Drony zawojowały rynek. Co warto o nich wiedzieć?
2016-06-06 11:17
Drony z kamerą © fot. mat. prasowe
Drony na dobre zagościły w polskich domach. W ciągu ostatnich dwóch lat te małe, bezzałogowe statki powietrzne stały się jednym z najpopularniejszych prezentów wręczanych dzieciom na Boże Narodzenie, urodziny lub komunię. Największy sklep internetowy na świecie Amazon rozważał również użycie ich do błyskawicznej dostawy produktów. Mimo wzrastającej popularności i oswojenia się użytkowników ze zdalnie sterowanymi samolocikami, wciąż wywołują one kontrowersje. Należy bowiem pamiętać o tym, że jako obiekty latające, drony mogą stanowić poważne zagrożenie dla ruchu powietrznego.
Przeczytaj także: Popyt na drony wzrośnie
Dla tych jednak, którzy chcieliby wejść w posiadanie własnego drona, porównywarka cen idealo.pl przygotowała garść porad, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać przed zakupem takiego urządzenia. Oprócz tego dowiecie się, jaki model spełni Wasze oczekiwania i nie nadwyręży zanadto Waszego budżetu. Na podstawie danych idealo możecie też dowiedzieć się, jaki dron wybrać, by nagrać filmy takie jak ten:Oczywiście autor powyższego filmu Michał Janiszewski otrzymał wszystkie odpowiednie pozwolenia, by móc użyć drona w ścisłym centrum Warszawy. Korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych podlega bowiem określonym przepisom, zaś za ich łamanie grożą poważne kary! Na co należy zwrócić uwagę? Wyjaśniamy poniżej!
Jak używać dronów zgodnie z prawem?
Jeśli korzystanie z drona ma charakter rekreacyjny i sportowy, nie wymaga specjalnych uprawnień i jest możliwe właściwie dla każdego. Każde inne zastosowanie takich urządzeń wymaga jednak badań lotniczo-lekarskich, ubezpieczenia oraz świadectwa kwalifikacji. To ostatnie uzyskać można od Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jednak do jego przyznania wymagane jest zdanie egzaminu praktycznego i teoretycznego.
Dla amatorów Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował 10 zasad bezpiecznego latania bezzałogowym statkiem powietrznym, których koniecznie należy przestrzegać przy korzystaniu z drona:
- Latać należy tylko na otwartej przestrzeni – tak, żeby dron zawsze pozostawał w zasięgu wzroku swojego właściciela.
- Przed pierwszym lotem należy koniecznie dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.
- Zabronione jest latanie nad obszarami miejskimi, budynkami i ludźmi.
- Obowiązuje bezwzględny zakaz latania nad lotniskami i w ich pobliżu.
- Dron nie może wznieść się na wysokość przekraczającą 150 metrów.
- Powyżej rozpoczyna się bowiem przestrzeń powietrzna zarezerwowana dla samolotów.
- Mniej doświadczeni użytkownicy mogą mieć mniej wprawy w korzystaniu z dronów, warto więc zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC.
- Podczas nagrywania filmów lub robienia zdjęć za pomocą drona, należy uszanować prywatność innych osób.
- Mimo braku obowiązku posiadania świadectwa kwalifikacji, podczas korzystania z drona obowiązują przepisy prawa lotniczego.
- Ostatnia zasada nawołuje do rozsądku właścicieli dronów: Nie latajcie bezmyślnie!
Niestety w mediach można często spotkać się z doniesieniami o niewłaściwym użyciu dronów przez amatorów. Najbardziej niebezpieczne jest korzystanie z dronów nad lotniskami, które może powodować zderzenia i inne bardzo poważne konsekwencje. Za zachowanie bezpiecznej odległości odpowiedzialny jest właściciel drona. Pilot samolotu może bowiem nie zauważyć tak niewielkiego urządzenia. Za złamanie przepisów prawa lotniczego grozić może nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Przeczytaj także:
Ograniczenie kradzieży w PKP Cargo. Pomogły drony
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)