszawie jest stabilny [© pixabay.com] Popyt na biura w Warszawie jest stabilny](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Popyt-na-biura-w-Warszawie-jest-stabilny-255634-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
art / 2015-02-18 11:20:46
Na rynku sporo zmieni metro. Do tej pory wszystkie zagłębia biurowe to była lewa strona - Służew, Mokotów, Wola. Teraz dzięki lepszej komunikacji spokojnie tez będzie można mieć biuro po prawej stronie. Jest już pierwszy projekt w Wytwórni Wódek na Ząbkowskiej. Takie biura mogą stać się popularne, choćby dlatego, że nie ma tu problemów z parkowaniem, łatwo dojechać i to niekoniecznie samochodem. Na Domaniewskiej można tylko pomarzyć o takiej komunikacji. Czynsze nie są jeszcze jakieś wygórowane. I nie ma wiecznego tłoku. Poza biurami planują tam też usługi, więc np. na lunch, czy spotkanie też jest miejsce. [ odpowiedz ] [ cytuj ]