eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek private equity w Polsce 2016: trendy i szanse

Rynek private equity w Polsce 2016: trendy i szanse

2016-06-09 10:31

Rynek private equity w Polsce 2016: trendy i szanse

Rynek private equity w Polsce 2016 © eenevski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niemal 7 na 10 funduszy private equity z optymizmem patrzy na polski rynek, uważając, że w ciągu nadchodzących dwóch lat liczba atrakcyjnych celów ulegnie powiększeniu. Polska ciągle zresztą uchodzi za najbardziej interesujący rynek w Europie Środkowo-Wschodniej. I nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę chociażby to, że w minionym roku wartość inwestycji private equity w naszym kraju sięgnęła 803,5 mln euro, co stanowiło przeszło połowę całkowitej wartości wszystkich transakcji przeprowadzonych w krajach CEE.

Przeczytaj także: Rynek private equity w Polsce

Dobra konsumpcyjne na tapecie


Bieżący optymizm ankietowanych funduszy przypomina ten, który towarzyszył im podczas pierwszej edycji raportu z 2014 roku. Obecnie 68% z nich spodziewa się, że najbliższe dwa lata przyniosą wzrost liczby atrakcyjnych celów przejęć. Zaledwie 4% obawia się odwrotnej tendencji, a pozostali ankietowani stwierdzili, że liczba atrakcyjnych celów przejęć nie zmieni się. Wzrostu ilości transakcji oczekuje z kolei niemal połowa respondentów, prawie 30% nie przewiduje zmian, a jedynie co piąty sądzi, że w ciągu najbliższych dwóch lat będziemy mieć do czynienia ze spadkami.
W ocenie respondentów najbardziej atrakcyjnymi sektorami inwestycyjnymi w nadchodzących latach będzie branża dóbr konsumpcyjnych, która awansowała z drugiej pozycji w 2014 roku na miejsce pierwsze, usługi dla biznesu, produkcja przemysłowa oraz sektor technologiczny i medialny. Na znaczeniu stracą natomiast branża medyczna i sektor farmaceutyczny. Sektory te uplasowały się w dalszej części rankingu, mimo że dwa lata temu zajęły pierwsze miejsca pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału rozwoju. Zdecydowana większość funduszy jest zdania, że branża energetyczna oraz budownictwo są obecnie najmniej atrakcyjnymi sektorami dla funduszy działających na polskim rynku – mówi Rafał Wiza, partner, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Przyszła atrakcyjność sektorów

Najbardziej atrakcyjnym sektorem inwestycyjnym ma być branża dóbr konsumpycyjnych


Fundusze PE będą najchętniej inwestowały w firmy średniej wielkości w fazie wzrostu i start-upy


W badaniu KPMG respondenci ocenili, jak zmieni się atrakcyjność poszczególnych segmentów firm w najbliższych latach. Fundusze PE działające w Polsce również w przyszłości będą chciały inwestować przede wszystkim w firmy w średniej fazie rozwoju, które poszukują kapitału na dalszą ekspansję. Nieco ponad 70% ankietowanych uważa, że atrakcyjność takich firm jako celów przejęć wzrośnie. Pozostali natomiast uważają, że pozostanie bez zmian. W przypadku dojrzałych firm i liderów rynku niespełna 40% badanych funduszy sądzi, że ich atrakcyjność wzrośnie, większość nie spodziewa się w tym zakresie większych zmian. Prężnie rozwijający się w Polsce rynek start-upów jest oceniany pozytywnie przez fundusze – blisko 60% uważa, że start-upy będą zyskiwać na popularności w najbliższych latach, jedynie 10% sądzi, że staną się one mniej atrakcyjnym celem inwestycyjnym.

fot. mat. prasowe

Przyszła atrakcyjność poszczególnych segmentów spółek

Fundusze PE działające w Polsce również w przyszłości będą chciały inwestować przede wszystkim w firmy w średniej fazie rozwoju.


Fundusze PE pozytywnie o warunkach działania w Polsce


Badane fundusze zostały także zapytane o warunki działalności na polskim rynku PE. Większość funduszy dobrze ocenia dostępność finansowania dłużnego – 71% nie ma żadnych problemów z jego pozyskaniem. Jedna czwarta respondentów stwierdziła, że kapitał dłużny jest trudny do zdobycia, ale mimo to obiecujące projekty mogą liczyć na odpowiedni poziom finansowania. Jedynie 4% ankietowanych funduszy stwierdziło, że brak finansowania dłużnego stanowi istotną barierę w realizacji transakcji.
Według większości badanych funduszy Polska pozostaje atraktycyjnym rynkiem dla sektora PE. Respondenci stwierdzili między innymi, że w ostatnich latach zwiększyła się liczba dostępnych transakcji w segmencie mniejszych spółek portfelowych. Podkreślano także, że jakość ofert inwestycyjnych rośnie. Według części respondentów rośnie też wiedza firm na temat sposobu funkcjonowania private equity, właściciele spółek są lepiej przygotowani i zdają sobie sprawę z korzyści, jakie wynikają ze współpracy z funduszami. Rośnie też liczba spółek, które szukają partnera w celu zwiększenia obecności na rynkach zagranicznych. Nie chodzi tutaj wyłącznie o dostarczenie dodatkowego kapitału, spółki portfelowe korzystają w takich przypadkch z międzynarodowych kontaktów funduszy i sprawdzonych strategii ekspansji zagranicznej – mówi Rafał Wiza, partner, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Dostępność finansowania wg badanych funduszy

Większość funduszy dobrze ocenia dostępność finansowania dłużnego

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: