Rynek pracy: kluczowe trendy 2017
2017-03-04 00:55
Roboty zmieniają miejsca pracy © Michael Rosskothen - Fotolia.com
Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy
Jak czytamy w raporcie, żyjemy w czasach, w których przenikanie się życia zawodowego z prywatnym jest na porządku dziennym. To czynnik, który stawia przed pracodawcami zupełnie nowe wyzwania. Dzisiejszy rynek pracy musi zapewnić zatrudnionym dobre warunki, możliwości doszkalania, także najzwyczajniej w świecie dbać o ich dobre samopoczucie. Nowoczesne miejsce pracy to również takie, które stwarza pracownikom z różnych pokoleń możliwość uczenia się od siebie oraz rozwijania indywidualnych predyspozycji i umiejętności efektywnej współpracy na rzecz wspólnego celu.Prowadzone nad raportem prace pozwoliły nam dokonać pewnych odkryć zarówno w analizowanych sektorach, jak i wśród pokoleń, z których wywodzą się dzisiejsi pracownicy. Umożliwiło to nam kompleksowy wgląd w trendy, którym podlega współczesny rynek pracy – mówi Sylvia Metayer, CEO Corporate Services Worldwide Segment w Grupie Sodexo. - Biznes musi rozumieć, że kluczową dziś kwestią jest zrozumienie oraz umiejętne wykorzystywanie pojawiających się tendencji. Należy oceniać ich przydatność z perspektywy organizacji, śledzić je, a czasami nawet wyprzedzać o krok. Jako jeden z największych pracodawców, zapewniający usługi na rzecz podniesienia jakości życia dla ponad 10 tysięcy firm na całym świecie, mamy bardzo szerokie pole do obserwacji czynników, które będą kształtować rynek pracy w przyszłości – dodaje.
fot. Michael Rosskothen - Fotolia.com
Roboty zmieniają miejsca pracy
Opisane w raporcie trendy to:
- Agility w organizacji / Zwinne organizacje: złoty środek pomiędzy szybkością reakcji a stabilnością działania. Agility to umiejętność dostosowania się całego zespołu do nowych warunków przy jednoczesnym zachowaniu zwinności i uważności wszystkich członków zespołu.
- Praca interdyscyplinarna: najnowszy model współpracy między pracownikami, czyli co-working w miejscu pracy. Nowoczesne miejsce pracy to takie, w którym pracodawca nie tylko umożliwia dzielenie wspólnej przestrzeni różnych zespołów pracowników, ale również wspiera interakcje między różnymi zespołami w takim celu, aby pobudzić wspólną kreatywność i innowacyjność.
- Pracownicy bez granic: wpływ migracji na miejsca pracy. Zasięg i skala przemieszczania się pracowników, zarówno w rozwijających się, jak i rozwiniętych gospodarkach, rodzi nowe możliwości inkluzyjnego przywództwa, uwzględniającego różnorodność zespołów, zapotrzebowanie na konkretne umiejętności i umiejętność czerpania z integracji kulturowej.
- Nowa generacja robotyki: jak roboty zmieniają miejsca pracy. Roboty są obecne w miejscach pracy od lat. Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że już dziś wykorzystywana jest ona do prac, które pierwotnie wykonywane były przez ludzi. Szeroko komentowanym tematem jest sukces robotyki, szczególnie w kontekście pracy w warunkach szczególnie niesprzyjających ludziom.
- Nauka międzypokoleniowa: nowy model rozwoju. Wydłużenie średniej długości życia, a co za tym idzie - okresu aktywności zawodowej, wymuszają zmiany w zakresie hierarchicznego zarządzania w miejscach pracy, jak również w tradycyjnym rozumieniu kształcenia zawodowego. Pracownicy z różnych pokoleń przekazują zdobytą w wyniku własnego wieloletniego doświadczenia wiedzę, stwarzając tym samym nową definicję rozwoju osobistego.
- Personal branding: potężne narzędzie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Pracodawcy coraz częściej przyglądają się wpływowi wizerunku ich pracowników na markę całej firmy.
- Doświadczenie miejsca pracy na nowo: od technologii poprzez przestrzeń aż po zadania. Myślenie projektowe w służbie organizacji - im lepiej pracownicy czują się w swoim miejscu pracy, tym szczęśliwsi będą poza nim.
- Agenda 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju: CSR - globalna wizja i cel. Agenda 2030 jest apelem do wszystkich organizacji, pracodawców, rządów o współpracę na rzecz wspólnej wizji zrównoważonego rozwoju. Zaangażowanie biznesu w realizację założeń Agendy 2030 to klucz do niezbędnych zmian na globalnym rynku pracy.
- Odkrywanie potencjału pokolenia millenium: nowe spojrzenie na generację Y. Jak lepiej zrozumieć millenialsów? Umiejętność wykorzystania wyjątkowych predyspozycji nowego pokolenia pracowników to warunek zrozumienia przyszłości rynku pracy.
- Wellness 3.0: Praca a dobrostan. Nie wystarczy jedynie zapobiegać problemom zdrowotnym. Nowoczesny pracodawca to taki, który mobilizuje swoich pracowników do zmiany trybu życia. To ma bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia i kondycję całej firmy, jak i jej bezpośredniego otoczenia.
Świat zmienia się nieustannie. Czasem te zmiany z pozoru wzajemnie się wykluczają: minimalizm kontra maksymalizm, lokalizm versus globalizm, tradycja i nowoczesność. To wpływa na to, jak każdy z nas z osobna rozumie jakość życia. Pracodawcy powinni umieć wsłuchiwać się w głos poszczególnych jednostek, aby zachować równowagę wewnętrzną całej organizacji i maksymalny poziom zaangażowania wszystkich pracowników. Szablonowość w organizowaniu pracy z pewnością jest bardzo wygodna, ale nigdy nie wpłynie pozytywnie na zaangażowanie czy wyniki pracowników, ani dziś, ani jutro – dodaje Sylvia Metayer.
Informacje o badaniu
Metodologia badań zakładała dwa źródła pozyskiwania informacji. Pierwszym były analizy światowych mediów i publikacji na temat zasobów ludzkich oraz obserwacje trendów w zatrudnieniu i organizacji pracy na całym świecie. Autorzy raportu przeprowadzili ponad 55 godzin wywiadów ze światowej rangi ekspertami z dziedziny HR (od dwóch do sześciu wywiadów na jeden opisany w raporcie trend). Drugim źródłem informacji była kompilacja zebranych informacji z naukowymi bazami danymi. Efektem jest identyfikacja najnowszych trendów w zatrudnieniu i organizacji pracy, a także analiza ich oddziaływania na globalny biznes.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)