Rośnie apetyt na nieruchomości komercyjne w Polsce
2018-02-21 10:38
Centrum handlowe © zhu difeng - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski rynek inwestycyjny po 5 miesiącach - gdzie jesteśmy?
Sektor handlowy na czele. Rośnie zainteresowanie logistyką
Ubiegłoroczny wolumen transakcji w sektorze handlowym osiągnął niemal 2 mld euro, pozostając tym samym na poziomie zbliżonym do odnotowanego w 2016 roku i odpowiadając za 37 proc. wszystkich transakcji inwestycyjnych z minionego roku. U schyłku roku zmienił się właściciel Magnolia Park z Wrocławia, jednego z kluczowych obiektów handlowo–rozrywkowych.
W minionym roku inwestorzy kierowali swoją uwagę również na ośrodki regionalne i mniejsze miasta, dostrzegając w tamtejszych obiektach handlowych szereg możliwości uwolnienia potencjału w średniookresowej perspektywie. To tłumaczy transakcje w Sieradzu, Kaliszu czy Inowrocławiu, a także w innych, często mniejszych miastach – mówi Piotr Goździewicz, Dyrektor, Rynki kapitałowe, Europa Środkowo-Wschodnia.
Inwestycje w polskie nieruchomości biurowe opiewały na 1,74 mld euro, co stanowi około 34 proc. wolumenu transakcyjnego. Jeśli porównać te wyniki z 2016 rokiem, to okaże się, że mieliśmy spadek rzędu 9 proc.
Od stycznia do grudnia 2017 roku inwestorzy wykazywali duże zainteresowanie produktami z segmentu magazynowego i logistycznego. W ostatnim kwartale odnotowano znaczącą transakcję magazynową stanowiącą około 15 proc. łącznego wolumenu inwestycyjnego. Sfinalizowane zostało przejęcie jednej z wiodących europejskich firm operujących w sektorze obiektów logistycznych i dystrybucyjnych – Logicor – przez China Investment Corporation. Szacunkowa wycena polskich aktywów Logicor wyniosła około 750 mln euro. Ogółem, 2017 rok zapisał się zauważalnym wzrostem udziału transakcji magazynowych i logistycznych, które odpowiadały za 23 proc. ogólnego wolumenu inwestycyjnego.
Najwyższy w historii wzrost odnotował segment hotelowy, który przyciągnął uwagę graczy z Bliskiego Wschodu i Azji. Suma transakcji na szacunkowym poziomie 340 mln euro odpowiadała za około 7 proc. wartości ubiegłorocznych transakcji.
fot. zhu difeng - Fotolia.com
Centrum handlowe
Siła w regionach
Duże zainteresowanie inwestorów produktami na rynkach regionalnych odzwierciedlone jest w wysokim wolumenie transakcji inwestycyjnych tam zawartych. W 2017 r. rynki regionalne zanotowały 70 proc. udział w rynku transakcyjnym. Warto podkreślić, że transakcje biurowe w regionach odpowiedzialne były za 3/4 ogółu biurowych transakcji, a Warszawa – największy rynek CEE – po raz kolejny ustąpiła miejsca regionom.
Duże zainteresowanie najlepszymi produktami na rynkach regionalnych skutkowało w 2017 roku zmniejszeniem różnicy w poziomach stóp kapitalizacji projektów handlowych i biurowych w stolicy w miastach regionalnych.
W minionym roku największą aktywność wykazywali gracze z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki. Ale stabilne fundamenty gospodarcze, dobre prognozy i stosunkowo wysoki stopień płynności przykuwają uwagę kapitału z Bliskiego Wschodu, Chin i Tajlandii. Warto też podkreślić, że 11 proc. udział w ubiegłorocznym, ogólnym wolumenie inwestycyjnym wypracowali inwestorzy z regionu Europy Środkowo - Wschodniej, dla których lokowanie kapitału nad Wisłą jest elementem strategii dywersyfikacji portfela - podsumowuje Mateusz Skubiszewski, Dyrektor, Rynki Kapitałowe, Europa Środkowo-Wschodnia.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
NThomas / 2018-02-23 11:12:20
Sam ostatnio ostrzyłem sobie zęby na lokal biurowy i w końcu zdecydowałem się na zakup średniego metrażu od http://www.liderhaus.com/ i nie żałuję żadnej wydanej złotówki, był wart swojej ceny, świetny stan techniczny, przestronne wnętrze i przede wszystkim dobra lokalizacja. [ odpowiedz ] [ cytuj ]