Utrata danych boli, ale chyba za mało
2017-05-15 09:11
Przeczytaj także: Utrata danych przyprawia o dreszcze i zimny pot
Badanie Kaspersky Lab dowodzi, że zdecydowana większość użytkowników ma świadomość istnienia zagrożeń. 73% badanych przyznaje, że działalność cyberoszustów stanowi duże zagrożenie dla ich danych, a 65% zdaje sobie sprawę, że złośliwe oprogramowanie to czynnik wysokiego ryzyka. Tyle teorii. Praktyka dowodzi bowiem, że pomiędzy obawami o bezpieczeństwo danych a działaniami podejmowanymi (lub niepodejmowanymi) w celu ich zabezpieczenia istnieją pokaźne rozbieżności.Szczególnie niepokojące wydaje się to, że zaledwie połowa ankietowanych zabezpiecza swoje urządzenia hasłem - ten zabieg stosuje 53% użytkowników smartfonów, 48% właścicieli komputerów i 42% posiadaczy tabletów. Co więcej, co dziesiąty ankietowany nie robi zupełnie nic, aby chronić się przed utratą danych (odpowiednio: 11%, 10%, 19%).
Mimo że wiele osób postrzega zagrożenie ze strony cyberprzestępców i szkodliwego oprogramowania jako poważne ryzyko dla swoich danych, tylko około jedna trzecia posiada ogólne rozwiązanie bezpieczeństwa na swoim urządzeniu.
Czytaj także:
- Utrata danych przyprawia o dreszcze i zimny pot
- (Nie)bezpieczeństwo informacji - 10 błędów
Ponadto istnieje rozbieżność między postrzeganiem przez użytkowników lekkomyślnego zachowania a jego wpływem na ryzyko utraty danych. Mniej niż połowa osób (47%) przyznaje, że bezpieczeństwo ich danych może zostać poważnie narażone na skutek własnej nieuwagi. Jednocześnie jeden na pięciu (19%) użytkowników zapytanych o sposób utraty danych w przeszłości przyznał, że usunął je sam przez przypadek. Częściej wskazywaną odpowiedzią była tylko utrata danych w wyniku uszkodzenia urządzenia (23%).
Jeśli chodzi o dane, które są bliskie użytkownikom, zdjęcia i filmy są postrzegane przez wielu jako najcenniejsze i niemożliwe do zastąpienia formy danych przechowywanych na urządzeniach cyfrowych. Jednak największe prawdopodobieństwo utraty takich danych dotyczy smartfonów — 44% respondentów przyznało, że taka sytuacja zdarzyła im się już w przeszłości. To samo spotkało 37% użytkowników komputerów i 30% użytkowników tabletów.
fot. mat. prasowe
Przyczyny utraty danych
Za utratę danych w niemal co czwartym przypadku odpowiada uszkodzenie urządzenia.
Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab, powiedział:
Cenne dane przechowywane na urządzeniach cyfrowych, z których korzystamy każdego dnia, nie są chronione w wystarczającym stopniu. Wobec tak dużego zaufania, jakim obdarzamy urządzenia w zakresie bezpieczeństwa naszych wspomnień i informacji, istotne jest, aby stosowane przez użytkowników środki bezpieczeństwa mogły być dostosowywane do scenariusza i aby chroniły dane — niezależnie od urządzenia czy miejsca, w którym jest ono wykorzystywane. Powierzanie przechowywania najcenniejszych danych różnym urządzeniom wymaga bardziej zdecydowanego i niezawodnego podejścia. Tylko wtedy możliwe będzie objęcie ochroną wszystkich słabych punktów oraz zajęcie się problemem luk w wiedzy użytkowników lub nieumyślnych incydentów dotyczących danych.
Użytkownicy mogą podjąć wiele prostych działań, które pomogą im zabezpieczyć cenne dane na swoich urządzeniach. Poprzez zapisanie kopii zapasowej danych w chmurze dane te będą mogły zostać łatwo odzyskane z dowolnego miejsca w dowolnym czasie w przypadku, gdy znikną z urządzenia. Zaszyfrowanie poufnych informacji i zabezpieczenie urządzeń przy użyciu hasła oraz aplikacji również znacznie utrudni dostęp do danych na wypadek, gdyby urządzenie wpadło w niepowołane ręce. Menedżery haseł mogą pomóc utworzyć i bezpiecznie przechowywać unikatowe hasła.
Użytkownicy powinni również aktywować połączenia VPN w celu zapewnienia ochrony swoim danym w publicznych sieciach Wi-Fi. Dla większego spokoju poufne dane mogą również zostać zdalnie usunięte przy użyciu narzędzi zdalnej administracji w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia. Kaspersky Total Security może pomóc użytkownikom wprowadzić te — jak również inne — środki bezpieczeństwa w celu zapewnienia pełnej ochrony danych na różnych urządzeniach.
![Czy Polacy czują się bezpiecznie w internecie? Czy Polacy czują się bezpiecznie w internecie?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bezpieczenstwo-w-internecie/Czy-Polacy-czuja-sie-bezpiecznie-w-internecie-264842-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)