Mikrofirmy zatrudniają ok. 3 mln osób
2015-03-06 13:17
Mikrofirmy zatrudniają ok. 3 mln osób © turgaygundogdu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Handel i budownictwo to najpopularniejsze branże wśród mikrofirm
Głównym źródłem o liczbie aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych jest rejestr REGON, w którym gromadzone są dane o wszystkich przedsiębiorstwach istniejących w kraju. Według tego rejestru na koniec października 2014 roku w Polsce funkcjonowało 2 956 128 jednoosobowych działalności gospodarczych.fot. mat. prasowe
Liczba zarejestrowanych działalności gospodarczych
Liczba zarejestrowanych osób prowadzących działalność gospodarczą w październiku spadła w stosunku do końca 2013 roku o 5 605. Najwięcej zarejestrowanych działalności było w czerwcu tego roku – 2 964 260. Od tego czasu widać spadek liczby funkcjonujących najmniejszych przedsiębiorstw.
Rejestracja nie oznacza aktywności
Jednak, niestety, w REGON-ie znajdziemy wyłącznie informacje o zarejestrowanych oraz oficjalnie wyrejestrowanych jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Dane podawane przez REGON nie obejmują na przykład firm, które zostały zawieszone. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca ma prawo dokonać takiego zawieszenia na 2 lata (a w niektórych przypadkach – na 5 lat).
Te dane również są gromadzone przez REGON i także są publikowane, lecz już znacznie rzadziej, bo co pół roku (wcześniej takie informacje podawane były co rok). Na koniec czerwca 2014 roku, jak wynika z publikacji GUS, liczba zawieszonych firm wynosiła 352 069. Jeśli odjąć liczbę zawieszonych od wszystkich widniejących w rejestrze mikroprzedsiębiorstw na koniec czerwca, otrzymamy liczbę 2 612 191 jednoosobowych firm.
fot. mat. prasowe
Liczba zawieszonych działalności gospodarczych
Tyle, że nawet ta liczba nie przekazuje rzeczywistej informacji o aktywnych działalnościach gospodarczych w Polsce. Choć wiele z jednoosobowych firm jest wykreślanych z rejestru, to ogromna liczba osób po zakończeniu działalności nie przekazuje odpowiedniej informacji do REGON-u. Zdarzają się przypadki, że takie ciche zawieszenia trwają nawet 10 lat. Do tego trzeba jeszcze doliczyć przypadki, kiedy dochodzi do śmierci przedsiębiorcy, o której nikt nie informuje urzędu gminy. Ministerstwo Gospodarki, które jest odpowiedzialne za dane gromadzone przez rejestr, samo przyznało, że z oboma tymi elementami ma problem, co wynika m.in. z faktu, że przy każdym wykreśleniu firmy z rejestru trzeba wszczynać postępowanie administracyjne.
Według GUS aktywnych firm jest znacznie mniej
W tej sytuacji bardziej precyzyjnych danych o liczbie aktywnych mikroprzedsiębiorstw należy szukać w innych źródłach. Takim źródłem może być opublikowany przez GUS raport o „Działalności gospodarczej przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2013 r.”. Wg zamieszczonych tam informacji, w 2013 roku działalność prowadziło 1754,4 tys. przedsiębiorstw, z czego 1643,2 tys. to jednostki należące do osób fizycznych. Kłopot w tym, że nie jest jasne, czy są to dane dotyczące całego roku, czy też obejmujące stan na koniec roku 2013, a także czy obejmują wszystkie firmy działające w danym okresie, czy też jedynie te, które odpowiedziały na ankietę. Na dodatek, wg danych GUS za rok 2012, pochodzących z publikacji o „Działalności przedsiębiorstw niefinansowych w 2012 r.”, liczba wówczas istniejących jednoosobowych działalności gospodarczych wynosiła 1 643 288, czyli była niemal identyczna jak w roku 2013. Wg REGON-u zaś średnia liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w 2013 roku była o przeszło 50 tys. większa niż w roku 2012.
Przydatne linki:
- Własna firma
- Niezbędnik firmowy
W kontekście danych z obu raportów GUS pojawia się pytanie o wiarygodność danych z REGON-u. Jeśli liczby podawane przez GUS uznać za prawdziwe, okazałoby się, że 43-44% jednoosobowych firm wpisanych do rejestru tak naprawdę nie funkcjonuje.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)