Polska odpowiedzialna za ponad 1/3 rynku FinTech w regionie
2016-12-14 09:41
FinTech © pichetw - Fotolia.com
Przeczytaj także: Usługi finansowe mają być innowacyjne
Raport przygotowany na zlecenie brytyjskiego Departamentu ds. Miedzynarodowego Handlu i Inwestycji wskazuje, że obecna wartość światowego rynku inwestycji w sektor FinTech przekracza 19 mld dolarów (15 mld euro). Jak już wspomniano we wstępie, na miano lidera zasługuje Wielka Brytania, gdzie roczne przychody spółek z branży osiągają 26 mld euro.„Start-upy FinTech w krótkim czasie potrafią pozyskać znaczne środki od inwestorów, a nawet uzyskać status jednorożców, czyli młodych firm, które są wyceniane na co najmniej miliard dolarów. W 2014 roku w rankingu Finovate status ten otrzymało jedenaście spółek z tej branży, rok później było to już 46 firm, a kolejnych 37 aspiruje do tego miana” – wyjaśnia Daniel Martyniuk, Dyrektor w Deloitte Digital.
Znaczący potencjał dla rynku FinTech drzemie również w Europie Środkowo-Wschodniej. Świadczy o tym chociażby to, że wśród 106 mln jej mieszkańców już 75 proc. jest posiadaczem smartfona. Dla rozwoju w tym regionie pierwszorzędne znaczenie ma nie tylko podaż innowacji, ale również ich sprawna adopcja wśród klientów.
Na wielkość potencjalnego popytu na rozwiązania FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej bezpośrednie przełożenie mają aktywa instytucji finansowych. W przypadku bankowości wynoszą one już prawie 2 biliony euro, w przypadku sektora ubezpieczeń jest to 45 mld euro, przy czym podkreślenia wymaga, że wartości te są silnie zróżnicowane w w zależności od kraju.
„Widzimy korelację pomiędzy wielkością sektora finansowego, a rozwojem rynku FinTech, dla którego sektor finansowy stanowi trzon popytu. Dlatego największym potencjałem w zakresie wzrostu branży FinTech charakteryzują się: Austria, Polska i Czechy. Wartość aktywów bankowych w Polsce wynosi niespełna 360 mld euro, w Czechach prawie 195 mld euro. Z kolei w Austrii jest to ponad bilion euro” – mówi Daniel Martyniuk.
fot. pichetw - Fotolia.com
FinTech
Pod terminem FinTech, który oznacza rozwiązania informatyczne dla sektora finansowego oraz dla klientów tego sektora, dostarczane zarówno przez podmioty o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i nowe firmy, kryje się według ekspertów Deloitte osiem podsegmentów. Są to rozwiązania dla bankowości, ubezpieczeń, zarządzania aktywami i rynków kapitałowych, pozyskiwanie kapitału i finanse osobiste, płatności, dane i analityka, cyberbezpieczeństwo oraz pozostałe technologie. Trzy pierwsze, czyli rozwiązania dla bankowości, ubezpieczeń oraz rynków kapitałowych zaliczają się do tradycyjnych technologii finansowych, a pozostałe to wschodzące technologie.
„FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej generuje 2,2 mld euro przychodów rocznie, z czego niespełna 40 proc., czyli 856 mln euro przypada na rynek polski. Wciąż daleko nam jednak do globalnych liderów innowacyjności w obszarze technologii dla finansów, czyli na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie FinTech jest rynkiem około dwunastokrotnie większym” – mówi Agnieszka Śpionek, Starszy Konsultant w Dziale Konsultingu Deloitte.
Eksperci Deloitte przeanalizowali ponad 480 firm działających w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym ponad 100 w Polsce, by zarysować najważniejsze trendy. Najszybszy rozwój sektora w Europie Środkowo -Wschodniej obserwowany jest w segmentach: technologii dla bankowości, płatności oraz pozyskiwania kapitału i zarządzania finansami. W przypadku bankowości są to przede wszystkim inwestycje w rozwiązania dotyczące bankowości cyfrowej. W branży ubezpieczeniowej współpraca z FinTech koncentruje się przede wszystkim na digitalizacji i rozwiązaniach telematycznych, a w zarządzaniu aktywami są to narzędzia analityczne wspomagające proces podejmowania decyzji inwestycyjnych przez klientów indywidualnych.
Polska wyróżnia się w regionie dużą innowacyjnością w obszarze bankowości. Coraz więcej Polaków korzysta z usług finansowych za pośrednictwem kanałów cyfrowych oraz płatności bezstykowych. Nowe metody transferu środków są przyjmowane przez klientów szybko i bez obaw, w tym często dzięki promowaniu rozwiązań przez banki.
„Polskie banki zajmują wiodącą pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem innowacji. Najważniejsi gracze rynkowi śledzą najnowsze trendy na rynku technologii cyfrowych, zapewniając wysokiej jakości doświadczenie użytkownikom, dzięki zastosowaniu zaawansowanych funkcjonalności” – dodaje Agnieszka Śpionek z Deloitte.
Jednak zdecydowana większość rozwiązań dla banków tworzona jest we własnym zakresie lub udostępniana przez dużych dostawców IT na indywidualne zamówienie. Polskie banki wchodzą na rynek płatności dzięki wspólnym inicjatywom, takim jak m-płatności (Blik). Obserwowany jest również szybki rozwój pożyczek online (w tym platform typu peer-to-peer), gdzie rozwiązania FinTech stosowane są na dużą skalę. Z kolei cyberbezpieczeństwo i analityka danych to obszary istotne dla sektora finansowego, jednak ostrożnie czynione są inwestycje w przełomowe innowacje w tym zakresie.
„Rozwój rynku FinTech w Polsce w dużej mierze zależny będzie od działań samych banków. Chodzi w szczególności o umiejętność współpracy ze spółkami technologicznymi oraz propagowania innowacyjnych rozwiązań wśród klientów instytucji bankowych. W całym regionie ważny jest również znaczny popyt wewnętrzny, relatywnie łagodne regulacje oraz otwarcie na działalność start-upów” – podsumowuje Daniel Martyniuk.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)