eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePowinniśmy liczyć na chińskie inwestycje?

Powinniśmy liczyć na chińskie inwestycje?

2018-02-12 13:51

Powinniśmy liczyć na chińskie inwestycje?

Powinniśmy liczyć na chińskie inwestycje? © blvdone - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pociąg pomiędzy Łodzią a Chengdu, stolicą chińskiej prowincji Syczuan, kursuje regularnie już od kilku lat. Jego uruchomienie nie pozostało bez wpływu na polsko-chińskie relacje handlowe. Jak wynika z raportu Grupy Knight Frank „New Frontiers”, Polska awansowała właśnie do pierwszej dwudziestki lokalizacji, w których azjatycki biznes z chęcią lokować będzie swój kapitał.

Przeczytaj także: Azjatyccy inwestorzy patrzą na polski rynek nieruchomości

„New Frontiers” to zupełnie nowa publikacja biorąca pod lupę potencjał inwestycyjny chińskiego kapitału, który już teraz wywiera przemożny wpływ na rozwój wielu gospodarek, w tym również polskiej.

Specjalnie na potrzeby tego raportu Knight Frank opracował wskaźnik „Belt and Road Index” (w skrócie BARI). Jego zadaniem jest ocena 67 krajów, które uchodzą za kluczowe dla chińskich inwestycji zagranicznych. Z zestawienia wynika, że Polska może mieć nie tylko powody do zadowolenia, ale też nadzieję na to, że chińskie inwestycje coraz częściej wspomagać będą nasz rozwój gospodarczy. W opracowanym przez Knight Frank zestawieniu uplasowaliśmy się bowiem na wysokim, 17. miejscu. Wpływ na tak dobre notowania miała w głównej mierze efektywność instytucji, które umożliwiają inwestorom łatwe lokowanie kapitału nad Wisłą, dostępność naszego rynku dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz dynamiczny rozwój infrastruktury.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Chin w Polsce wyniosły w 2016 roku 563 miliony dolarów. Polska była największym odbiorcą chińskich BIZ wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej. O roli naszego kraju świadczy chociażby pozycja Polski w grupie „16+1” skupiającej kraje regionu CEE współpracujące z Chinami. To rezultat współpracy obu krajów, która zaczęła nabierać tempa od 2013 roku, kiedy uruchomione zostało regularne kolejowe połączenie kontenerowe pomiędzy Polską a Chinami. Szacuje się, że za sprawą terminala cargo łączącego Łódź z Czengdu, wymiana handlowa pomiędzy krajami wzrosła o niemal 30%.” – komentuje Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badania Rynku, Knight Frank.

fot. mat. prasowe

Belt and Road Index

Polska uplasowała się na wysokiej, 17. pozycji zestawienia, wyprzedzając m.in. Czechy, Litwę, Węgry, Słowację, Bułgarię oraz Rumunię.


„Chińscy inwestorzy wykazują także rosnące zainteresowanie nieruchomościami w Polsce. Pierwsze przejawy aktywności chińskich inwestorów na lokalnym rynku nieruchomości komercyjnych obserwowaliśmy już kilka lat temu, kiedy Bank of China był zaangażowany w refinansowanie inwestycji w sektorze biurowym. Obecnie w Polsce obserwujemy wzmożone zainteresowanie ze strony chińskich inwestorów poszukujących w głównej mierze aktywów magazynowych, jednak inwestorzy z Kraju Środka pozostają otwarci również na inne sektory rynku. Niezwykle istotna transakcja inwestycyjna miała miejsce w IV kw. 2017 roku, kiedy China Investment Corporation zakupiło portfel magazynowy Logicor o wartości 15 miliardów dolarów. Aż 28 z 43 nieruchomości to obiekty w Polsce. Ich łączny metraż wynosi ok. 900 000 m kw., a całkowita wartość to prawie 640 milionów dolarów.” - dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: