Rynek pracy: specjaliści i menedżerowie cenią innowacyjne firmy
2015-10-19 00:40
Specjaliści i menedżerowie cenią innowacyjne firmy © ZoomTeam - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca za granicą: Holandia niepopularna?
Przeprowadzone wśród ponad 800 specjalistów i menedżerów badanie dostarczyło informacji dotyczących tego, jak długo oraz w jakich warunkach pracuje kadra średniego i wyższego szczebla w Polsce. Wskazane zostały również preferowane kierunki rozwoju przedsiębiorstw prowadzące do zwiększenia efektywności działań biznesowych.Cele osiągnięte, ale czasu na odpoczynek brak
Specjaliści i menedżerowie realizują postawione przed nimi cele zawodowe. Ponad połowa badanych deklaruje, że przekroczyła wyznaczone plany. Co czwarty respondent osiągnął wyznaczone cele, ale ich nie przekroczył, zaś tylko co dziesiąty pracownik nie wykonał wszystkich zleconych mu działań. Osiągnięcia pracowników w Polsce okupione są jednak kosztem długich godzin pracy.
Średnio specjaliści i menedżerowie pracują dziewięć i pół godziny dziennie, znacznie przekraczając ustawowy czas pracy. Przedstawiciele tej grupy zawodowej nie wykorzystują również w pełni dni przeznaczonych na wypoczynek – 67% badanych w ubiegłym roku nie wykorzystało urlopu w całości. Badanie HRK pozwoliło określić bariery stojące na drodze do bardziej efektywnego działania w krótszym czasie. Główną przeszkodą, wskazywaną przez połowę badanych, jest nadmiar obowiązków administracyjnych i brak dostępu do nowoczesnych narzędzi pracy. Jeszcze mniej osób ma możliwość pracy zdalnej i elastycznego rozporządzania czasem pracy.
Wyzwaniem stojącym przed pracodawcami jest stworzenie warunków pracy umożliwiających zwiększenie efektywności działań przy zachowaniu work-life balance. Na dobre środowisko zawodowe składa się życzliwa atmosfera w zespole, komfortowa przestrzeń biurowa, trafnie skonstruowane programy motywacyjne, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz przede wszystkim innowacyjne podejście do biznesu – twierdzi Małgorzata Wiśniewska-Janus, dyrektor HRK Payroll Consulting.
fot. mat. prasowe
Sugerowane ułatwienia w realizacji celów zawodowych
Polscy menadżerowie są świetnie wykształceni, przewyższając pod tym względem całą Europę Zachodnią. Znają języki obce, osiągają sukcesy w wielu dziedzinach nauki, m.in. w informatyce i zarządzaniu. Polscy pracownicy wchodząc na rynek pracy są więc już wygrani. W dobrym otoczeniu będą mogli wykorzystać i rozwijać to, co już posiadają. I sami wiedzą, co jest im potrzebne. Polscy menadżerowie mają własne pomysły na usprawnienie firmy, są aktywni i wręcz spragnieni innowacji. Jeśli zadba się o ich środowisko pracy, rozwiną skrzydła – uważa Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Innowatorzy osiągną sukces
W badaniu HRK określono pięć profili firm w zależności od ich podejścia do innowacyjnych zmian. Są to: innowatorzy stawiający na ciągłe szukanie nowych rozwiązań; opiekunowie, skupiający się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracy i pakietów socjalnych; biegacze nastawieni na wyniki i silnie rywalizujący z otoczeniem; tradycjonaliści przywiązujący wagę do ustalonych zwyczajów i procedur oraz start-upy. Dla 56% badanych idealnym typem firmy jest innowator, zaś dla 25% – opiekun.
Obecnie 78% pracowników chętnie zmieniłoby obecne miejsce pracy na inny profil organizacji. Specjaliści i menedżerowie chcą być innowacyjni i chcą spełniać się zawodowo w organizacji, która im to umożliwi. Firmy stale dążące do wypracowania coraz to lepszych rozwiązań biznesowych czeka sukces, ponieważ to one będą w stanie pozyskać i utrzymać w organizacji najcenniejsze talenty na rynku – prognozuje Piotr Mazurkiewicz, partner w HRK.
Przewagą innowatorów na rynku jest również silne zaangażowanie ich pracowników w działania firmy. Wyniki badania HRK wskazują, że z celami organizacji innowacyjnej identyfikuje się 80% badanych. W przedsiębiorstwach o profilu opiekuna 71% pracowników utożsamia się z misją organizacji. W przypadku biegaczy odsetek ten wynosi 69%, w start-upach – 62%, zaś w przypadku tradycjonalistów – 58%.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)