Upadłości firm w Polsce: wnioski 2015 r.
2016-02-09 11:59
Wniosek o upadłość © danielfela - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski I poł. 2015 r.
W skrócie:
- W 2015 roku w polskich sądach złożono 4 531 wniosków o upadłość, czyli o 1,4 proc. więcej niż w 2014 r., wynika z danych pozyskanych przez Coface z Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Liczba wniosków nieznacznie wzrosła po ubiegłorocznym (7 proc.) spadku. Ciągły wzrost liczby wniosków obserwowany był w latach 2011 - 2013, w 2014 r. zanotowano pierwszy od 2010 r. spadek liczby złożonych wniosków.
- Od początku 2009 roku (czyli od czasu, kiedy zaobserwowano wyraźnie wzrastające problemy polskich firm z wypłacalnością) do końca 2015 r. do sądów wpłynęło 28 271 wniosków o upadłość przedsiębiorstw. Liczba ta oznacza, że poważne zagrożenie płynności dotyczyło znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niż wynika to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach.
- W wyniku przeprowadzenia postępowań upadłościowych, w 2015 r. sądy wydały postanowienia o upadłości 798 przedsiębiorstw, czyli o 8 proc. mniej niż w roku 2014 r. (871 upadłości).
- W 2015 r. ogłoszeniem upadłości zakończyło się 17,6 proc. (procent najniższy od 2009 r.) wniosków zarejestrowanych przez sądy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na czas trwania sprawy upadłościowej, postanowienia ogłaszane w danym okresie nie są wynikiem rozpatrzenia tylko wniosków o upadłość złożonych w tym okresie, ale także tych pochodzących z okresu wcześniejszego. Analiza danych z ostatnich 7 lat wskazuje, że ogłoszeniem upadłości kończy się od 17,6 do 23 proc. postępowań wszczętych na skutek złożenia wniosku o upadłość.
Pomimo przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego Polski liczba składanych wniosków o ogłoszenie upadłości w polskich sądach wzrosła w zeszłym roku o ponad 1 proc. w porównaniu do 2014 r. Polskie przedsiębiorstwa korzystają na dobrych perspektywach gospodarczych, w tym rosnącym popycie konsumentów oraz aktywnej działalności na rynkach zagranicznych. Jednak w wielu przypadkach rosnącym obrotom handlowym nie towarzyszą zwiększające się zyski. Niskie marże, trudne warunki rynkowe w niedawnej przeszłości, a także w przypadkach wielu firm niekorzystny wpływ przedłużającej się deflacji negatywnie wpłynęły na wyniki przedsiębiorstw i ich sytuację płynnościową. W rezultacie przyzwoita sytuacja makroekonomiczna Polski nie odzwierciedla wielu trudności, z którymi boryka się polski biznes. Niemniej jednak solidne tempo wzrostu gospodarki będzie coraz bardziej zauważalne po stronie mikroekonomicznej. Przewidujemy, że na koniec bieżącego roku liczba składnych wniosków o ogłoszenie upadłości zmniejszy się o 5 proc. Czynnikami ryzyka dla osiągnięcia tego wyniki są głębsze zawirowania na rynkach światowych, zwłaszcza w obliczu spowolnienia gospodarczego Chin, które mogą mieć pośredni wpływ na naszą gospodarkę i rodzime przedsiębiorstwa. Ponadto, nowe prawo upadłościowe, które obowiązuje od stycznia tego roku, powinno ułatwić restrukturyzacje przedsiębiorstw w przypadku problemów płynnościowych, a także może przyczynić się do upowszechnienia procesów upadłościowych, które dotychczas były stosowane w Polsce niezwykle rzadko – ocenia Grzegorz Sielewicz Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.
fot. mat. prasowe
Wpływ wniosków o ogłoszenie upadłości do sądów w latach 2009-2015
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)