eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet2017: na co narażą nas cyberprzestępcy?

2017: na co narażą nas cyberprzestępcy?

2017-01-04 09:53

2017: na co narażą nas cyberprzestępcy?

2017: na co narażą nas cyberprzestępcy? © fot. mat. prasowe

Początek roku to tradycyjnie już czas podsumowań, a także dogodny moment na snucie przypuszczeń na nadchodzące 12 miesięcy. Przed nami kolejna analiza. Tym razem głos zabrali specjaliści od bezpieczeństwa w sieci. Zobaczcie co okazało się prawdziwą plagą minionego roku i co czyhać będzie na nas w najbliższym czasie.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo 2016: co gnębiło nas najbardziej?

Rok 2016 zdecydowanie należał do ransomware. Żyć nie dawały nam m.in. Locky, Petya, TeslaCrypt. Nie brakowało również ataków na banki i na sektor energetyczny. Cyberprzestępcy nie poprzestawali na komputerach – celem coraz częściej stawały się smartfony, tablety, konsole, a nawet telewizory.

Niestety nic nie wskazuje na to, aby w 2017 roku cyberprzestępcy mieli zamiar odpuścić. Co będzie nam doskwierać najbardziej? Z której strony spodziewać się ataku. Oto najnowsze przewidywania ekspertów G DATA Software.

1. Sektor MŚP


Praktyka pokazuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa o bezpieczeństwo w sieci dbają w nieco mniejszym stopniu niż duże korporacje. Najpoważniejsze grzeszki sektora MŚP to niezabezpieczone sieci Wi-Fi, zupełny brak polityki bezpieczeństwa, a niejednokrotnie również brak programów antywirusowych. Waga tych zaniedbań rośnie wraz z rozwojem Internetu Rzeczy i podłączaniem do sieci coraz większej ilości urządzeń. Okazuje się jednak, że właściciele małych i średnich firm bardzo często nie zdają sobie sprawy, że one również - nie tylko największe korporacje - są łakomym kąskiem dla cyberprzestępcy.

2. Infrastruktura krytyczna


Cyberprzestępcy nie ograniczają się tylko do komputerów czy włamań do systemów bankowych. Coraz częściej mamy do czynienia z atakami na strategicznie ważne części infrastruktury: sieci energetyczne i elektrownie lub systemy wyborcze. Zdaniem ekspertów G DATA tego typu ataki są możliwe głównie dlatego, że zdecydowana większość systemów obsługujących lub wykorzystywanych przez taką infrastrukturę była tworzona w czasie gdy ataki hakerskie były jedynie pieśnią przyszłości.

Zagrożenie jest bardzo poważne szczególnie ze względu na fakt, że zdecydowana większość urzędów administracji publicznej działa w sieci, a my poprzez internet możemy załatwić wszystko – od rejestracji firmy po wyrobienie dokumentów tożsamości. Dane osobowe pozostawiane przez nas w trakcie wykonywania tych czynności to łakomy i pożądany kąsek dla cyberprzestępców.

Należy również pamiętać o usługach medycznych. Coraz częściej szpitale i prywatne gabinety korzystają z komputerów w celu przechowywania dokumentacji medycznej. Wyciek takich danych to ogromne narażenie naszego bezpieczeństwa i prywatności.

fot. mat. prasowe

2017: na co narażą nas cyberprzestępcy?

Warto pamiętać, że hakerzy nie ograniczają się tylko do komputerów czy włamań do systemów bankowych


3. Smartfony


Zgodnie z raportami firmy G DATA liczba nowych zagrożeń atakujących telefony i pozostałe urządzenia mobilne rośnie szybciej niż wirusów, które infekują komputery. W 2017 roku należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby zagrożeń mobilnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ telefony zastępują powoli nasze komputery. Praktycznie wszystkie czynności, które kiedyś mogliśmy wykonywać za pomocą komputera są dostępne w smartfonach.

Dużym wyzwaniem będzie również zabezpieczenie systemów operacyjnych Android i iOS, które zgodnie z ostatnimi doniesieniami są bardzo podatne na ataki i posiadają wiele luk w zabezpieczeniach. Kolejnym problemem jesteśmy my sami. Eksperci radzą aby uważnie korzystać z aplikacji mobilnych i pamiętać o tym, że zdecydowana większość z nich może stanowić bramę do naszego telefonu.

4. Internet Rzeczy (Internet of Things)


Pralka uruchamiana za pomocą telefonu? Lodówka zamawiająca zakupy przez internet? Telewizor wpięty do naszej sieci domowej, czy może system sterowania oświetleniem sterowany przez internet? W 2017 roku jeszcze większa liczba urządzeń będzie częścią globalnej sieci. Rozwój tzw. Internetu rzeczy jest szybki i dynamiczny. Jest to również technologiczna nowość, a co za tym idzie nie zawsze przygotowana na zagrożenia płynące z sieci.

Możemy wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś włamuje się do naszej domowej sieci internetowej dzięki lodówce, telewizorowi lub pralce – mówi Robert Dziemianko z G DATA Software – Tego typu atak nie zostanie wykryty przez oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na komputerze lub telefonie, a cyberprzestępcy bez naszej wiedzy mogą mieć dostęp do wszystkich urządzeń i danych znajdujących się w naszych domach.

Jak będzie wyglądała rzeczywistość? Biorąc pod uwagę wydarzenia mijającego roku z pewnością hakerzy czymś nas zaskoczą. Bądźmy więc przygotowani…

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

  • rabra / 2017-01-15 21:30:01

    ciekawe przypuszczenia, sporo właśnie teraz jest apek do sterowania domowymi sprzętami za pomocą teleofnu, widziałem nawet kosiarkę sterowaną za pomocą smartphona, myślę że na pewno ta działka się rozwinie, dużo zagrozeń się pojawia na komórki, sam zresztą się o tym przekonałem :/ dobrze że teraz mam na telefonie antywirusa odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: 2017: na co narażą nas cyberprzestępcy?

    RAD / 2017-01-16 14:17:46

    Smartfon to jedna sprawa, ale na tablecie jednak sporo korzystam, choćby loguję się do banku. Dobry antywirus to jednak podstawa. Pan/i z Gdata ma na pewno rację, że oprócz antywira ważne jest, by korzystać z sieci z rozwagą. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • cyberbezpieczenstwo

    anita kot40 / 2017-01-21 13:41:18

    chyba z roku na rok pojawia się coraz więcej takich przypadków, zastanawiam się czy nie usunąć konta z fb bo tam ciągle jakieś dziwne linki się pojawiają, podejrzane wiadomosci od znajomych, już kilka razy mi sie udalo na coś takiego nabrać i był niezły problem, ale na kompe g data mi pilnuje żebym nie skrzaczyła sobie komputera :) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • cyberbezpieczenstwo

    anita kot40 / 2017-01-21 13:41:58

    chyba z roku na rok pojawia się coraz więcej takich przypadków, zastanawiam się czy nie usunąć konta z fb bo tam ciągle jakieś dziwne linki się pojawiają, podejrzane wiadomoci od znajomych, już kilka razy mi sie udalo na coś takiego nabrać i był niezły problem, ale na kompe g data mi pilnuje żebym nie skrzaczyła sobie komputera :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: