eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzedsiębiorczość Polaków maleje z roku na rok

Przedsiębiorczość Polaków maleje z roku na rok

2018-03-22 13:36

Przedsiębiorczość Polaków maleje z roku na rok

Własny biznes © Flamingo Images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie 7 na 10 Polaków deklaruje pozytywny stosunek do przedsiębiorczości, ale jednocześnie o rozpoczęciu przygody z własnym biznesem myśli zaledwie 27% z nas - wynika z najnowszego Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości AGER 2018. W porównaniu z poprzednimi edycjami badania nasze zainteresowanie własną działalnością gospodarczą spada. Co więcej, tzw. duch przedsiębiorczości jest w naszym społeczeństwie wyraźnie słabszy niż w przypadku większości państw Unii Europejskiej i świata.

Przeczytaj także: Ciepła posadka czy własny biznes?

To już 8. edycja raportu AGER. Tym razem badaniem, przygotowanym przez Instytut GFK pod patronatem Uniwersytetu Technicznego, objęto niemal 50 tys. respondentów reprezentujących 44 państwa, pośród których znalazło się przeszło 1 tys. osób z Polski.

Duch przedsiębiorczości


Wskaźnik Ducha Przedsiębiorczości Amway (AESI – Amway Entrepreneurial Spirit Index) to miara przedsiębiorczości w społeczeństwie. Bazuje on na odpowiedziach udzielanych przez respondentów na pytania dotyczące: chęci założenia firmy, przekonań o własnych kwalifikacjach i zdolnościach oraz wytrwałości i konsekwencji w osiąganiu celu, w tym np. gotowości do przeciwstawienia się opiniom otoczenia, gdy zaistniałaby taka potrzeba.

Poziom ducha przedsiębiorczości wyniósł w przypadku Polaków 27, co jest wynikiem znacznie niższym zarówno od średniej globalnej (47), jak i europejskiej (42). W porównaniu do dwóch ostatnich edycji raportu AGER, najnowszy wynik AESI dla Polski jest niższy niż w 2016 i 2015 roku (odpowiednio 32 i 29). W praktyce oznacza to, że tylko 22% polskich respondentów deklarowało chęć zostania przedsiębiorcą w porównaniu do 49% respondentów na świecie i 41% w UE. W efekcie Polska jest na czwartym miejscu od końca (za Ukrainą, Bułgarią i Japonią). Polscy uczestnicy badania AGER 2018 wydają się sceptyczni i obawiają się większości badanych aspektów przedsiębiorczości. To tylko potwierdza niską ocenę cucha przedsiębiorczości AESI (27).

Pomimo pozytywnego nastawienia przez większość Polaków do przedsiębiorczości (71% wg Raportu AGER 2018), to niepokój jaki towarzyszy przy podjęciu decyzji o własnej działalności jest zbyt duży. Głównie obawy wynikają ze strachu przed poniesieniem porażki – tak uważa prawie 48% Polaków (wg raportu Global Enterpreneurship Monitor 2017).

fot. mat. prasowe

Jakiego wsparcia oczekują przedsiębiorczy przy zakładaniu własnego biznesu

28% badanych oczekuje wparcia w pozyskiwaniu finansowania.


„Polaków cechuje wysokie przywiązanie do własności prywatnej i stanu posiadania. Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej, często przy niewystarczającym wsparciu zewnętrznym, w niejasnym otoczeniu prawnym i przy małej dostępności instrumentów finansowania staje się ryzykownym działaniem zabezpieczanym majątkiem własnym. W tym kontekście ewentualna porażka zagraża elementarnej potrzebie bezpieczeństwa naszej, a często i naszej rodziny, Trudno w tej sytuacji liczyć na wyrozumiałość organów skarbowych czy też instytucji finansowych uwzględniającą fluktuacje rynku. Niepewność otoczenia wzrasta a my w coraz mniejszym stopniu jesteśmy w stanie adekwatnie i szybko reagować na zmieniające się warunki gospodarcze. Co prawda na poziomie wykształcenia i kompetencji przedsiębiorczych Polacy wypadają relatywnie dobrze, podobnie jak w przypadku wysoko kształtujących się wskaźników potrzeby niezależności będącej głównym motorem inicjowania własnej działalności gospodarczej; to jednak brakuje nam wsparcia finansowego i społecznego, oraz determinacji i konsekwentnego dążenia do realizacji swoich celów„ - twierdzi dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Koźmińskiego.


Wyniki badania AGER 2018 wskazują, że niezależnie od grupy wiekowej, płci czy wykształcenia respondenci uznali za najważniejszą potrzebę jest wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój idei biznesowej. Natomiast pomoc w zakresie administracji, marketingu pomysłów na biznes lub zasobów ludzkich zostało uznane za mniej istotne.

W roku 2016 w Polsce działało ponad 2,1 mln firm vs 2,4 mln w roku 2015. Najwięcej z nich (1,94 mln) stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 pracowników) *. Funkcjonowały głównie w sektorze usług oraz w branży handlowej. Według danych z rejestru w REGON w 2016 zarejestrowano 371 tys. nowych firm vs 349 tys. w 2015, a wykreślono z rejestru – 287 tys. istniejących vs 293 tys. w 2015.

Odnosząc się do raportu Banku Światowego - "Doing business 2017", Polska zajęła 24. miejsce (w gronie 190 państw) w ogólnym rankingu prowadzenia działalności gospodarczej.

Informacje o raporcie
Jest to ósma edycja tego raportu, przygotowana przez Instytut GFK pod patronatem Uniwersytetu Technicznego w Monachium. W raporcie badaniem objęto reprezentatywną próbę prawie 50 tys. osób z 44 państw świata, w tym ponad 1 tys. osób z Polski., w wieku od 15 lat. Badania były przeprowadzane od maja do sierpnia 2017 metodą głównie wywiadów osobistych oraz niekiedy za pomocą wywiadów telefonicznych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: