Elastyczna praca = rozwój firmy
2017-04-04 12:02
Elastyczna praca sposobem na rozwój firm © annawin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Stanowisk pracy będzie coraz mniej
Główne wnioski z badania
- Z rozwiązania jakim jest elastyczna praca korzysta już 62 proc. pracowników z całego świata
- Ankietowani niemal jednogłośnie (98%) przyznają, że elastyczna praca, a zwłaszcza możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w dowolnym miejscu, sprzyja ich produktywności
- 62 proc. respondentów chciałoby mieć dostęp do technologii, które umożliwiałyby im kontakt ze współpracownikami
- Przeszło 9 na 10 ankietowanych jest zdania, że technologia współpracy wideo pozytywnie przekłada się na relacje interpersonalne i usprawnia pracę w zespole
Przeprowadzona ankieta wyraźnie wskazuje korzyści, jakie niesie za sobą elastyczna praca. Wprawdzie udzielone odpowiedzi są mocno zróżnicowane w zależności od kraju, z którego pochodzili respondenci, ale w trzech kluczowych aspektach ankietowani okazują się niemal jednomyślni.
Niemal wszyscy badani (98 proc.) są zgodni, że elastyczna praca stymuluje produktywność, ponieważ umożliwia ludziom pracę tam, gdzie są najbardziej efektywni. 92 proc. badanych przyznaje, że technologie wideo w znacznej mierze usprawniają pracę zespołową. Ich zdaniem spotkania wideo pozwalają podtrzymywać relacje ze współpracownikami, o co w pracy wykonywanej zdalnie bywa trudno. Z ankiety wynika też, że 62 proc. globalnej siły roboczej pracuje elastycznie – więcej, niż kiedykolwiek przedtem. Częściowo odpowiada za to cyfrowa transformacja, która skłania organizacje do szukania nowych sposobów na przyspieszenie pracy. Za rozwój firmy w znacznej mierze odpowiadają innowacje, poprawianie kultury pracy i utrzymywanie najbardziej utalentowanych pracowników, aby zachować konkurencyjność.
fot. annawin - Fotolia.com
Elastyczna praca sposobem na rozwój firm
Ponad połowa respondentów z Europy zadeklarowała w badaniu, że często pracuje elastycznie. Co interesujące, dwie trzecie ankietowanych ma kolegów pracujących w innych biurach albo zdalnie (78 proc.). Zważywszy na liczbę języków w Europie, jest oczywiste, że technologie współpracy zbliżają ludzi – 91 proc. dzięki nim lepiej poznaje kolegów, a trend ten jest widoczny na całym świecie. Badanie Polycom pokazuje, że styl pracy w regionie znacznie się zmienia. Elastyczna praca z domu albo dowolnego innego miejsca ma kluczowe znaczenie dla spełnienia wymagań tych, którzy poszukują większej równowagi między życiem osobistym a zawodowym.
66 proc. przedstawicieli pokolenia Y niepokoi się, że nie są postrzegani jako pracowici, kiedy nie przebywają w biurze. Jest to powszechna obawa, którą podziela 62 proc. respondentów. Organizacje, które chcą nadążyć za cyfrową transformacją, muszą zastosować nowe podejście do kwestii pracy i współpracy ze swoim personelem. Kiedy wydajność mierzy się na podstawie wyników, a nie przepracowanych godzin, pracownicy zyskują pewność, że kierownictwo rozumie, że sama obecność w biurze nie jest równoznaczna z wysoką etyką pracy. U podstaw tej zmiany kultury pracy leży technologia. Właściwa technologia jest niezbędna, aby zespoły mogły współpracować, a pracownicy mieli dostęp do tych samych narzędzi, z których mogliby skorzystać w biurze.
Informacje o badaniu
Ankieta została przeprowadzona w 2016 r. i objęła grupę 25307 respondentów z 12 krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Indii, Singapuru, Australii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii. 55% ankietowanych pracowało na stanowiskach menedżerskich lub wyższych, 58% osób badanych deklarowała, że do ich obowiązków należy opieka nad innymi osobami (starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny bądź przyjaciółmi oraz dziećmi), 68% ankietowanych to rodzice.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)