Najlepsi przedsiębiorcy szukają talentów
2015-06-18 10:46
Najlepsi przedsiębiorcy szukają talentów © turgaygundogdu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012
Badanie objęło swoim zasięgiem 201 finalistów międzynarodowego konkursu EY Entrepreneur of the Year. Na jego potrzeby przebadana została również dwutysięczna grupa przedsiębiorców z całego świata oraz młodzi ludzie w wieku 18-25 lat, reprezentujący 13 kluczowych rynków.Przedsiębiorca Roku w różowych okularach
Innowacyjni i charyzmatyczni finaliści konkursu to zdecydowani optymiści, z których ponad 3/4 deklaruje plany w zakresie zwiększania zatrudnienia w bieżącym roku. To bardzo dobry wynik, zważywszy chociażby to, że wśród pozostałych uczestników badania chęć rekrutacji zgłosiło zaledwie 47% badanych, a 49% zadeklarowało, że liczba pracowników pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Jeszcze większymi pesymistami okazali się respondenci innego globalnego badania EY, Barometru Nastrojów Menedżerów (Capital Confidence Barometer). W tym przypadku na 1600 osób wysokiego szczebla kierowniczego z 54 krajów, jedynie 29% stwierdziło, że 2015 rok przyniesie zwiększenie liczby etatów.
- Ten optymizm wśród laureatów konkursu EY World Entrepreneur of the Year nie dziwi. Podczas tegorocznego finału w Monte Carlo będąc członkiem jury przekonałem się, jaki potencjał drzemie w twórcach firm i jak bardzo są zdeterminowani, by osiągnąć sukces. Najlepszym przykładem jest tegoroczny zwycięzca, Mohed Altrad, który urodził się na syryjskiej pustyni, w jednym z beduińskich plemion, a obecnie stoi na czele grupy, której przychody sięgają 960 milionów USD, a firma zatrudnia około 7 tysięcy osób na całym świecie – mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben i Przedsiębiorca Roku 2012.
Ostrzeżenia na horyzoncie
Wśród najczęściej wymienianych zagrożeń biznesowych 31% ankietowanych przedsiębiorców wskazało negatywne warunki rynkowe, 28% rosnące koszty, a 23% brak rąk do pracy. Im większa firma, tym ten trzeci czynnik znajdował się wyżej w zestawieniu. Z kolei w Wielkiej Brytanii i Niemczech na pierwszym miejscu znalazła się biurokracja. Natomiast rynki wschodzące wskazały na rosnącą konkurencję na arenie międzynarodowej.
fot. turgaygundogdu - Fotolia.com
Najlepsi przedsiębiorcy szukają talentów
Przyszłość w jasnych barwach
Przedsiębiorcy są bardzo optymistyczni jeśli chodzi o ocenę perspektyw lokalnej i globalnej gospodarki. Tak uważa odpowiednio 71% i 66% badanych. Największy poziom zaufania deklarują przedstawiciele z Chin, Indii, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Dla porównania, najbardziej sceptyczni są przedstawiciele Francji, Australii i Japonii. Z kolei niemieccy przedsiębiorcy bardzo pozytywnie wypowiadali się o perspektywach własnej gospodarki, podczas gdy globalne nie są ich zdaniem tak optymistyczne.
Spokojni o talenty
W przedsiębiorstwach, które deklarują inwestycje w talenty, liczba zatrudnionych wzrośnie średnio o 17%. Największymi optymistami są przedsiębiorcy z Chin, Afryki Subsaharyjskiej, Indii i Meksyku. Z kolei najbardziej ostrożni są ankietowani z Brazylii i Japonii. Różnice między rynkami rozwiniętymi a gospodarkami wschodzącymi stopniowo się zacierają. To, co będzie decydowało o wzroście tych drugich, to coraz liczniejsza klasa średnia. Szybszy wzrost gospodarczy i korzystna struktura demograficzna będą procentować w ciągu kolejnej dekady.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)