eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJaką siłą rażenia talentów dysponuje polski rynek pracy?

Jaką siłą rażenia talentów dysponuje polski rynek pracy?

2018-02-19 13:22

Jaką siłą rażenia talentów dysponuje polski rynek pracy?

Pracownicy © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dostęp do wyspecjalizowanych i utalentowanych kadr oraz jakość przepisów regulujących zatrudnienie to jedne z kluczowych czynników, które brane są pod uwagę przy wyborze lokalizacji dla prowadzonego biznesu. Ile pod tym względem oferuje Polska? Czy polski rynek pracy ma siłę przyciągać i zatrzymywać talenty? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza opracowany przez ManpowerGroup Total Workforce Index.

Przeczytaj także: Rynek pracy: presja na pracodawców i optymizm pracowników

Total Workforce Index to opracowany przez ManpowerGroup wskaźnik, którego zadaniem jest zmierzenie łatwości pozyskiwania i utrzymywania pracowników na 75 globalnych rynkach. Index dokonuje porównania możliwości oraz ewentualnych negatywów, jakie niesie za sobą wejście na dany rynek pracy. Zestawienie przygląda się aż 90 kluczowym czynnikom odnoszącym się do następujących kategorii:
  1. dostępność pracowników,
  2. efektywność kosztowa,
  3. regulacje prawne,
  4. produktywność siła robocza.

Polska na tle krajów regionu EMEA


Badanie dowodzi, że w naszym kraju do dyspozycji pracodawców pozostaje 17,3 mln pracowników w wieku produkcyjnym, z czego 80% pracuje na pełen etat. Pozostali to osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracownicy tymczasowi oraz ci, którzy pracują w oparciu o własną działalność gospodarczą. Do tej grupy należą także Polacy pracujący dorywczo lub niezwiązani z pracodawcą formalną umową - stanowią oni 9% wszystkich zatrudnionych w Polsce. Pod tym względem nasz kraj plasuje się na trzecim miejscu wśród 40 rynków z regionu EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęła Turcja (13%), drugie – Włochy (9%).

W ogólnym rankingu dla regionu EMEA Polska uplasowała się w drugiej połowie stawki zajmując 28. pozycję. Zestawienie dla tego obszaru otwiera Irlandia, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje, które jednocześnie znalazły się w pierwszej dziesiątce w rankingu globalnym. Trzy ostatnie miejsca w zestawieniu dla analizowanego regionu zajmują odpowiednio Maroko, Francja, Rosja.
− Dostęp do utalentowanych pracowników i przepisy prawne regulujące zatrudnienie to jedne z najważniejszych czynników decydujących o wyborze lokalizacji prowadzenia biznesu. Szczególnie teraz, kiedy w świetle zwiększonych migracji w Europie obserwujemy, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy, oczekiwania finansowe kandydatów i ich mobilność, a także walka pracodawców o talenty. Raport Total Workforce Index pozwala firmom porównać rynki na całym świecie, by kształtować zrównoważone, globalne strategie dotyczące polityki personalnej – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Nowa Zelandia liderem na świecie


Na podium w rankingu światowym znalazły się Nowa Zelandia, Hong Kong i Singapur. Jednocześnie, te trzy rynki otwierają zestawienie dla regionu Azji i Pacyfiku (APAC). Globalne zestawienie zamyka Wenezuela (75. miejsce), Boliwia (74.) i Honduras (73.). Wśród krajów Ameryki, najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców są Stany Zjednoczone, Kanada i Chile.

fot. mat. prasowe

Ranking ogólny dla regionu EMEA

W ogólnym rankingu dla regionu EMEA przoduje Irlandia.


Raport ManpowerGroup uwzględnia również analizę top25 rynków z globalnego zestawienia pod kątem dostępności pracowników, efektywności kosztowej, regulacji prawnych i produktywności siły roboczej. Pod względem dostępności w światowej czołówce znalazły Irlandia, Wielka Brytania i Norwegia. Analizując koszty zatrudnienia najbardziej atrakcyjne okazały się Tajlandia, Chile i Filipiny. Z kolei Singapur, Dania i Nowa Zelandia to kraje, w których regulacje prawne najbardziej sprzyjają zatrudnianiu pracowników. W raporcie Total Workforce Index znalazły się również dane o produktywności pracowników, gdzie zdecydowanym liderem okazały się Hong Kong, Singapur, Izrael.

O raporcie
Raport Total Workforce Index mierzy względną łatwość pozyskiwania, rekrutowania i utrzymywania pracowników. Identyfikuje te kraje, w których dostępność talentów i regulacja prawne sprawiają, że dany rynek jest najbardziej atrakcyjny do prowadzenia biznesu. Publikacja została przygotowana z myślą o firmach, które planują zmienić politykę personalną poprzez ograniczenie kosztów zatrudnienia lub zredukowanie liczby pracowników. Rankingi pomogą przy opracowywaniu strategii dotyczących zagranicznych inwestycji rynkowych, fuzji lub przejęcia innych firm.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: