eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowe technologie: wróg czy dobrodziejstwo?

Nowe technologie: wróg czy dobrodziejstwo?

2015-12-09 10:52

Nowe technologie: wróg czy dobrodziejstwo?

Prawie połowa Polaków nie ma obaw związanych z rozwojem technologii © sellingpix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Żyjemy w czasach, w których technologie zaskakują nas nowinkami niemal każdego dnia. Jak odnajdujemy się w tym nowym świecie? Z badania „Postrzeganie internetu i nowych technologii w Polsce”, projektu zrealizowanego przy okazji jubileuszowej kampanii Fundacji Orange Świat #w10lat wynika, że niemal połowa z nas ufa nowym technologiom i widzi w nich szansę na rozwój. Istnieją jednak kwestie, które budzą również nasze obawy.

Przeczytaj także: Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?

Postęp technologiczny, którego doświadczyliśmy w ostatniej dekadzie, całkowicie zmienił naszą codzienną egzystencję. Nowe technologie są z nami zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym. Dzięki nim zmienił się sposób, w jaki pracujemy, zarządzamy budżetem, czy utrzymujemy kontakty ze znajomymi. Jak Polacy postrzegają te zmiany? Czy upowszechnienie nowoczesnych technologii budzi ich niepokój? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała Fundacja Orange, która zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu.

Jak wynika ze zrealizowanego w tym celu sondażu, blisko połowa Polaków deklaruje, że nie boi się ekspansji nowych technologii, widząc w nich szanse na rozwój. Pozostała grupa badanych zgłasza jednak pewne obawy. I tak np. 20% z nas twierdzi, że internet może w niekorzystny sposób wpływać na więzi międzyludzkie, 13,5% obawia się zbyt szybkiego tempa zmian, 8% twierdzi, że cyfryzacja może pogłębiać różnice społeczne, a 7% utrzymuje, że może ona w znaczącym stopnie przyczyniać się do likwidacji miejsc pracy.
- Taki odsetek (49 proc.) Polaków, którzy postrzegają technologie jako potencjał do rozwoju, to dobry sygnał. Pozytywne podejście to ważny krok do doskonalenia kompetencji cyfrowych. A te są i będą nam niezbędne w przyszłości – mówi Ewa Krupa, Prezeska Fundacji Orange. – Nasza urodzinowa kampania Świat #w10lat to nie tylko podsumowania tego, co za nami, ale także spojrzenie w przyszłość - aby w konstruowaniu programów edukacyjnych brać pod uwagę obawy, jakie wymieniają ludzie na temat korzystania z technologii – dodaje.

A obawy częściej wyrażają osoby powyżej 35 roku życia, najrzadziej - najmłodsi respondenci (18-24 latkowie). Jeśli dostrzegają negatywne perspektywy, to najczęściej związane z osłabieniem więzi międzyludzkich (34 proc.). Z kolei Polacy powyżej 65 roku życia - ze zbyt szybkim tempem zmian (24 proc.).

fot. mat. prasowe

Obawy związane z rozwojem Internetu i nowych technologii wg płci

Nowe technologie nie budzą żadnych obaw wśród 44 procent badanych kobiet.


Najbardziej ufni wobec cyfrowego rozwoju okazali się respondenci z mniejszych miejscowości (do 10 tys. mieszkańców) – aż 64 proc. nie ma żadnych obaw z nim związanych. A najwięcej lęków wobec upowszechniania technologii deklarują mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców oraz wsi. Sceptyczne zdanie na ten temat częściej wyrażają kobiety (54 proc.), niż mężczyźni (40 proc.). Respondentki podobnie jak respondenci najczęściej boją się osłabienia więzi i relacji międzyludzkich – odpowiednio 21 i 16 proc. Trzykrotnie więcej kobiet (12 proc.) niż mężczyzn obawia się pogłębienia różnic społecznych.

fot. mat. prasowe

Obawy związane z rozwojem Internetu i nowych technologii wg wykształcenia

Co czwarty respondent z licencjatem uważa, że internet osłabia więzi międzyludzkie

fot. mat. prasowe

Obawy związane z rozwojem Internetu i nowych technologii wg wieku

Największa beztroska charakterystyczna jest dla najmłodszej grupy wiekowej.

fot. mat. prasowe

Obawy związane z rozwojem Internetu i nowych technologii wg miejsca zamieszkania

Rozwój nowoczesnych technologii spowoduje likwidację miejsc pracy - tak uważa zaledwie 3 procent mieszkańców największych miast.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: