"Klan" schodzi z ramówki, a w mediach społecznościowych wrze
2016-03-08 11:16
Nagłówek Faktu © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Politycy i partie w mediach I 2016
„Koniec „Klanu” w TVP1” - poinformował serwis WirtualneMedia.pl powołując się na dyrektora Jedynki Jana Pawlickiego. I choć prezes TVP Jacek Kurski sprostował później, że jego intencją jest dalsza emisja serialu, a przedmiotem rozmów jest renegocjacja umów z twórcami, to media - i społecznościowe, i tradycyjne - szybko zainteresowały się tematem.Jak wynika z monitoringu wpisów na temat "Klanu" w mediach społecznościowych, ponad 70% komentatorów wzięło serial TVP w obronę. Powstał internetowy "Komitet Obrony Klanu", a Polacy - głównie na Facebooku i Twitterze - pół żartem, pół serio lub zupełnie poważnie, nawoływali do pozostawienia na antenie emitowanego od blisko 20 lat serialu.
Zaangażowanie w dyskusję było duże: z informacjami na temat serialu podjęto ponad 200 tysięcy różnego rodzaju interakcji, a wpisy o "Klanie" mogły być wyświetlone nawet 9 mln razy. O serialu najczęściej dyskutowano na Facebooku (58% wpisów), Twitterze (23%) oraz w komentarzach pod artykułami w portalach (8,1%).
fot. mat. prasowe
Komitet Obrony Klanu
Wśród portali i serwisów internetowych, temat "Klanu" najczęściej poruszali dziennikarze Super Expressu (SuperSeriale.se.pl) iFaktu (Fakt.pl). Spekulacje o zdjęciu serialu z anteny znalazły się również w serwisach plotkarskich, najczęściej na Kozaczek.pl iParty.pl.
fot. mat. prasowe
Akcenty polityczne w dyskusji o "Klanie"
Jakie wątki w dyskusji poruszane były najczęściej? Na Facebooku publikacją, która wywołała największe zaangażowanie w sieci, był satyryczny wpis "AszDziennika":
Pojawiły się akcenty polityczne...
fot. mat. prasowe
Akcenty polityczne w dyskusji o "Klanie"
... muzyczne...
fot. mat. prasowe
Akcenty muzyczne
i obowiązkowo filmowe:
fot. mat. prasowe
Akcenty filmowe
Facebookowa strona "Beka z Klanu" proponowała własne wizje finałowych scen serialu.
fot. mat. prasowe
Beka z Klanu
Na Twitterze dyskusje o "Klanie" były mocno upolitycznione:
fot. mat. prasowe
Częste były również jednoznaczne deklaracje sympatii bądź antypatii do "Klanu". Tutaj znów zaskakująco dużo tweetów miało charakter polityczny.
"Klan" przewinął się także przez hasztagową akcję "#teleexpress". Chodzi o reakcję internautów na opis filmu "Spotlight", który zaprezentowany został w "Teleexpressie" w TVP1. "Obraz o dziennikarzach, którzy ujawnili aferę pedofilską w Bostonie" - usłyszeli telewidzowie. W odpowiedzi, Polacy na Twitterze i Facebooku zaczęli zamieszczać inspirowane tym opisy innych filmów i seriali.
"Intencją TVP jest dalsza emisja serialu "Klan. Nie zależy to jednak wyłącznie od telewizji" - czytamy w oświadczeniu TVP dla portalu WirtualneMedia.pl. Kluczowe dla przyszłości serialu mają być wyniki negocjacji z jego twórcami. Niezależnie jednak od rezultatów rozmów, "Klan" może liczyć na silne wsparcie w mediach społecznościowych. Nawet te wyrażone pół żartem, pół serio.
Metodologia
Monitoring social media w aplikacji AMI w IMM, 01.03.2016 - 03.03.2016, słowo "klan" w kontekście tematycznym TVP, serialu, nazwisk aktorów i postaci.
Łukasz Jadaś,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)