eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOferty pracy: gdzie i kiedy szukać zatrudnienia?

Oferty pracy: gdzie i kiedy szukać zatrudnienia?

2017-02-15 12:38

Oferty pracy: gdzie i kiedy szukać zatrudnienia?

Gdzie i kiedy szukać pracy? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jeśli poszukujesz pracy we Wrocławiu, Warszawie lub w okolicach tych miast, to masz spore szanse na szybkie uwieńczenie tych poszukiwań sukcesem. To właśnie z tych lokalizacji pochodziło przeszło 1/4 wszystkich ogłoszeń od pracodawców, które opublikowano w 2016 roku. Gdzie było równie łatwo o oferty pracy, a gdzie pracodawcy nie dopisali? Oto wyniki najnowszego raportu Adzuna.pl.

Przeczytaj także: Najlepsze i najgorsze miejsca na poszukiwanie pracy

Adzuna.pl przyjrzała się zeszłorocznej sytuacji na polskim rynku pracy, ze szczególnym wskazaniem jego sezonowości oraz regionalnego rozmieszczenia propozycji zatrudnienia. Z raportu wynika, że publikowane oferty pracy dotyczyły przede wszystkim stanowisk zlokalizowanych na terenie Mazowsza (~15%) oraz Dolnego Śląska (~12%). Najlepsze dla rekrutacji okazały się styczeń, czerwiec, lipiec, październik i listopad

Gdzie oferty pracy dopisały w największym stopniu?


W minionym roku na jedno województwo przypadło średnio 275,6 tys. ogłoszeń o pracę. Sytuacjach w poszczególnych zakątkach kraju była jednak mocno zróżnicowana. Oferty pracy dopisywały szczególnie w województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz małopolskim, gdzie kandydaci do pracy mogli liczyć na dwukrotnie wyższą ilość wakatów niż w pozostałych regionach naszego kraju. W zdecydowanym ogonie znalazło się województwo podlaskie - opublikowano tam o 80% mniej ogłoszeń niż wynosi roczna średnia krajowa. O oferty pracy trudno był również na Podkarpaciu.

Za wyśrubowanie średniej rocznej ilości ofert zatrudnienia odpowiadają przede wszystkim województwa mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie oraz pomorskie. W stolicy poszukujący pracy znaleźli w 2016 r. średnio ponad 830 tysięcy ogłoszeń (15% wszystkich ofert w kraju), czyli niemal 15 razy więcej niż w województwie podlaskim.

Podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie plasują się w ostatniej trójce rankingu, łącznie (194 210) nie przekraczając nawet średniej regionalnej.

Dane dotyczące średniej liczby ofert pracy oraz łącznej liczby nowych ofert pojawiających się na rynku z miesiąca na miesiąc wskazują na wyraźną sezonowość w rekrutacji. Pracodawcy publikowali średnio 480 tysięcy ogłoszeń o pracę miesięcznie. W lipcu, łączna liczba nowych ofert pracy osiągnęła rekordową liczbę 536 tysięcy ofert, niemal dwukrotnie większą niż w grudniu.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Trend publikacji ogłoszeń z ubiegłego roku wskazuje na wyraźny wzrost działalności rekrutacyjnej w II oraz III kwartale.

fot. mat. prasowe

Oferty pracy w Polsce

Ofert pracy w Polsce nie brakowały zwłaszcza w lipcu.


Z danych wyszukiwarki wynika jasno, iż cykliczny boom rekrutacyjny rozpoczyna się w pierwszym miesiącu roku. W maju zaobserwowano największy spadek w liczbie ogłoszeń na rynku pracy w skali roku. Następnie, lipiec oraz przełom października i listopada charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem nowych pracowników, zaś w grudniu obserwujemy niemal zupełne wstrzymanie procesów rekrutacyjnych.

fot. mat. prasowe

Oferty pracy wg województw

Ilość ofert pracy na Podlasiu i Podkarpacie była najniższa w Polsce.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: