Fundusze venture capital inwestują w prężne startupy
2018-05-28 11:35
![Fundusze venture capital inwestują w prężne startupy [© photon_photo - Fotolia.com] Fundusze venture capital inwestują w prężne startupy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/venture-capital/Fundusze-venture-capital-inwestuja-w-prezne-startupy-206200-200x133crop.jpg)
Fundusze venture capital inwestują w prężne startupy © photon_photo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fundusze venture capital coraz częściej inwestują w startupy
Fundusze venture capital już się nauczyły funkcjonować w realiach cyfrowej gospodarki i w naturalny sposób ograniczają swoje ryzyko, inwestując w coraz bardziej rozwinięte startupy. Takie podejście jest uzasadnione ekonomią biznesu venture capital – nakład czasu na selekcję projektów inwestycyjnych, wykonanie transakcji oraz wsparcie startupu w rozwoju, jest niezależny od wielkości zainwestowanych środków, a zależy bardziej od fazy rozwoju startupu i jego specyfiki – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.
Znacząca rola korporacyjnych funduszy venture capital
Najnowszy raport KPMG dowodzi także coraz większej roli, jaką korporacje odgrywają w finansowaniu rozwoju startupów - co piąta transakcja 21% z badanego okresu została zrealizowana bezpośrednio przez korporacje lub poprzez tzw. korporacyjne fundusze venture capital.
Korporacje są świadome, że muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz i dlatego zakładają własne fundusze typu venture capital, które oprócz budowy wartości portfela inwestycyjnego mają przede wszystkim na celu inwestowanie w startupy tworzące rozwiązania wspomagające rozwój korporacji. Także duże przedsiębiorstwa w Polsce zaczynają dostrzegać korzyści z posiadania własnego korporacyjnego funduszu venture capital i stąd też ich zainteresowanie tworzeniem takich wyspecjalizowanych wehikułów inwestycyjnych – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.
fot. photon_photo - Fotolia.com
Fundusze venture capital inwestują w prężne startupy
W I kwartale 2018 r. fundusze venture capital zainwestowały blisko 50 mld USD w startupy na całym świecie.
Startupy bazujące na rozwiązaniach cyfrowych najpopularniejsze wśród inwestorów
A w co najchętniej inwestują fundusze? Okazuje się, że ich ulubieńcami są startupy o takich modelach biznesowych i operacyjnych, których podstawą są innowacyjne rozwiązania cyfrowe. Badanie KPMG pokazuje, że aż 43% wszystkich transakcji to inwestycje w firmy, które trudnią się rozwojem nowoczesnego oprogramowania specjalistycznego. Inwestorzy są obecnie najbardziej zainteresowani rozwiązaniami bazującymi na zaawansowanej analizie danych cyfrowych oraz sztucznej inteligencji. Największe nadzieje są związane z wykorzystaniem takich rozwiązań w ochronie zdrowia w zakresie zarówno wczesnej diagnostyki (np. dodatkowe konsultacje), jak również opieki zdrowotnej i prewencji.
Adaptowanie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w sektorze usług zdrowotnych jest niezwykle szybkie. Ich wykorzystanie przynosi istotne korzyści nie tylko pacjentom czy lekarzom, ale także regulatorom sektora, zdecydowanie ułatwiając nadzór nad ochroną zdrowia i jakością świadczonych usług – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.
W Europiee w I kwartale 2018 r. zainwestowano w startupy 5,2 mld USD, czyli o 15% mniej niż w Q4 2017 r. Europa jest niestety dużo mniejszym rynkiem startupowym – 10,5% wszystkich środków pieniężnych na całym świecie zainwestowano na naszym kontynencie w ostatnim kwartale. Fundusze zaczęły też inwestować w zdecydowanie większe spółki – dwukrotnie spadła liczba transakcji w odniesieniu do poprzedniego kwartału. Analizy KPMG pokazują również, że inwestorzy europejscy interesują się przede wszystkim fintechami i rozwiązaniami bazującymi na sztucznej inteligencji. Wielka Brytania i Niemcy, to tradycyjnie główne rynki inwestycyjne w Europie (blisko 50% środków zainwestowanych w Europie). W ostatnim okresie bardzo dynamicznie wzrosły inwestycje w startupy we Francji i Hiszpanii.
Rynek venture capital w Polsce znajduje się niestety w dalszym ciągu w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Nic dziwnego zatem, że biorąc pod uwagę skalę inwestycji w startupy w poszczególnych krajach europejskich, nadal nie jesteśmy na „radarze” dużych funduszy europejskich. Warto więc zastanowić się, jakie mechanizmy przyczyniły się do bardzo spektakularnego rozwoju hubów startupowych w Berlinie (ponad 1,1 mld. USD zainwestowanych w Q1 2018), czy Paryżu (ponad 500 mln USD), tak żeby skutecznie rozwijać budowany obecnie w Polsce ekosystem startupowy – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.
Informacje o badaniu
Raport pt. „Venture Pulse Q1 2018” należy do cyklu kwartalnych publikacji nt. sektora venture capital, opracowywanych przez KPMG International. Przedstawia sytuację sektora venture capital w ujęciu globalnym i regionalnym, a ponadto zawiera dane nt. głównych trendów. Badanie zostało przeprowadzone na spółkach prywatnych, finansowanych przez fundusze venture capital, w tym firmy venture capital, podmioty korporacyjne bądź inwestorów prywatnych typu tzw. super angel. Analiza obejmuje dane pochodzące z I kwartału finansowego 2018 roku.
![Fundusze venture capital pobiły rekord [© Egor - Fotolia.com] Fundusze venture capital pobiły rekord](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/venture-capital/Fundusze-venture-capital-pobily-rekord-214998-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)