Pracownicy z Ukrainy chcą do nas wrócić, ale nie na stałe
2018-11-26 12:21
Pracownicy © ais60 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy chcą wydłużenia okresu legalnej pracy
Wyniki badania komentuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.- Pracownicy z Ukrainy nie zmieniają swojego podejścia do przyjazdów do naszego kraju. Traktują je jedynie zarobkowo - aż 3 na 4 chciałoby pracować w Polsce dłużej niż 6 miesięcy, ale osiedlić się w kraju nad Wisłą planuje tylko co dziesiąty zapytany. Biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję o kadrę ze Wschodu ze strony Niemiec i naszych południowych sąsiadów, a także niż demograficzny i wyjazdy Polaków, nagląca staje się potrzeba dalszych zmian w polityce migracyjnej. Powinniśmy jak najszybciej podjąć kolejne działania, które zachęcą Ukraińców do przyjazdu i pozostania w Polsce na dłużej - mówi.
Pół roku to za mało
Jak wynika z danych zebranych przez Personnel Service, niemal 3/4 ukraińskich respondentów badania „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” chciałoby pracować w naszym kraju dłużej niż zakłada to uproszczona procedura zatrudniania. Co piąty chciałby pozostać w Polsce przez rok, 16% do dwóch lat, a 15% - trzy lata lub dłużej.
- Moi rodacy przyjeżdżają do Polski głównie w ramach uproszczonej procedury zatrudniania lub pozwolenia na pracę sezonową, dzięki którym otrzymują 6 lub 9 miesięcy legalnego pobytu i możliwości pracy. Potem wracają do kraju i ewentualnie po jakimś czasie ponownie przyjeżdżają do Polski. Z „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynika, że już 4 na 10 pracujących tu osób powtarzało ten cykl dwa lub trzy razy w ciągu ostatnich pięciu lat – mówi Sergii Kravchenko, Zastępca Szefa Państwowej Służby Zatrudnienia Ukrainy.
fot. ais60 - Fotolia.com
Pracownicy
Jak jednak podkreślają eksperci Personnel Service, takie wyjazdy i powroty nie są korzystne ani dla pracowników z Ukrainy, ani też dla ich polskich pracodawców. Dziś gospodarki europejskie coraz silniej konkurują o Ukraińców i przy okazji poszukiwania kolejnej destynacji zarobkowej taki pracownik może zdecydować się na inną, np. na Niemcy czy Czechy. Z kolei pracodawcy co pół roku tracą pracowników i muszą wdrażać kolejnych.
Mniej Ukraińców chce tu wracać
57% Ukraińców planuje ponowny przyjazd na zarobek do naszego kraju. To wciąż dużo, ale o 5 p.p. mniej niż pół roku temu. Nieznacznie spadła także liczba tych, którzy chcieliby zostać u nas na stałe - wynosi obecnie 10,5% vs. 10,7% w I półroczu 2018. Co ciekawe, nieco więcej sąsiadów ze Wschodu chciałoby zakupić w Polsce mieszkanie - 5,2%, a pół roku temu deklarowało tak tylko 3% zapytanych. Nieruchomość w Polsce ma obecnie niecały 1% Ukraińców, którzy pracowali w Polsce. Przeważająca część naszych wschodnich sąsiadów nie planuje zakładania u nas własnego biznesu. Takie plany zadeklarowało jedynie 4,5% z nich.
- Pod względem wysokości zarobków na razie nie możemy konkurować z Niemcami, dlatego powinniśmy maksymalnie ułatwiać naszym wschodnim sąsiadom pracę i dłuższy pobyt w Polsce. Mamy inne przewagi, które możemy wykorzystać, np. bliskość geograficzną i kulturową – dodaje Krzysztof Inglot z Personnel Service.
Metodologia badania:
Dane prezentowane w raporcie „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Personnel Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown. Badanie pracodawców zostało przeprowadzone metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Próbę pracodawców N=300 dobrano w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Wywiady z pracodawcami zostały zrealizowane w lipcu 2018 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)