Mroczna twarz Bożego Narodzenia
2018-12-20 11:02
Święta stresują 65% Polaków © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com
Przeczytaj także: Boże Narodzenie i Sylwester w pandemii. Jak bardzo inne?
O negatywne nastroje przed zbliżającymi się świętami zapytał Polaków serwis Prezentmarzeń. W badaniu „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków” zebrano opinie 1683 respondentów. Aż 65% z nich potwierdziło, że przygotowania do gwiazdki są stresujące, z czego 27% podkreśliło, że skala tego stresu jest bardzo duża. Co piąty z ankietowanych mówi, że przedświąteczne zdenerwowanie wynika z faktu, że zamiast myśleć o odpoczynku tracimy energię na przygotowania, a 18% obarcza winą gonitwę za prezentami dla najbliższych.Niemal co trzeci Polak wychodzi z kolei z założenia, że magię Bożego Narodzenia psuje komercjalizacja, a zdaniem 27% jest to ciągły pośpiech i brak czasu na spokojne przygotowanie się do wigilijnej kolacji. Złe samopoczucie co czwartego z badanych wywołane jest niezadowoleniem bliskich z podarowanych im prezentów, a 17% niekoniecznie poprawne relacje rodzinne.
Największe świąteczne wpadki
Największą świąteczną wpadką według 39% respondentów badania jest podarowanie bliskiej osobie nietrafionego prezentu. Na drugim miejscu 31% Polaków wymienia kłótnie przy wigilijnym stole, następnie nadmiar alkoholu – 21% i niestosowny strój na święta – 9%.
fot. Kaspars Grinvalds - Fotolia.com
Święta stresują 65% Polaków
Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, jednak dla wielu z nas obie te czynności są trudne i obarczone ryzykiem niepowodzenia. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich, jak potwierdzają wyniki badania „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków”.
Często mamy trudność w wyborze odpowiedniego prezentu, który nie będzie powieleniem poprzednich i sprawi przyjemność obdarowywanej osobie. W takich przypadkach dobrze sprawdzają się upominki w formie przeżyć, które mogą być ciekawą alternatywą dla tych standardowych. Masaż relaksacyjny, wizyta w Escape room, przejażdżka luksusowym samochodem – propozycji jest bardzo wiele. Można dobrać je odpowiednio do zainteresowań i wieku osoby, aby sprawić jej przyjemność i pozytywnie zaskoczyć ją świąteczną niespodzianką. Dobrym rozwiązaniem są karty podarunkowe i vouchery, które stały się już od kilku lat popularną i atrakcyjną formą prezentów. – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Prezenty świąteczne są obciążone ryzykiem
Aż 85% spośród 1683 Polaków przyznało, że zdarzyło się im być ofiarą nietrafionego prezentu, w tym 39% stwierdziło, że przytrafia się im to czasami, gdy ktoś ich dobrze nie zna. Niestety 29% z nas dostaje co roku jakiś nietrafiony upominek, a 17% narzeka, że bardzo często spotyka ich taki zawód. Mimo to 48% Polaków biorących udział w badaniu serwisu deklaruje, że lubi prezenty – niespodzianki, czyli jest gotowych na ryzyko. Prawie połowa z nas lubi odczuwać ten dreszczyk emocji, kiedy pod choinką zaczyna odpakowywanie prezentów, w których nie wie co się znajduje. Z kolei 29% woli prezenty materialne, a 23% zdecydowanie upominki w formie voucherów, które można samodzielnie zrealizować.
Każdy z nas ma na koncie nietrafiony prezent. Każdy doskonale zna to uczucie, ten moment ekscytacji, gdy otwiera starannie zapakowane, pięknie wyglądające pudełeczko, którego zawartość pozostawia wiele do życzenia. Obdarowywanie i otrzymywanie prezentów to miły element świąt, ale również towarzyszy mu stres.
Nadmiar obowiązków związanych z przygotowaniem świąt, konieczność spędzenia czasu z dawno niewdzianymi członkami rodziny lub teściami, korki na ulicach i tłok w centrach handlowych oraz nie zawsze trafione upominki – to sytuacje, które nas stresują w czasie przygotowań i celebrowania Bożego Narodzenia. Dlatego psychologowie radzą, aby w tym okresie nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków i przede wszystkim panować nad emocjami, aby nie wprowadzać nerwowej atmosfery, potęgującej stresowe sytuacje.
* Badanie „Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w dniach 15-29 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1683 respondentów.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)