eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak młodzi ludzie żyją na swoim?

Jak młodzi ludzie żyją na swoim?

2017-03-08 08:00

Jak młodzi ludzie żyją na swoim?

Młodzi na swoim © llhedgehogll - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy młodzi ludzie w naszym kraju radzą sobie z samodzielnością? Kiedy startują w dorosłość? Czy są zadowoleni z życia na własny rachunek? Odpowiedzi na te pytania dostarcza zrealizowane przez firmę Provident "Badanie Młodych".

Przeczytaj także: Gniazdownicy: mieszkanie z rodzicami to wybór nie konieczność?

Autorzy projektu „Badanie Młodych” wzięli pod lupę sytuację Polaków w wieku 15-30 lata. Z ich analizy wynika, że momentem, w którym młodzi ludzie najczęściej podejmują decyzję o usamodzielnieniu jest wiek 21-22 lat. O ile na własny rachunek żyje zaledwie 8 proc. osób w wieku 15-20 lata, o tyle już w przypadku 21-latków odsetek ten wzrasta do 19 proc., a w przypadku 22-latków jest niemal dwukrotnie wyższy. W grupie 25-latków samodzielna jest połowa, a wśród 30-latków - niemal 3/4.

Badanie Providenta dowodzi również, że młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na opuszczenie domu rodzinnego, z większym rozsądkiem gospodarują finansami, częściej oszczędzają, a także chętniej podejmują pracę zawodową.
Rozpoczęcie życia na własny rachunek to niewątpliwie jeden z najważniejszych etapów wchodzenia w dorosłość. Młodzieńcza beztroska, ale też brak nadzoru ze strony rodziców, poznawanie tajników samodzielności i pierwsze próby brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz ich konsekwencje przekładają się na wyższy poziom zadowolenia wśród osób mieszkających na własną rękę. Poziom zadowolenia ze swojego życia młodych zamieszkujących samodzielnie jest o 16 proc. wyższy od poziomu zadowolenia osób mieszkających z rodzicami – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji Provident Polska.

Pierwsze mieszkanie, pierwsze wyzwanie – a co z hajsem?


Samodzielne poszukiwanie czterech kątów to wyzwanie dla każdego, kto postanowił się usamodzielnić. Swoimi doświadczeniami w tym temacie postanowiła podzielić się blogerka Alexa, jedna z autorek bloga o finansach dla młodych Coztymhajsem.pl.:
Jako obsesyjny researcher, szukałam mieszkania dość dokładnie, łącznie z googlowaniem opinii na temat poszczególnych dzielnic Katowic, aby nie utknąć na kilkanaście miesięcy w miejscu, gdzie po zmroku nie będę mogła wyjść na zewnątrz. Ponadto moje kryteria były dość wyśrubowane w związku z tym, że chciałam mieszkać sama, bez współlokatorów.

„Badanie Młodych” pokazuje, że najwyższy odsetek usamodzielnionych osób przypada na 29. rok życia. 73 proc. respondentów w tym wieku deklaruje, że mieszka samodzielnie. Jednak już 30- latków, którzy mieszkają bez rodziców, jest 62 proc.

fot. mat. prasowe

Kiedy młodzi ludzie rozpoczynają samodzielne życie?

Połowa osób w wieku 25 lat mieszka samodzielnie.


Być może spadek ten wynika z faktu, że młodzi ludzie doświadczają pierwszych niepowodzeń w budowaniu związków, próby zmiany sytuacji zawodowej lub okresu przejścia z wynajmowanego na własne mieszkanie – mówi Karolina Łuczak.

Badanie kompleksowo przedstawia, jak młodzi ludzie wkraczają w dorosłość. Możemy z niego odczytać ich postawy wobec pracy, pieniędzy i wartości, którymi kierują się w życiu. Z badania dowiadujemy się także, co wpływa na satysfakcję z ich życia oraz czym się kierują przy wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej – wyjaśnia Kuba Antoszewski, rzecznik ośrodka Kantar Millward Brown.

Badanie zrealizowane zostało techniką CAPI na ogólnopolskiej próbie n=759 przez Kantar Millward Brown na zlecenie Provident Polska w grudniu 2015 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: