Rowerem do pracy. Polska moda na jednoślady
2017-07-19 10:21
Ilu Polaków dojeżdża do pracy rowerem? © rh2010 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy i jazda na rowerze
Dojeżdżać rowerem do pracy można z najróżniejszych powodów. Polscy rowerzyści najczęściej wskazują na zamiłowanie do tego sportu (63%), ale istotna jest również dbałość o zdrowie (55%), a także poprawa samopoczucia (39%). Na kolejnych pozycjach plasuje się chęć uniknięcia korków (27%), zadbania o sylwetkę oraz oszczędzenia paru groszy (po 26%).Jeżeli jednak przyjrzeć się wyłącznie deklaracjom osób zamieszkujących większe miasta (od 100 do 300 tys. mieszkańców), to okaże się, że motywacja w ich przypadku wygląda nieco inaczej. Jazda na rowerze jest dla nich przede wszystkim wyrazem dbałości o zdrowie (73%). Na drugiej pozycji plasuje się zamiłowanie do dwóch kółek, a na trzecim dbałość o środowisko naturalne (36%).
Pozostałe osoby, które nie korzystają z tej formy dojazdu do pracy, zniechęca przede wszystkim zbyt duży dystans do pokonania (48%) - dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających poza miastem (72%). Ponad 20% ankietowanych wychodzi natomiast z założenia, że samochodem lub komunikacją miejską dotrą do pracy szybciej niż rowerem. Co piąta osoba zwraca uwagę, że po takiej podróży musiałaby wziąć prysznic, a nie ma takiej możliwości.
fot. rh2010 - Fotolia.com
Ilu Polaków dojeżdża do pracy rowerem?
Pogoda czynnikiem decydującym
Zdecydowana większość osób (88%) dostających się rowerem do pracy posiada własny jednoślad. Można jednak zauważyć, że w największych miastach (powyżej 300 tys. mieszkańców) dużą popularnością cieszą się rowery miejskie, które wypożycza prawie co piąta osoba, żeby dostać się nimi do pracy. Co więcej, blisko 90% osób, którym zdarza się dojeżdżać do pracy rowerem deklaruje, że ma samochód, a mimo to wybiera dwa kółka.
Polacy korzystają jednak z różnych środków transportu, żeby dostać się do pracy. Codzienne dojeżdżanie rowerem deklaruje bowiem nieco ponad 20% osób. Ankietowani, którzy siadają na rower rzadziej swoją decyzję uzależniają głównie od pogody (81%) oraz samopoczucia (36%).
Czytaj także:
- Rower trekkingowy, miejski czy górski? Polacy na 2 kółkach
- Co myśli polski rowerzysta?
Oszczędność czasu i pieniędzy
Jeśli dojeżdżamy rowerem do pracy, to najczęściej pokonujemy dystans od 2 do 5 kilometrów (46%) lub nieco więcej – do 10 kilometrów (29%). Blisko połowie osób ta forma dojazdu do pracy zajmuje 15-30 minut, a nawet mniej (35%). Prawie 40% ankietowanych udaje się w ten sposób zaoszczędzić trochę czasu: blisko połowa z tych osób zyskuje do 1 godziny tygodniowo, a większość osób mieszkających na wsi nawet 2 godziny (58%). Jeszcze więcej osób jeżdżąc rowerem do pracy oszczędza pieniądze (79%). Najczęściej zostaje im w kieszeni 50-100 zł więcej miesięcznie (27%).
Jazda rowerem do pracy może w niektórych przypadkach przynosić dodatkowe benefity. Ponad 20% ankietowanych zamieszkujących miasta liczące 150-300 tys. mieszkańców deklaruje, że ich pracodawcy sami zachęcają do dojeżdżania rowerem do pracy. Motywują ich do tego udostępnianiem specjalnego parkingu dla rowerów (58%), możliwością korzystania z prysznica (42%), a co piąty pracownik zachęcany jest premią finansową.
PAYBACK Opinion Poll
To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach od 19 do 20 czerwca 2017 r. metodą ankiety online na grupie 1225 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)