eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetTechnologie mobilne: co czeka nas za 10 lat?

Technologie mobilne: co czeka nas za 10 lat?

2016-05-27 13:35

Technologie mobilne: co czeka nas za 10 lat?

Technologie mobilne: smart watch © Leo Lintang - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Od dziesięciu lat jesteśmy świadkami niezwykłego rozkwitu technologii mobilnych: smartfonów, tabletów, dostępu do chmury, a ostatnio inteligentnych gadżetów typu wearables i tzw. Internet of Things (Internetu Rzeczy).

Przeczytaj także: Smart live, czyli jak nowe technologie zmieniają nam życie

Wyobraźmy sobie świat za kolejne dziesięć lat: jak będzie wyglądało życie jeśli technologie mobilne będą się rozwijały tak dynamicznie jak do tej pory? Już obecnie używamy naszych telefonów jako budziki, odtwarzacze muzyki, przeglądarki internetowe; jak również planujemy swoją pracę i życie prywatne, łączymy się z przyjaciółmi, szukamy miłości, odkrywamy nowe zainteresowania – bez komórek bylibyśmy dosłownie i w przenośni zagubieni. Możliwości są niewyobrażalne, a sposoby korzystania z naszych mobilnych urządzeń ciągle się rozrastają.

Nowinki, których możemy się spodziewać w nadchodzącej dekadzie, to między innymi inteligentne samochody nie wymagające obecności kierowcy, wirtualni asystenci personalni, a także wzrost popularności płatności bezdotykowych.

Firma Gemalto w badaniu „Connected Living 2025” przepytała 1200 młodych osób w wieku 18-30 lat, aby dowiedzieć się jak wyglądają ich oczekiwania względem przyszłości, co myślą i na co liczą w kontekście dostarczanych usług mobilnych w 2025 roku.

PRZESTRZEŃ WOKÓŁ NAS


Telefony komórkowe od 20 lat są integralną częścią naszego życia. Jednakże inteligentne zegarki i okulary oraz inne urządzenia ubieralne stają się coraz bardziej popularne i niedługo będą mogły walczyć o prymat z dominującymi jak na razie smartfonami. Według 59% ankietowanych inteligentne okulary będą powszechne w miejscach pracy do 2025 roku.

Większość ankietowanych nie wierzy jednak, że do tego momentu komputery będą w stanie czytać nasze myśli: mniej niż jedna czwarta twierdzi, że powstanie bezpośredni interfejs mózg-komputer, który będzie przekierowywał nasze myśli prosto do komputera, bez konieczności pisania na klawiaturze.

fot. mat. prasowe

2025: życie bardziej inteligentne

61% badanych oczekuje nieograniczonego dostępu do WiFi.

fot. mat. prasowe

Podrózowanie oraz zycie w inteligentnym miescie

69% badanych oczekuje szybkich połączeń publicznych nad- i pod ziemią.


ZDROWIE


W dziedzinie zdrowia od technologii mobilnej oczekuje się dostarczania danych pomocnych dla samych pacjentów, a także niezbędnych do wystawienia diagnozy przez specjalistów. Obecnie możemy być na bieżąco z pomiarami tętna lub ciśnienia, a już wkrótce będziemy mogli także śledzić poziom cukru we krwi.

Jeśli zaś chodzi o stan naszego uzębienia, to połowa ankietowanych uważa, że technologia mogłaby wesprzeć higienę jamy ustnej np. poprzez inteligentne szczoteczki do zębów, które przekazywałyby obraz 3D naszych zębów bezpośrednio do inteligentnych okularów. Jeżeli zaś szczoteczka do zębów wykryłaby jakieś ubytki w naszym uzębieniu - automatycznie wysyłałaby informacje do dentysty w celu umówienia się na wizytę.

fot. mat. prasowe

Zdrowe, super-skomunikowane społeczeństwo

63% badanych spodziewa się urządzęń monitorujacych stan zdrowia i wyświetlających obraz serca w 3D


PRACA


W jaki sposób będziemy umawiać się na spotkanie biznesowe za 10 lat? Oczywiście korzystając z osobistych elektronicznych asystentów, takich jak Siri w urządzeniach firmy Apple. Asystenci będą automatycznie analizowali e-maile i tworzyli szczegółowe plany dnia biorąc pod uwagę osobiste i zawodowe zobowiązania.

Ponad 60% ankietowanych spodziewa się właśnie takich usług. Oczekują również, że wirtualni asystenci będą robili za nich zakupy czy zarządzali życiem towarzyskim.

fot. mat. prasowe

Nowa era pracy

Ponad połowa konsumentów nadal uważa, że będziemy używali smartfonów, tabletów oraz laptopów w pracy


Prawie 43% osób uważa, że ci wirtualni asystenci będą znali nas na tyle dobrze, że będą kupować dla nas rzeczy, które lubimy – oczywiście automatycznie. 42% respondentów sądzi, że asystenci wirtualni będą w stanie porządkować nasze życie towarzyskie uwzględniając miejsca w których spędzaliśmy nasz czas wolny – to według ankietowanych będzie możliwe w tzw. inteligentnych miastach.

ŚRODOWISKO


Internet Rzeczy stale się rozwija, co sprawia, że coraz większa liczba urządzeń jest ze sobą połączona.
Inteligentne samochody całkowicie zmienią sposób w jaki się poruszamy. 62% ankietowanych uważa, że nawigacja 3D sprawi, że już nigdy się nie zgubimy. Około 60% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że wierzy że drzwi samochodowe będą wyposażone w czytniki DNA – co według nich będzie oznaczało, że wystarczy dotknąć drzwi aby móc wsiąść do pojazdu. Będzie to stanowić oczywiście utrudnienie dla potencjalnych złodziei.

5 TRENDÓW NA 2025 ROK W SKRÓCIE:


1) Łóżka w samochodach bez kierowców
Będziemy drzemać, podczas gdy samochód sam dojedzie do celu.

2) Inteligentny transport publiczny
System transportu publicznego przyszłości będzie szacował zapotrzebowanie i alokował większą liczbę pojazdów na najbardziej oblegane trasy.

3) Inteligentne monitory sercowe
Monitory sercowe będą wyświetlały obraz serca w technologii 3D. Codziennie będą przesyłane raporty o stanie zdrowia na aplikację do użytkownika smartfona.

4) Inteligentne toalety
Toalety przyszłości będą analizowały zawartość odchodów i wyłapywały każdy symptom choroby.

5) Koniec z monetami!
Bezdotykowe płatności wyeliminują monety. Równie rzadkie staną się banknoty.

Andrzej Wenta, Dyrektor Operacyjny

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: