Polskie firmy, czyli optymizm kontrolowany
2017-01-29 00:49
Przedsiębiorcy umiarkowanie optymistyczni © Bits and Splits - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sektor MŚP zarzuca inwestycje. 1/3 firm bez planów inwestycyjnych
– Z cyklicznie realizowanych przez nas badań oraz obserwacji naszych klientów wynika, że polskie firmy zarzuciły w ostatnim czasie inwestycje. Nie pozostaje to oczywiście bez znaczenia dla prognoz odnośnie sytuacji w branży w perspektywie nadchodzących trzech lat, które okazują się bardzo ostrożne. Niemal połowa ankietowanych firm nie przewiduje żadnych zmian, a więc oczekuje de facto stagnacji, co zdecydowanie nie jest najlepszą wiadomością dla polskiej gospodarki. Skąd bierze się ta ostrożność? Znaczenie ma m.in. niższa absorpcja środków unijnych pomiędzy dwoma perspektywami unijnymi. Mamy wyraźne opóźnienie w wydatkowaniu środków z perspektywy 2014-2020. Nie pomaga również niestabilna, w ocenie firm, sytuacja w kraju i na świecie, w tym zwłaszcza zmiany legislacyjne, które w bezpośredni sposób przekładają się na kondycję i zyski przedsiębiorstw. Liczę jednak, że przeszkody te mają charakter przejściowy, a w kolejnych miesiącach będziemy świadkami poprawy nastrojów przedstawicieli MŚP oraz odbicia inwestycyjnego Polski – mówi Radosław Kuczyński, prezes zarządu EFL.
Polskie firmy umiarkowanymi optymistami
Badanie „Inwestycje w MŚP. Pod lupą” pokazuje, że połowa MŚP nie spodziewa się, aby na przestrzeni najbliższych 3 lat nastąpiła istotna zmiana ich sytuacji. Optymistami jest 27% badanych, którzy uważają, że będzie lepiej lub zdecydowanie lepiej. Z kolei pesymizm charakteryzuje zaledwie 4% przedsiębiorców. Takie wyniki powodują jednak, że polskie firmy ostrożnie patrzą na swój przyszły rozwój, nie spodziewając się raczej, że nadchodzące lata przyniosą rewolucyjne wstrząsy. Pytani o wielkość produkcji, zyski czy nowości w ofercie, zdecydowanie najczęściej odpowiadają, że parametry te pozostaną na niezmienionym poziomie. Konsekwencją będzie brak wzrostu inwestycji. Utrzymanie ich na tym samym poziomie zapowiada ponad 60 proc. firm. Co więcej, tylko co dziesiąty przedsiębiorca planuje wzrost eksportu.
Czytaj także:
- Polskie firmy i ich plany inwestycyjne
- Polski eksport: 50 branż skazanych na sukces
Produkcja i budowlanka w dobrych nastrojach, handel w słabszych
Najbliższe trzy lata najbardziej optymistycznie postrzegają polskie firmy z sektora produkcyjnego, gdzie aż 48% przewiduje poprawę, a także budowlanego – 43% optymistów. To może być związane z nadzieją na ponowny wzrost inwestycji infrastrukturalnych w związku z nową perspektywą unijną.
fot. mat. prasowe
Sytuacja w najbliższych trzech latach - wg branży
– W ciągu najbliższej perspektywy unijnej przewiduję wzrost naszej firmy i branży. Na razie – podobnie jak cała branża infrastrukturalna – jesteśmy w okresie wyczekiwania na nowe przetargi, które wkrótce powinny się pojawić. W planach mamy przecież dokończenie wielu kilometrów dróg i autostrad właśnie dzięki współfinansowaniu ich ze środków UE – mówi Andrzej Zygmunt, współwłaściciel Klotoida, firmy oferującej usługi projektowe dotyczące budowy oraz przebudowy dróg i obiektów inżynierskich.
W zdecydowanie gorszych nastrojach są polskie firmy handlowe – optymizm towarzyszy jedynie 14% z nich, co dla odmiany może być związane z ogromną konkurencją panującą w handlu.
fot. mat. prasowe
Sytuacja w najbliższych trzech latach
Biorąc pod uwagę wielkość firmy, najbardziej pesymistyczne w swoich prognozach na najbliższe 3 lata są podmioty mikro. Tylko co piąte przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników liczy na poprawę sytuacji. Wśród małych firm odsetek optymistów wynosi 29%, a wśród średnich już co trzecia spodziewa się „lepszych czasów” (35%).
fot. mat. prasowe
Finansowanie zewnętrzne
Metodologia badania:
Badanie „Inwestycje w MŚP. Pod lupą” zostało zrealizowane przez Ecorys Polska na zlecenie EFL S.A. na reprezentatywnej grupie 500 firm dobranych w sposób losowo-kwotowy, wśród których były mikro-, małe i średnie firmy (zatrudniające do 250 osób). Ogólnopolska próba uwzględnia zróżnicowanie ze względu na zatrudnienie, działalność i liczbę firm przypadających na województwo. Błąd pomiaru wynosi 2, ufność – 0,95. Respondentami były osoby decyzyjne, odpowiedzialne za rozwój firmy (właściciel, wspólnik, prezes, dyrektor zarządzający, dyrektor finansowy, dyrektor ds. rozwoju, szef działu B+R, specjalista ds. inwestycji lub inne z wskazane jako odpowiedzialne za rozwój). Badanie wykonano metodą ilościową, techniką CATI (wywiad telefoniczny) w dniach 3-10 czerwca 2016 roku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)