eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy eksporterzy patrzą na Skandynawię

Polscy eksporterzy patrzą na Skandynawię

2015-03-06 11:44

Polscy eksporterzy patrzą na Skandynawię

Polscy eksporterzy patrzą na Skandynawię © Jonathan Stutz - Fotolia.com

Polscy eksporterzy patrzą na kraje skandynawskie. Dobitnym na to dowodem może być m.in. zanotowany w III kwartale minionego roku ponad 70-procentowy wzrost wysyłki towarów do Islandii. Większa dynamika eksportu zauważalna jest również w przypadku Finlandii, Szwecji oraz Danii. Jedynym krajem tego regionu, do którego wysyłamy mniej jest Norwegia. Perspektywy na przyszłość jawią się obiecująco, chociażby ze względu na planowaną rozbudowę systemu transportu morskiego na Bałtyku.

Przeczytaj także: Polski eksport będzie aktywizowany

Wysyłka towarów na północ Europy stanowi ok. 7,3 proc. polskiego eksportu ogółem. Wartość tego rynku szacuje się obecnie na ponad 8,7 mld euro. Najważniejszym skandynawskim partnerem Polski jest Szwecja, która jest ósmym zagranicznym rynkiem zbytu dla polskich towarów. W pierwszej dwudziestce plasują się również Norwegia (15. miejsce) i Dania (17. miejsce). Do Skandynawii wysyłamy m.in. jednostki pływające, meble, sprzęt gospodarstwa domowego, samochody ciężarowe i autobusy oraz odzież. Kraje z tego regionu są też istotnym odbiorcą dla firm z branży przemysłu drzewnego, żeliwnego i stalowego oraz dla producentów zbóż.
Polscy eksporterzy bardzo cenią kontrahentów ze Skandynawii. Nie bez powodu. Państwa te są jednymi z najlepiej ocenianych partnerów handlowych i w międzynarodowych rankingach wiarygodności biznesowej od lat zajmują topowe miejsca – zwraca uwagę Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce, firmy zajmującej się wymianą walut i płatnościami zagranicznymi dla MŚP.

fot. Jonathan Stutz - Fotolia.com

Polscy eksporterzy patrzą na Skandynawię

Wysyłka towarów na północ Europy stanowi ok. 7,3 proc. polskiego eksportu ogółem. Wartość tego rynku szacuje się obecnie na ponad 8,7 mld euro.

To, że kraje skandynawskie są uważane za najlepszych płatników i wyróżniają się wysoką moralnością płatniczą na tle pozostałych państw europejskich, pokazuje m.in. „Barometr płatności na świecie 2014” Bisnode D&B: pod względem terminowości spłat zobowiązań pierwsze miejsce zajmuje Dania z wynikiem 87 proc. faktur regulowanych na czas i tylko 1 proc. nie opłacanych w terminie do 30 dni.

Mimo iż część krajów skandynawskich (Szwecja, Dania, Finlandia) należy do Unii Europejskiej, to na przyjęcie wspólnej waluty zdecydowali się dotychczas jedynie Finowie. W pozostałych krajach Skandynawii walutą płatności są korony – odpowiednio szwedzka (SEK), duńska (DKK), norweska (NOK) i islandzka (ISK).
Transakcje naszych klientów współpracujących z firmami ze Skandynawii pokazują, że możliwość rozliczania się w walutach lokalnych to ważny aspekt w relacjach handlowych z tym regionem. W koronach rozliczane jest 26 proc. obrotów naszych klientów z krajami skandynawskimi. Prawdopodobnie wymiana handlowa z tymi państwami byłaby jeszcze bardziej intensywna, gdyby nie fakt, że dotychczas, już po rozliczeniu transakcji, mniejsi polscy eksporterzy natrafiali na problem z wymianą walut skandynawskich w bankach, a jeśli już to często bez możliwości negocjacji kursów. W AKCENCIE oferujemy i jedno i drugie i mamy nadzieję, że to pozytywnie wpłynie na wyniki wymiany z krajami skandynawskimi – twierdzi Jarema.

Przedstawiciel AKCENTY w Polsce zwraca także uwagę na sprzyjające rozwojowi relacji handlowych warunki dla sprawnej organizacji logistyki dostaw.
Konkurencyjne ceny polskich towarów są bardzo ważne, ale równie ważne jest to, że dzięki położeniu w basenie Morza Bałtyckiego Polska ma dostęp do intensywnie rozwijającego się transportu morskiego – mówi Radosław Jarema.
Perspektywy współpracy ze Skandynawią dla polskich eksporterów rosną – głównie ze względu na rozwijający się potencjał polskich portów. W 2013 r. w trzech głównym polskich portach przeładowano ok. 2 mln kontenerów, co dało 9 proc. wzrost w porównaniu do roku wcześniejszego. Na najbliższe lata zapowiedziane są także inwestycje w nowe terminale i rozbudowę polskich portów morskich.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: