eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak ceny ropy naftowej wpływają na biznes?

Jak ceny ropy naftowej wpływają na biznes?

2018-07-04 12:43

Jak ceny ropy naftowej wpływają na biznes?

Jak ceny ropy naftowej wpływają na biznes? © zhu difeng - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny surowców mają kluczowe znaczenie dla wielu biznesów. Nie inaczej jest w przypadku ropy naftowej, której ostatnie notowania przynosiły sporo zaskoczeń. Euler Hermes przyjrzał się, jaki wpływ na płynność finansową poszczególnych branż i ich prognoz na przyszłość ma zmienna dynamika cen czarnego złota.

Przeczytaj także: Ceny surowców przemysłowych silnie wzrosną

Jeszcze jakiś czas temu zwyżkujące ceny ropy naftowej były efektem odbicia po wcześniejszych, dość pokaźnych spadkach. Od początku drugiego kwartału 2018 roku są one jednak uwarunkowane głównie czynnikami geopolitycznymi. Istotne znaczenie dla notowań ropy miał m.in. wzrost napięć w Syrii i na Bliskim Wschodzie, a także decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem. Rynek ciągle pozostaje pod wpływem uzasadnionych obaw o związane z geopolityką niedobory dostaw.

Szczyt cen ropy naftowej może być za nami


Wprawdzie niedawne przyczyny wzrostów ceny ropy naftowej aktualnie osłabły, a podwyższony poziom ryzyka geopolitycznego zmniejszy się zapewne wraz z pojawieniem się rzeczywistych przepływów rynkowych, to jednak sytuacja finansowa i tak może zmienić się na mniej optymistyczną. Euler Hermes przypomina bowiem, że szczyt światowego cyklu gospodarczego mamy już za sobą. Ponadto wysokie ceny ropy naftowej same w sobie mogą ograniczać popyt.

W scenariuszu podstawowym (najbardziej prawdopodobnym) Euler Hermes zakłada średnioroczną cenę ropy naftowej na poziomie 72 USD za baryłkę (bbl), przy założeniu: wzrostu światowego PKB w 2018 r. o 3,3%, 2,5% aprecjacji (wzrostu siły nabywczej) dolara USD, powrotu długich pozycji finansowych netto do średniej z dwóch lat. W kwestii samego wydobycia ropy naftowej założeniem jest zmniejszenie wydobycia w wysokości 0,5 mbpd (miliona baryłek dziennie) przyjmując, że większość strat z tytułu dostaw z Iranu zostanie złagodzona (podczas gdy z Wenezueli - nie). OPEC dysponuje wolnymi mocami produkcyjnymi na poziomie około 2 mbpd, ponadto produkcja w USA może być jeszcze podniesiona w niewielkim stopniu. Prognoza podstawowa Euker Hermes (najbardziej prawdopodobna) na 2019 r. zakłada cenę 69 USD/Bbl (za baryłkę).

fot. mat. prasowe

Branże a ceny ropy

W transporcie drogowym mamy przeniesienie kosztów paliwa na klienta końcowego w zależności od rynku.


Podwyżki cen ropy - wiele sektorów boryka się w dłuższym okresie ze zwiększonymi kosztami nakładów


Wiele sektorów boryka się obecnie ze zwiększonymi kosztami nakładów jako efekt wzrostu cen ropy i gazu. Mimo tego wysokie marże udaje się utrzymać w sektorach, w których dostawcy mają pozycję wystarczająco silną do dyktowania cen, w szczególności w sektorze: chemikaliów specjalistycznych, niektórych rodzajach maszyn oraz w wąskich kategoriach metali nieszlachetnych. Euler Hermes widzi ryzyko zmniejszenia się rentowności linii lotniczych, w transporcie na niektórych szlakach żeglugowych i w produkcji wyrobów z metali charakteryzujących się nadmiarem mocy produkcyjnych, zwłaszcza stali.

Pozytywne efekty wyższych cen ropy?


Oczekiwania dotyczące utrzymującego się wzrostu cen ropy naftowej prawdopodobnie doprowadzą do szybszego rozpowszechniania się pojazdów elektrycznych. Sektory ropy naftowej i gazu odnotowują pozytywne wykorzystanie mocy produkcyjnych, zwiększone zyski i pozytywny wpływ na przepływy pieniężne. Ceny ropy naftowej powyżej 75 USD za baryłkę zwiększają szanse na rozwój i perspektywy finansowania oraz wdrożenie alternatywnych źródeł energii, nowych technologii i procesów zastępczych. Sektory te mogą się wyłonić z nową siłą po okresie, w którym niskie ceny ropy naftowej wymuszały jedynie wzrost wydajności jej wydobycia i koncentrację na stabilności finansowej sektora.

Przeczytaj także: Notowania surowców w dół Notowania surowców w dół

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ropa naftowa, ceny ropy, ceny surowców

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: