Podatki i ZUS. To one nie dają spać polskim przedsiębiorcom
2015-06-09 10:59
Co przeszkadza polskim przedsiębiorcom? © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozwój przedsiębiorczości: przeszkadza nie tylko biurokracja
Przeprowadzane w kwietniu i maju bieżącego roku sondaże objęły niemal 1,1 tys. przedstawicieli mikro, małych oraz średnich firm (właścicieli, dyrektorów oraz osoby odpowiedzialnych za prowadzenie przedsiębiorstwa). Intencją pmysłowdawców badania było przyjrzenie się największym barierom, które przedsiębiorcy napotykają w prowadzeniu swojej działalności. Respondentów poproszono o wskazanie barier instytucjonalnych, związanych z klientami, rynkiem, dostawcami usług oraz tych wewnętrznych.Wysokie koszty zniechęcają do prowadzenia biznesu
- Zlecając raport, chcieliśmy zdiagnozować największe problemy polskich przedsiębiorców. Zależy nam na tym, żeby odnosili sukcesy. Wspieramy ich w codziennej pracy już 18 lat – mówi Marek Pietrusiak, dyrektor działu obsługi klienta z home.pl.
Zdecydowanie najczęściej wymienianym problemem instytucjonalnym, utrudniającym prowadzenie biznesu, okazała się konieczność płacenia wysokich podatków oraz składek do ZUS-u. Właśnie tak odpowiedziało aż 61 proc. ankietowanych. Respondenci wskazali także na nieintuicyjne, sprzeczne prawodawstwo oraz sprzeczne procedury (48 proc.), nieprzyjaznych urzędników (13 proc.), problemy z otrzymaniem dofinansowania i wysokie opłaty (2 proc.) oraz korupcję (0,3 proc.).
Z kolei największą barierą związaną z klientami oraz rynkiem jest przewaga konkurencji. Wymieniło ją 30 proc. ankietowanych. Polskie firmy z sektora MŚP skarżą się także na niski popyt na ich usługi i nierzetelnych klientów (22 proc.). Przedsiębiorcy mają także problemy z dostosowaniem się do stale zmieniającej się sytuacji na rynku (17 proc.). Niektórzy wskazują na zbyt wysokie wymagania klientów (8 proc. respondentów), dużą konkurencję (6 proc.), ograniczenia finansowe klientów (4 proc.), kryzys na rynku (2 proc.), nieuczciwość konkurencji (1 proc.) oraz szarą strefę (0,5 proc.).
Przedstawiciele polskich firm, które zostały objęte badaniem wykonanym przez ARC Rynek i Opinia, na zlecenie home.pl, uważają także, że prowadzenie biznesu znacznie utrudniają im wysokie koszty stałe (m.in. czynsz, media). Na ten problem zwraca uwagę aż 38 proc. respondentów. Znacznie rzadziej wymieniane są wysokie ceny produktów, których zakup jest dla firmy konieczny (17 proc.) oraz opóźnienia w dostawach (14 proc.). Niektórzy przedsiębiorcy zwracają także uwagę na problemy z dostępnością towaru (4 proc.) i nieuczciwość dostawców (3 proc.).
fot. olly - Fotolia.com
Co przeszkadza polskim przedsiębiorcom?
Technologia pomaga rozwiązywać problemy
Ankietowani zostali także zapytani o trudności, które tworzą się wewnątrz ich firmy. Tutaj największym problemem jest rekrutacja odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Przyznało się do tego aż 37 proc. respondentów. Z kolei 18 proc. właścicieli, dyrektorów oraz osób odpowiedzialnych za prowadzenie mikro, małych oraz średnich firm uważa, że konieczność zajmowania się codziennym zarządzaniem przeszkadza im w poświęcaniu swojego czasu na rozwój przedsiębiorstwa. Znacznie rzadziej wymienianymi barierami są: problemy z zapewnieniem odpowiednich szkoleń (13 proc. respondentów), słabsza kondycja finansowa (10 proc.), problemy z pracownikami, np. duża rotacja (4 proc.), trudności natury komunikacyjnej oraz niedostosowanie lokali do charakteru prowadzonej działalności (3 proc.). Część przedsiębiorców skarży się także na przerost zatrudnienia, złą atmosferę w firmie (2 proc.) oraz brak odpowiednich szkoleń na rynku (1 proc.).
fot. mat. prasowe
Bariery instytucjonalne
- Analizując wyniki badania, widać wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy mogliby część swoich problemów rozwiązać wykorzystując do tego nowoczesne technologie – uważa Dariusz Kowalski, lider zespołu produktowego z home.pl. - Przewagę konkurentów i brak popytu na ich usługi oraz produkty można pokonać wykorzystując zaawansowane reklamy internetowe i e-sklep. Przecież w sieci jest kilkaset razy więcej klientów niż na ulicy. Biuro w chmurze i e-sklep są też odpowiedzią na skargi na wysokie koszty najmu lokalu i dostarczane media. Duża część przedsiębiorców uważa, że zajmowanie się codziennym zarządzaniem przeszkadza im w poświęcaniu swojego czasu na rozwój firmy. Ale wiele rzeczy można ułatwić. Office365 i inne aplikacje mogą pomóc w sprawnym i skutecznym zarządzaniu. Drogie szkolenia warto zastąpić webinariami, pracownicy nie muszą wykonywać swoich zadań w jednym miejscu, można z nimi współpracować online, korzystając z rozwiązań chmurowych.
fot. mat. prasowe
Bariery wewnętrzne
O badaniu
Sondaż został przeprowadzony przez ARC Rynek i Opinia, na zlecenie home.pl w dniach 15-27 kwietnia oraz 5-8 maja 2015 r. Wzięło w nim udział 1086 właścicieli, dyrektorów oraz osób odpowiedzialnych za prowadzenie mikro, małych i średnich firm działających m.in. w branżach: samochodowej, przetwórstwa przemysłowego, budowlanej, finansowej, transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)