Gdzie po work-life balance?
2016-02-23 11:04
Gdzie po work-life balance? © faithie - Fotolia.com
O tym, jak ważna jest równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, nie trzeba przekonywać już chyba nikogo. Zespół employer brandingu HRK przyjrzał się, w której branży najłatwiej jest ją osiągnąć. Z badania „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał” wynika, że liderami w tej kwestii są firmy informatyczne, telekomunikacyjne, produkcyjne, przedstawiciele branży FMCG oraz organizacje działające w sektorze BPO.
Przeczytaj także: Praca zawodowa zdominowała życie prywatne? Nie pozwól na to
Wśród 100 przebadanych przez HRK pracodawców oferujących work-life balance, liderami okazały się przedsiębiorstwa z sektora ICT. To właśnie one, znacznie częściej niż przedstawiciele innych sektorów, zamieszczają w ogłoszeniach rekrutacyjnych, zakładce "kariera" oraz materiałach dotyczących polityki HR informację o work-life balance.– Nie oznacza to jednak, że obciążenia w tej branży są mniejsze - funkcjonuje w niej po prostu szereg rozwiązań pozwalających na elastyczne kształtowanie formy i czasu pracy, co nie pozostaje bez znaczenia dla równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym - podkreśla Joanna Kotzian, Menedżer Employer Brandingu w HRK – że
Dostęp do technologii usankcjonował w branży ICT zdalne wykonywanie obowiązków i elastyczne godziny pracy, wiele projektów realizowanych jest w wirtualnych zespołach, których członkowie pracują w różnych lokalizacjach. Coraz powszechniejszy jest także IT Contracting, który umożliwia dłuższy urlop po zamknięciu projektu.
- Na sposób podejścia do work-life balance w branży informatycznej i telekomunikacyjnej ma niewątpliwie wpływ ograniczona podaż kandydatów, przy równoczesnym dużym zapotrzebowaniu na kompetencje - wyjaśnia Kotzian.
fot. faithie - Fotolia.com
Gdzie po work-life balance?
Z różnych rozwiązań wspierających work-life balance korzystają głównie software developerzy, java developerzy, web aplication developerzy, programiści, testerzy czy inżynierowie wsparcia technicznego. Ogłoszenia na wymienione stanowiska stanowiły aż 36% ofert z informacją o work-life balance opublikowanych w portalu pracuj.pl w okresie od 15 lipca 2014 do 15 września 2015 r.
Po branży ITC ofertą w zakresie work-life balance najczęściej chwalą się firmy FMCG i produkcyjne (po 15%) oraz organizacje z sektora BPO (14%). Wśród pracodawców deklarujących work-life balance dominują przedsiębiorstwa zagraniczne (79%) i firmy średniej wielkości (69%).
Wśród przyczyn wdrażania programów wspierających pracowników w osiąganiu równowagi pomiędzy różnymi sferami życia pracodawcy wskazują:
- uwarunkowania kulturowe,
- rozwiązania korporacyjne,
- oczekiwania młodych generacji kandydatów,
- konkurencyjny rynek pracy w branży,
- oraz wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników.
Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym jest w Polsce towarem deficytowym. Firmy, które oferują work-life balance i wykorzystują tę wartość w komunikacji z kandydatami, pozytywnie wyróżniają się na rynku pracy – mówi Kotzian.Wśród korzyści wynikających z wdrożenia programów WBL, poza kwestiami wizerunkowymi, pracodawcy najczęściej wymieniają:
- większą efektywność wykorzystania czasu pracy,
- wzrost produktywności,
- pozytywny wpływ na poziom zaangażowania i motywację,
- obniżenie rotacji pracowników,
- podniesienie zdolności przyciągania młodych talentów,
- wzrost poczucia bezpieczeństwa, poprawę stanu zdrowia i jakości życia ludzi.
fot. mat. prasowe
Firmy deklarujące programy work-life balance w podziale na branże
Przeczytaj także:
Cyfrowy wellbeing: czym jest i czy umiemy o niego zadbać?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
praca zawodowa, życie prywatne, work-life balance, zarządzanie czasem pracy, planowanie czasu pracy, organizacja pracy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)