eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCyberataki, czyli koszty liczone w milionach

Cyberataki, czyli koszty liczone w milionach

2019-01-25 13:39

Cyberataki, czyli koszty liczone w milionach

Cyberatak © James Thew - Fotolia.com

Szacunki firmy Radware wskazują, że w minionym roku incydentów definiowanych jako cyberataki doświadczyło na własnej skórze aż 93% amerykańskich przedsiębiorstw. Poniesione w związku z tym koszty były niebagatelne: średnio było to 1,1 mln dolarów.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo 2018: co nas czeka?

Przytoczone we wstępie statystyki to jasny sygnał, że dziś dyrektorzy działów IT, niezależnie od branży, stają przed koniecznością wypracowania skutecznych scenariuszy, które pomogą im odpowiednio reagować na pojawiające się zagrożenia.

W grupie respondentów, w których wycelowano skuteczne ataki cybernetyczne, ponad połowa (54%) wskazuje, że największe straty przyniosła im utrata sprawności operacyjnej w zakresie świadczenia usług. Drugą, nie mniej ważną konsekwencją (43% wskazań) był spadek zaufania klientów. Jak dowodzą badania, w przypadku blisko 50% ankietowanych celem cyberataków było zakłócenie ciągłości świadczonych usług, w 37% sytuacji chodziło o kradzież danych.

Tylko 7% organizacji nie zostało dotkniętych w ostatnim roku żadną próbą ataku sieciowego, a aż 21% było atakowanych każdego dnia (wzrost o 8% w stosunku do roku 2017), a 78% zaatakowanych przedsiębiorstw musiało czasowo zaprzestać świadczenia usług lub świadczyć je w ograniczonym zakresie (wzrost o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym).

Przedstawione wyniki jednoznacznie wskazują na wzrost, w porównaniu z rokiem ubiegłym, ilości oraz skuteczności prowadzonych cyberataków.

fot. James Thew - Fotolia.com

Cyberatak

W 2018 roku aż 93% amerykańskich przedsiębiorstw zetknęło się z incydentem zakwalifikowanym jako atak cybernetyczny.


Wśród obaw związanych z konsekwencjami ataku, 35% przedsiębiorstw na pierwszym miejscu wymienia wyciek i stratę danych, na drugim obawy związane z przerwą w świadczeniu usług. 34% badanych zapytanych o obawy związane z bezpieczeństwem sieciowym w 2019 roku na pierwszym miejscu wskazało problemy związane z lukami w aplikacjach.
Z raportu wynika, że pomimo pesymistycznych prognoz, aż 34% badanych nadal nie posiada scenariuszy reagowania w sytuacji, gdy dojdzie do ataku. Na świecie odnotowuje się ciągły wzrost ilości przeprowadzanych cyberataków oraz zwiększenie ich skali. Wraz ze wzrostem cyfryzacji nadal będą się pojawić jeszcze groźniejsze cyberzagrożenia. Dlatego niezależnie od kraju, powinniśmy trzymać się razem, wymieniać swoimi doświadczeniami – mówi Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Pewnym optymizmem napawają jednak wynikające z badania deklaracje większości respondentów, że testowali w swoich organizacjach rozwiązania chroniące przed zagrożeniem sieciowym oparte o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Prawie połowa badanych uważa, że nowe technologie skrócą czas reakcji na wykryte zagrożenie i wpłyną na ogólną poprawę bezpieczeństwa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: