eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRejestracja REGON XI 2017

Rejestracja REGON XI 2017

2018-01-08 10:16

Rejestracja REGON XI 2017

GUS zarejestrował 3-milionową firmę © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

To prawdopodobnie najwyższy wynik w historii. Na koniec listopada w rejestrze REGON zarejestrowanych było okrągłe 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych. Rekordowo duże jest też zainteresowanie zakładaniem własnego biznesu – w ciągu ostatnich 12 miesięcy co miesiąc przybywało średnio aż 24,5 tys. nowych firm.

Przeczytaj także: Rejestracja REGON IX 2017

GUS od początku 2012 r. publikuje elektroniczną bazę przedsiębiorców wpisywanych do rejestru REGON. Licząc od tego okresu, liczba jednoosobowych firm jeszcze nigdy nie osiągnęła poziomu 3 mln, aż do teraz, kiedy w listopadzie 2017 r. wyniosła dokładnie 3,001 mln (jak wynika z najnowszych danych dot. rejestru REGON).
– Podsumowując miniony rok, nie sposób nie wspomnieć o dużej aktywności zaobserwowanej w środowisku MŚP, a także wśród osób zainteresowanych założeniem własnej firmy. Przeprowadziliśmy niemalże 200 warsztatów pt. „Przedsiębiorcą być!” na terenie całego kraju – względem 2016 r. liczba tych spotkań potroiła się, a w stosunku do 2015 r. zorganizowaliśmy ich aż cztery razy więcej – mówi Anna Flaga-Błaszczyk, prezes Fundacji Tax Care.

Listopadowy wynik nie jest przypadkowy. Liczba wpisanych do rejestru jednoosobowych firm rośnie nieprzerwalnie od 9 miesięcy – w porównaniu do stanu z końca października ich grono powiększyło się o 2,2 tys., o 5,1 tys. w stosunku do września, a licząc od początku 2017 roku aż o 41 tys.

Przyszli przedsiębiorcy chętnie korzystają ze wsparcia


Tak stabilny wzrost można tłumaczyć przede wszystkim utrzymującą się na wysokim poziomie skłonnością do zakładania nowych działalności gospodarczych. Mimo, że w samym listopadzie zarejestrowało się tylko 22,7 tys. nowych jednoosobowych firmy – o ok. 3 tys. mniej niż w październiku czy we wrześniu – wszelkie wątpliwości, jakoby ubyło świeżo upieczonych przedsiębiorców, rozwiewają dane uśrednione. Jak szacuje Tax Care, co miesiąc na polskim rynku pojawia się średnio 24,5 tys. nowych jednoosobowych firm.
– Wspomniane warsztaty Fundacji Tax Care to efekt wsłuchania się w potrzeby rynku. Urzędy Miasta i Powiatowe Urzędy Pracy z różnych zakątków Polski zgłaszały zapotrzebowanie na pomoc w organizacji szkoleń, w trakcie których przyszły przedsiębiorca poznałby formalne i podatkowe aspekty zakładania oraz prowadzenia własnej firmy. Takie spotkania organizowane we współpracy z Fundacją Tax Care odbyły się w 2017 r. aż w 96 miastach – dodaje Anna Flaga-Błaszczyk.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

Na koniec listopada w rejestrze REGON zarejestrowane były 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych.


Jednym z takich miast było Drawsko Pomorskie. Jak tłumaczy Magdalena Piekarzewicz, pośrednik pracy i koordynator ds. promocji z Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim
– Sądzę, że jednym z powodów wzmożonego powstawania nowych firm jest dostępność różnych form pomocy, po jakie już dziś mogą sięgać przyszli przedsiębiorcy.

fot. mat. prasowe

Nowo zarejestrowane jednoosobowe dzialalności gospodarcze

Od początku tego roku co miesiąc przybywa przeciętnie 24,5 tys. nowych firm.


– Obok sporej liczby organizowanych szkoleń, rośnie też liczba udzielonych dotacji dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą. W 2017 roku w samym Powiecie Drawskim, który nie jest rynkiem łatwym, z dofinansowania na założenie firmy skorzystało 78 osób bezrobotnych, około 10% więcej niż rok wcześniej – dodaje Magdalena Piekarzewicz.

fot. mat. prasowe

Wyrejestrowane działalności gospodarcze

Listopad to kolejny miesiąc, w którym liczba nowo wpisanych do rejestru REGON firm przewyższa liczbę wyrejestrowań.


Nadal przybywa więcej firm niż zostaje zamkniętych


Dobre wieści płyną też z zestawienia danych, ile firm w ciągu jednego miesiąca uszczupla rejestr REGON poprzez wykreślenie z bazy. W listopadzie 2017 r. wyrejestrowało się 20,1 tys. jednoosobowych firm. To mało, biorąc pod uwagę nie tylko poprzedni miesiąc, ale i średnią liczbę wypisów z ostatnich 12 miesięcy na poziomie 21,6 tys.

fot. mat. prasowe

Nowo zarejestrowane i wyrejestrowane jednoosobowe firmy

Średnia miesięczna wyrejestrowań z okresu styczeń – listopad 2017 r. wynosi 21,7 tys.


Co widać gołym okiem, listopad to kolejny miesiąc, w którym liczba nowo wpisanych do rejestru REGON firm przewyższa liczbę wyrejestrowań. Dodatkowo, jeśli uśrednimy dane w poszczególnych latach, w okresie od 2014 do 2017 roku, okazuje się, że na przestrzeni 4 lat to właśnie w 2017 r. zarejestrowało się najwięcej jednoosobowych firm i jednocześnie najmniej takich firm zostało wyrejestrowanych.

Ten dodatni bilans może świadczyć o tym, że obok chęci do zakładania biznesu wzrosły też szanse na jego przetrwanie. Jeśli zatem praca „na swoim” staje się stabilną formą długookresowego zatrudnienia, jej atrakcyjność przyciąga innych.
– Przyszli młodzi biznesmeni często opierają się na doświadczeniu starszego pokolenia. Przejmują prowadzenie rodzinnych firm, otwierają taki sam lub podobny biznes, rozwijając w ten sposób markę wypracowaną przez ich rodziców – mówi Magdalena Piekarzewicz.

Cały czas istotnym motywem dla większości właścicieli jednoosobowych działalności są też niskie koszty prowadzenia własnej firmy.
Obniżona składka ZUS, dogodne formy opodatkowania – porównując koszt zatrudnienia pracownika i koszt utrzymania jednoosobowej działalności gospodarczej, decyzja jest oczywista. Pracodawcy nie chcą zwiększać zatrudnienia, wolą mieć kliku podwykonawców na własnych działalnościach – dodaje Magdalena Piekarzewicz.
Jeśli dołożyć do tego planowane na 2019 r. zniesienie limitu składek dla zatrudnionych pracowników, może się okazać, że w roku 2018 przyrost nowo zakładanych jednoosobowych firm nie zwolni tempa.

Katarzyna Miazek,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: