eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzyjemne miejsce pracy równie ważne jak wynagrodzenie

Przyjemne miejsce pracy równie ważne jak wynagrodzenie

2015-10-19 13:57

Przyjemne miejsce pracy równie ważne jak wynagrodzenie

Przyjemne miejsce pracy równie ważne jak wynagrodzenie © marog-pixcells - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nie od dzisiaj wiadomo, że atrakcyjne wynagrodzenie oraz atrakcyjny pakiet świadczeń to sprawdzone sposoby na zatrzymanie najbardziej utalentowanych pracowników. Nie są to jednak jedyne metody, jakimi dysponuje pracodawca. Z opracowanego przez Knight Frank raportu „Global Cities: The 2016 Report” wynika, że kartą przetargową może być również przyjemne miejsce pracy.

Przeczytaj także: Nowoczesne biuro to większa efektywność pracy

Pora zakończyć szablonowe myślenie o miejscu pracy. Publikacja Knight Frank dowodzi, że biura przyszłości to przede wszystkim takie przestrzenie, w których pracownicy będę chcieli pracować.

Utrata pracowników uderza po kieszeni


Dane raportu pokazują, że relokacja firmy ponownie zajmuje istotną pozycję w strategii korporacyjnej. Firmowe siedziby coraz częściej wykorzystywane są jako narzędzia kontroli o wiele wyższego kosztu działalności, jaki generować może utrata wartościowych pracowników.

Szacunkowe wyliczenia pokazują, że koszt utraty specjalistów i wyższej kadry kierowniczej może stanowić równowartość nawet 150 procent ich wynagrodzenia.

I tak np. w Londynie całkowity koszt miejsca pracy szeregowego pracownika biurowego, uwzględniający czynsz, miejscowe podatki oraz opłaty eksploatacyjne, sięga 16.000 USD (10.440 GBP) rocznie. Biorąc pod uwagę, że mediana wynagrodzeń w stolicy Wielkiej Brytanii wynosi 54.000 USD (35.000 GBP), to - zakładając powyższą wartość 150% - koszt wymiany pracownika wynosi 81.000 USD (52.574 GBP) i jest 5 razy wyższy od kosztu jego stanowiska pracy.

Większość specjalistów zarabia ponad 54.000 USD, przy czym - jak twierdzi agencja rekrutacyjna Michael Page - wynagrodzenie początkującego prawnika zajmującego się prawem handlowym wynosi 91.000 USD (59.278 GBP), co oznacza, że koszt wymiany pracownika wynosi niemal 137.000 USD (89.242 GBP). Korzystając z powyższego przykładu, koszt utraty takiego pracownika wyniósłby dziewięć razy więcej niż koszt jego stanowiska pracy.

Zasada równości a powierzchnia biurowa na świecie


Autorzy „Global Cities: The 2016 Report” zaznaczają, że choć powierzchnie biurowe na całym świecie są na wagę złota, to w praktyce bywa różnie z jej wykorzystaniem. Autorzy porównują wskaźniki powierzchni biurowej przypadającej na szefa do powierzchni biurowej przeznaczonej dla jego personelu administracyjnego. W Sydney szef i jego asystentka mają do dyspozycji taki sam metraż. W Londynie i Szanghaju natomiast powyższy wskaźnik wynosi 1,9 : 1, co oznacza, że na szefa przypada dwa razy więcej powierzchni niż na jego zespół. Różnica jest jeszcze wyraźniejsza w Hong Kongu: tam szef ma do dyspozycji aż cztery razy więcej powierzchni niż członkowie jego personelu administracyjnego.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik powierzchni przypadającej na członka kadry zarządzającej wyższego szczebla

Statystyki pokazują, że w Sydney szef i jego asystentka mają do dyspozycji taką samą powierzchnię.


Pracownicy oczekują czegoś więcej niż tylko miejsca do pracy


Najnowsze pokolenie pracowników oczekuje, że biuro będzie stymulującym i przyjemnym miejscem do pracy. To nowoczesne biuro, będące jeszcze do niedawna domeną firm z branży nowych technologii i mediów, łączy w sobie powierzchnie wspólne z indywidualnymi miejscami pracy, a także zapewnia udogodnienia mające sprawić, żeby pracownik traktował firmę jak drugi dom. Nowe trendy wytycza Sydney, gdzie już dziś prawie jedna trzecia (28%) wszystkich biur jest zaprojektowana zgodnie z zasadą activity-based working (ABW), polegającej na dzieleniu powierzchni biurowej na strefy przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: