Czaty, gry i narkotyki, czyli dzieci w Internecie
2016-06-07 10:11
Dzieci w internecie © fot. mat. prasowe
Co twoje dziecko robi w sieci? Z najnowszego badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab wynika, że 2/3 jego aktywności online to komunikacja (media społecznościowe, czaty, poczta e-mail). 11% poświęca na serwisy poświęcone grom, a 9% - na... strony z informacjami dotyczącymi narkotyków, alkoholu i tytoniu.
Przeczytaj także: Kontrola rodzicielska kuleje
Eksperci Kaspersky Lab przez 12 miesięcy prowadzili anonimowe statystyki aktywności młodych użytkowników komputerów wyposażonych w systemy Windows oraz OS X z włączonym modułem kontroli rodzicielskiej. Przyjrzeli się również udziałowi odwiedzin lub próbom odwiedzin witryn internetowych o potencjalnie szkodliwej zawartości, które zaliczały się do jednej z 14 zdefiniowanych wcześniej kategorii*. Zebrane dane dowodzą, że w okresie badania dzieci ograniczyły czas poświęcony na korzystanie z social mediów oraz odwiedzanie stron przeznaczonych dla dorosłych. Ten trend łatwo jednak można wyjaśnić zjawiskiem przenoszenia większości poufnych działań na urządzenia mobilne, które w tym raporcie nie zostały uwzględnione.Kategoria „internetowe media komunikacyjne” była najpopularniejsza w Meksyku (86%), Rosji, Brazylii i we Włoszech (we wszystkich tych państwach jej udział wynosił nieco ponad 70%). Najmniejszą komunikacyjność w badanym okresie wykazały dzieci w Chinach (30%), Niemczech (31%) oraz Wielkiej Brytanii (32%). Co ciekawe, im mniej popularna była ta kategoria w danym państwie, tym popularniejsza była tam kategoria „gry komputerowe”. Dzieci w Wielkiej Brytanii (28%), Niemczech (26%) i Australii (21%) poświęcają grom online najwięcej czasu, podczas gdy dzieci z Meksyku (4%), Włoch (6%) oraz Japonii (7%) rzadziej oddają się tej aktywności.
Jeśli chodzi o oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy pobieranie oprogramowania, na wyraźnym prowadzeniu znajdują się dzieci z Japonii (12% ogółu powiadomień kontroli rodzicielskiej). Ponadto częściej robią zakupy przez internet (17%), podobnie jak dzieci i nastolatki w Chinach (20%). Najwięcej powiadomień z kategorii „alkohol, tytoń i narkotyki” pojawiło się w Niemczech (23%) i Wielkiej Brytanii (25%). Z kolei treści dla dorosłych wzbudziły największe zainteresowanie wśród dzieci w Chinach (23%) i Japonii (5%). Temat ten był najmniej interesujący w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (w obu państwach udział tej kategorii wynosił 1%).
„Popularność określonych rodzajów stron internetowych wśród dzieci w różnych krajach ma związek z ich cechami kulturowymi i warunkami gospodarczymi. Widzimy, że dzieci stają się bardziej samodzielne online: wybierają muzykę, jakiej chcą słuchać, filmy i kreskówki, które chcą oglądać, oraz oprogramowanie, jakie chcą zainstalować. Ta niezależność to dobra cecha, ale w Sieci, podobnie jak w realnym życiu, trzeba kierować młodymi ludźmi i uczyć ich, jak postępować w sposób mądry, bezpieczny i odpowiedzialny. W Kaspersky Lab wierzymy, że aby uchronić dzieci przed szkodliwą treścią, rodzice powinni połączyć wszechstronne rozwiązanie bezpieczeństwa z ciągłym dialogiem. Rozmowy pozwalają uświadomić młodym użytkownikom zagrożenia online i pomagają zbudować oparte na zaufaniu relacje w rodzinie, natomiast rozwiązania bezpieczeństwa stanowią fundament takich rozmów i bezpieczne środowisko dla całej rodziny” – powiedziała Anna Larkina, starszy analityk treści internetowych, Kaspersky Lab.
Rozwiązania konsumenckie Kaspersky Total Security – multi-device oraz Kaspersky Internet Security – multi-device zawierają rozbudowany moduł kontroli rodzicielskiej, który pomaga rodzicom chronić swoje dzieci przed zagrożeniami online oraz blokuje wszelkie strony i aplikacje zawierające nieodpowiednie treści.
fot. mat. prasowe
Dzieci w internecie
Kaspersky Lab oferuje również rozwiązanie Safe Kids, które pozwala rodzicom monitorować, co ich dzieci robią, oglądają lub czego szukają online na wszystkich urządzeniach, jak również pokazać, co jest niebezpieczne lub nieodpowiednie w Sieci.
*Kategorie stron internetowych, które mogą zostać zablokowane przez moduł kontroli rodzicielskiej w rozwiązaniach firmy Kaspersky Lab: treści przeznaczone dla dorosłych; alkohol, tytoń, narkotyki; gry komputerowe; handel elektroniczny; wulgarny język; hazard, loterie, totalizatory; przekierowanie żądań HTTP; internetowe media komunikacyjne; szukanie ofert pracy; media informacyjne; religie, stowarzyszenia religijne; oprogramowanie, treści audio, wideo; przemoc; broń, materiały wybuchowe, pirotechnika.
Przeczytaj także:
Kontrola rodzicielska według Black Mirror
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
dzieci w internecie, bezpieczeństwo dzieci w internecie, dzieci w sieci, zagrożenia w internecie, kontrola rodzicielska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)